Zlatá svadba

Predstavte si klasickú svadbu. S tradičným slovenským jedlom a zákuskami. So zlato-bielou výzdobou. Zábava v plnom prúde, tancovačky, dary, kytice… Nevesta a ženích navždy svoji, ľúbiaci sa už dlhokánskych 50 rokov.

Že tu niečo nesedí? Nuž, o tak celkom klasickú svadbu asi nepôjde. Vydať a oženiť sa môže každý z nás niekoľkokrát za život. No zlatú svadbu, spoločne odžitú polstoročnicu v jednom manželstve, možno za život stihnúť len raz. Preto sa táto udalosť veľkolepo oslavuje v kruhu rodiny a v duchu skutočnej svadby so všetkou parádou, ktorá k nej patrí.

manželia pred 50 rokmi a dnes

Čo na seba

Slávnostné oblečenie je samozrejmosťou. Ale situácia si žiada aj niečo naviac. Nevesta, hoci aj so siedmymi krížikmi na chrbte, môže dostať kvietok za ucho, veniec z poľných kvetov do vlasov či malý biely závoj na hlávku. Ženíchovi pripravte na sako pierko s rovnakým kvetom, ako má nevesta vo vlasoch či v kytici. Aj ostatní páni, svadobní hostia, by mali dostať pierko, ktoré môže byť vytvorené zo živej rastliny, ale i z umelých bielych kvietkov. V prvom prípade sa na tento účel používa počas celého roka zelená rastlinka známa pod menami buxus, krušpán či budzbanek.

Neveste určite nesmie chýbať svadobná kytica. Môžete ju ozvláštniť zapichovadlom v tvare zlatej päťdesiatky. Vyrobíte si ju sami z tvrdšieho papiera a špajle.

Výzdoba

stolovanie 3 Nie je prekvapením, že výzdoba tejto jubilejnej udalosti býva ladená do zlatej farby. V kombinácii s bielou či smotanovou však navodíte nielen tematickú ale aj veľmi vkusnú a slávnostnú atmosféru. Na stôl patrí zlatá štóla či obrus. Najlepšie materiály na takéto príležitosti nájdete ani nie tak v deko obchodoch, ako v samotnom metrovom textile. Odporúčame tyl, organzu či satén. A pokojne môže byť látka aj prešívaná. Slávnostnú tabuľu pokrytú krásnymi textíliami dopĺňame zlatými sviečkami a drobnými detailami. Kamienkami, sklenenými nugetkami, dekoračnými predmetmi v tvare srdca. Nezabudnite na malú kytičku. Jedlo sa bude podávať na sviatočnom servise a teraz je ten najlepší čas vybrať z políc krištáľ. Manželia si tak môžu pripiť možno práve z tých pohárov, ktoré dostali ako svadobný dar pred toľkými rokmi. Stolovanie doplnia potrebné svadobné obrúsky. Motívov je habadej, my sme vybrali tie s hrdličkami. Môžete ich len jednoducho zrolovať a previazať zlatou stužkou alebo ich ozdobnejšie poskladať do listu, srdiečka či lotosového kvetu. Kamienkové svadobné menovky, o ktorých sme už písali, nemôžu chýbať.

Ak ste sa už dali na vystrihovanie číslic zo zlatého papiera, môžete ich použiť aj na výzdobu. Trblietavé päťdesiatky vložte do tanierov oslávencov alebo ich spolu so serpentínami zaveste do priestranstva, napríklad na luster.

Recepty

linecké srdiečka Oslava zlatej svadby bude tradičnejšie ladená udalosť vzhľadom na vek hlavných oslávencov. Vyberajte teda pohostenie, ktoré bude lahodiť ich konzervatívnym chutiam. K predjedlu, polievke a hlavnému chodu treba prirátať koláčiky a tortu. Studené misy prídu na rad neskoršie.

http://www.oslavuj.sk/zlatosvadobne-recepty/2059

Hudba

Emotívny svadobný pochod aj po rokoch človeka rozcitlivie a vženie slzy do očí. Prečo ho nanovo nedopriať aj našim starkým? Pustite ho na úvod ceremónie, pred príhovorom alebo počas blahoželaní. Po jedle si zas, naopak, telo pýta niečo svižnejšie do skoku. Svadobnú zábavu v ktoromkoľvek veku zaručene rozprúdia Boney M, hity z Repete, ABBA a ľudové či cigánske pesničky.

Hry

Svadobné hry sú pomerne obľúbené, samozrejme, ak sa k ním hostia stihnú aj dopracovať :) . Na zlatej svadbe však nie sú vôbec dôležité. Dostatočným programom sú rozhovory a spomienky na veselé zážitky, ktorých sa počas života nahromadilo habadej. K tomu patrí aj prezeranie starých rodinných fotografií. Ak však predsa len chcete pripraviť aj niečo vtipné, skúste hru Súzvuk partnerov. Dopredu si pripravíte pre manželov otázky typu: Kto má posledné slovo v rodine? Kto drží kasu? Kto sa staral o deti? Kto sa stará o rodinný rozpočet? Kto vynáša smeti? Kto vyberá dovolenku? Kto je hlavou rodiny? Otázky je dobré ušiť na mieru konkrétnemu manželskému páru. Tých potom usadíte na stoličky chrbtom k sebe, aby nevideli, ako odpovedá ten druhý. Manželia dostanú do jednej ruky pánsku a do druhej ruky dámsku topánku. Vy položíte otázku a manželia by mali naraz odpovedať bez slov tak, že dvihnú jednu z topánok. Hra ukáže či je pár už na staré kolená zladený alebo to medzi manželmi stále iskrí.

PS PS

Každý svadobný hosť odchádza zo svadby s balíčkom sladkej výslužky. Ani tentoraz to nebude inak, takže papierové škatuľky na zákusky bude treba naplniť. Oveľa hodnotnejším darčekom pre hostí však budú spoločné fotografie z oslavy, na ktoré sa nesmie zabudnúť. Zlatá svadba je jedinečná udalosť a keď má rodina možnosť ju osláviť, dostáva sa jej skutočného daru.

Foto: Oslavuj.sk

Páči sa 15 ľuďom.


1 komentár k článku Zlatá svadba

  1. Renáta Pribelszka

    Krásne a dojímavé.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*