We Have Band, The Uniques, Volkova Sisters

V rámci festivalu Refresh +89 sme sa zúčastnili trojkoncertu kapiel We have Band, Volkova sisters a The Uniques v Historickej radnici v Košiciach. Všetky kapely mali napriek svojej rôznorodosti aj jednu spoločnú črtu. Produkovali miestami latentnú, miestami ostentatívnu temnotu.

The Uniques

The Uniques Slovenskému triu sa podarilo odštartovať koncert nočnou morou azda všetkých hudobníkov. Zlyhala technika. A kým sa nanovo štartoval počítač, musel frontman kapely, Pišta Kráľovič, publikum nejako zabaviť. Bolo to asi jeho najťažších desať minút na pódiu. Našťastie svojou prirodzenou charizmou to zvládol bez piskotu z obecenstva. Skupina, ktorá onedlho predstaví svoj prvý videoklip a druhý album, následne potešila aj známymi hitmi – From the dust, Shout out, Wild, Melt či Dungeon.
Hoci sála ani zďaleka nepraskala vo švíkoch, publikum si dokázalo vytlieskať prídavok. Ten uviedol usmievavý Pišta so slovami: „Asi si neuvedomujete, čo ide po nás. Inak by ste nekričali prídavky.“

Volkova sisters Volkova sisters

Druhá tretina koncertu patrila maďarskej trojici Volkova sisters. Netradičný úvod ich vystúpenia vyzeral skôr ako rozohrávka na pódiu za plného osvetlenia. Napriek tomu dokázala speváčka svojím špecifickým prejavom vytvoriť komornú atmosféru, ktorá vzbudila pozornosť. Hudobníci si občas vymenili medzi sebou nástroje a vytvárali rozmanité predstavenie, charakterizované výrazmi snivo-drsné, dunivé a rázovité. Marš sa miešal s intenzívnym hlasom Dalmy Berger, ktorá s ním dokáže variabilne a nápadito pracovať. Ťažká hudba so svetelnými efektami miestami pôsobila ako dráma z pekiel.

We have band We have band

Na záver dorazila očakávaná skupina z UK. We have band už na Slovensku hrali, konkrétne na Bažant Pohode a zjavne mali na toto vystúpenie pozitívne spomienky. Hoci sa atmosféra trenčianskeho festivalu nepribližovala koncertu v Košiciach, hudobníci dokázali trošku omráčené publikum zaktivizovať a rozhýbať. Najviac sa tancovalo na disko vypaľovačku Oh! či iné hitovky – Visionary, Love, what you doing?, Divisive, You came out. Dva mužské spevy sem tam osviežoval ženský hlas útlej speváčky. Vo svete uznávaná kapela skoro po každej skladbe oznamovala chyby v nazvučení a pravdepodobne už dlho nehrala pred takým úsporným publikom. Každopádne podľa reakcií slovenským fanúšikom ulahodila počas koncertu najviac.

Foto: Ján Radzo
Info: Refresh89.sk

Prečítajte si aj:

Páči sa 6 ľuďom.


3 komentárov k článku We Have Band, The Uniques, Volkova Sisters

  1. lily

    Lusi a Jan, reportaze tohto tandemu vzdy potesia, dakujem :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*