Zelený štvrtok

Ďalšie významné veľkonočné pozastavenie z pohľadu kresťanstva je na Zelený štvrtok. Je to posledný štvrtok pred Veľkou nocou, je súčasťou Veľkého týždňa a trojdnia.

Podstatou Zeleného štvrtka je spomienka na ustanovenie sviatosti kňazstva („Toto robte na moju pamiatku“) a sviatosti Oltárnej (premena chleba a vody na telo a krv) počas tzv. poslednej večere Ježiša Krista s učeníkmi.

Svätené oleje

Na Zelený štvrtok biskupi posväcujú tri druhy oleja: krizmu, olej katechumenovolej chorých. Tie sa používajú pri sviatostiach krstu, birmovaní, sviatosti pomazania chorých a pri vysvätení kňazov. Olej je znamením sily, kráľov kedysi uvádzali do úradov pomazaním a aj slovo Kristus (z gréčtiny Christos) znamená Pomazaný.

Prečo zelený?

Deň dostal pravdepodobne pomenovanie podľa zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš Kristus modlil pred svojím zatknutím a kde napokon ostal sám a opustený. Dodnes sa zvyknú v tento deň konzumovať zelené potraviny a zelenina.

Vo štvrtok prestávajú zvoniť zvony (znak spoluúčasti s utrpením) a do Vigílie ich nahrádzajú rapkáče. Oltáre v kostole ostávajú obnažené (symbolizujú opustenosť Krista), prázdny svätostánok je otvorený a večné svetlo je zhasnuté. Všetko je pripravené na najväčší deň utrpenia, keď Láska ľudstvu dokázala, že miluje až do krajnosti.

Foto: Sxc.hu

Prečítajte si aj:

Páči sa 8 ľuďom.


10 komentárov k článku Zelený štvrtok

 1. M.Ď.

  Zelený štvrtok je pomenovaný podľa horkých zelín, v ktorých židia máčali chlieb, keď jedli veľkonočného baránka. Kristus pri tomto máčaní označil svojho zradcu. Ale toto by sme mali všetci vedieť, vážení príslušníci judeokresťanskej civilizácie, však.

 2. Tanča

  Kusa nuda ale čouž. Túto stránku som použila ako info do školy. Aspoň že tak. :-)

 3. luborko

  Tomuto sa hovorí prekrúcanie. Ta zelena farba nema nic s Gecemanskou zahradou. Zelena symbolizuje prebudzajucu sa jar, nove listy, prirodu a symbolizovala zrejmaňe prichod jari ovela ovela skor, ako Kristus bol pocaty Jozefom a Mariou (bez panenky prosim).

  • Hogo

   Chces povedat ze Zeleny stvrtok existoval skor ako Kristus? To mi nesedi, kto ho potom vymyslel?

  • Bublinka

   Ahojte milá redakcia:)
   Článok je veľmi pekne napísaný a ozrejmený, aj vynášanie Moreny sa mi veľmi páči:)Po prečítaní týchto článkov mi ostal úsmev na perách z pocitu prišlej jari:)

   Luborko, podľa mňa to s prekrúcaním nemá nič spoločné, rôzne veci sa tradujú a Nikto nemôže vedieť 100%pravdu, nikto z nás tam nebol…A v článku je poúžité slovo pravdepodobne…
   A prosím vysvetli mi čo je ZREJMAŇE , ďakujem:)

   Krásny deň všetkým:)

   Bublinka*

  • dagmara

   Milý luborko,tvoje konštatovanie, že zelená symbolizuje prebúdzajúcu sa jar, je síce prosté, ale nemá nič spoločné so Zeleným štvrtkom, teda kresťanským sviatkom. Tento deň a Ježiš Kristus, modlil v Gecemanskej záhrade a potom nasledovala posledná večera…(tento članok je vykladaný z pohľadu kresťana mimochodom)…Potom vysvetli, prečo by iba štvrtok bol zelený( keby symb.prebudz.sa jar)…nelogické :D

  • M.Ď.

   Chlapče, myslím, že ešte existuje trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Práve si zhanobil presvedčenie min. 70 % obyvateľov našej krajiny (príslušníci tých kresťanských cirkví, ktoré uznávajú dogmu o introdukcii – počatí z Ducha svätého). Keď som študoval na Právnickej fakulte UK, nikdy som svojim moslimským spolužiakom nevniesol do očí overený fakt o smrti Mohameda, keď k jeho hrobke postavili stráž a čakali na jeho vzkriesenie. Po pár dňoch, keď sa z hrobky šíril zápach, vyhlásili, že bol nanebovzatý z Jeruzalema. Nikdy by som takúto tému pred nimi nezačínal. No ty tu šíriš pochybnosti o zmŕtvyvstalom, pričom toto zmŕtvyvstanie potvrdili jeho nasledovníci mučeníckou smrťou. Asi by sa nedali len tak zabiť, keby neboli presvedčení o pravdivosti Nového zákona.

   • kasa

    M.d to este ze si studoval v UK pravo je to ako na Slovensku ucnovka a ti arabosi tu ako slovenski cigani uz kazdy ich ma plne zuby,..co tu zo seba robis..uroven studii je tu v Uk velmi nizka ato zijem v univerzitnom Oxforde,…zeleny stvrtok spajas s horkymi bilinami a to gde tak bolo???v muslimskych krajinach???
    ojjoj

    • M.Ď.

     Možno by stálo za to, uviesť tvoje najvyššie dosiahnuté školské vzdelanie. V univerzitnom Oxforde žijú aj ľudia bez vzdelania a mám taký pocit, že ty k nim patríš. Ale keď tam už si, naštuduj si, s čím spájajú zelený štvrtok anglikáni a prídeš k rovnakému záveru ako ja. No stretol som sa aj s názorom, že najmä v nemecky hovoriacich oblastiach v stredoveku dlhodobí hriešnici (vreckoví zlodeji, prostitútky, …) práve v tento deň po vyspovedaní sa vracali sa k životu podľa viery, a na znak toho boli v tento deň na omši v zelených rúchach.

    • M.Ď.

     Pod skratkou UK som myslel Univerzitu Komenského, za ktorú sa vôbec nemusím hanbiť

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*