Vynášanie Moreny – pozvánka

Vynášanie Moreny je starý pohanský zvyk, ktorý symbolicky pretrváva v niektorých obciach dodnes. Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti. Zosobnenie niečo nepríjemného, čoho sa chceli ľudia na jar zbaviť. Rituálnou rozlúčkou s Morenou privolávali teplú a životodarnú jar. Táto tradícia sa zachovala v jemne obmenených podobách v rôznych kútoch Slovenska, ale i v okolitých krajinách.

Iný kraj, iný mrav

Vynášanie Moreny - Jana Hojáková, Fine-art.sk

Vynášanie Moreny - Jana Hojáková, Fine-art.sk

Morena má rôzne mená. Volajú ju Muriena, Smrť, Hejhana, Kyselica, Kyseľ, Baba, Kyseľova žena, Marmuriena, Marmariena, Barborena… podobu bábky zväčša až v životnej veľkosti. Je vyrobená z dvoch drevených palíc v tvare kríža, obmotaná slamou a oblečená v ženských šatách. Obyvatelia, hlavne dievčatá, nesú Morenu po dedine a spievajú jej piesne na rozlúčku. Tá býva nemilá. Morena končí upálená, utopená, zahádzaná kamením, roztrhaná či zhodená zo skál a útesov.

Vítanie jari

Symbol zimy, chorôb a smrti je zničený, a tak sa žezla nadobro ujíma jar. Tento rituál odháňa negatívne sily, chráni ľudí pred chorobami a zlými čarami, vzýva energiu zeme, prebúdza prírodu. Jar sama o sebe prináša plodnosť a teplo, predlžuje dni a predznamenáva nové začiatky. Oslava je spojená so zábavou a pohostením, skrátka ľudia sa radujú a veselia, že sa im podarilo zahubiť zlé a privolať dobré.

Pohanstvo vs. Kresťanstvo

Zaujímavosťou je, že hoci je tradícia vynášania Moreny považovaná za pohanskú, jej načasovanie sa viaže na kresťanský kalendár. Väčšinou sa totiž vykonáva na Smrtnú nedeľu, teda dva týždne pred Veľkou nocou. Ojedinele sa akt koná aj na Kvetnú nedeľu, čo je o týždeň neskôr.

Pozvánka

Redakcia Oslavuj.sk sa rozhodla usporiadať tento magický rituál aj v meste.

Všetkých teda srdečne pozývame už túto sobotu 9. 4. do Košíc k Hornádu. Spolu si vyrobíme Morenu, zaspievame jej na rozlúčku a obradne ju zapálime a následne hodíme do rieky. Nech Hornád odplaví zimu a negatívne vibrácie. Jar oslávime symbolicky pri ohníku, rozhovoroch, opekačke, hrách… skrátka spontánne, ako sa nám bude chcieť! ;)

Aktuálne info získate kliknutím na FB udalosť. Zoberte so sebou rodinných príslušníkov a priateľov, deky, lietajúce taniere, špekáčiky a chuť zažiť niečo netradične tradičné. Tešíme sa na Vás!

Zdroj: Uluv.sk, Beauty.sk
Obrázok: Jana Hojáková, Fine-art.sk

Páči sa 9 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*