Vinobranie

Počas uplynulého víkendu sa z médií valili príjemné informácie o prebiehajúcich vínnych slávnostiach. Hoci sa hovorilo hlavne o západe Slovenska, nezaháľal ani juhovýchod. Tokajská oblasť okolo Čerhova, Malej a Veľkej Tŕne či Viničiek otvorila svoje pivnice pre smädných a zvedavých turistov. Pozvánku na takúto exkluzívnu párty sme preto nemohli odmietnuť. :)

Tokajský parný expres štartoval z Košíc v sobotu ráno a jeho kapacita bola s prehľadom naplnená. Všetky vekové kategórie si totiž nechceli nechať ujsť výnimočné vinobranie počas teplého a slnečného dňa.

Tokajský parný expres

Po príchode do Čerhova, kde bol nachystaný kultúrny program a jarmocké slávnosti od rána do večera, sme nasadli na kyvadlovku, ktorá rozvážala hostí do blízkych viníc. Prvou zastávkou boli Viničky a naša osemčlenná skupina sa na úvod nechala zlákať polosladkou Lipovinou vo vinárstve Zlatý strapec.

Viničky - Zlatý strapec

Ďalšie hodiny sme strávili v známej dedinke Malá Tŕňa. Zakúpili sme si vínne ochutnávky a hneď sa naše sklenené poháriky zaplnili burčiakom. Žltý chutil ako hustý hruškový džús a výnimočne pre túto oblasť sme mohli spoznať aj červený s príchuťou jahôd. Ochutnávky teda začali príjemne už nad pivnicou.

Svätý Urban

Pred vstupom do samotnej vinárskej svätyne sme sa poklonili ochrancovi všetkých vinohradníkov, Svätému Urbanovi. Ten sa rozhodne pochlapil, pretože krásne počasie, aké vybavil na vinobranie, dotváralo nádhernú atmosféru celého dňa.

Tojak Macik Winery

Pätnásť metrov pod zemou nás už vítala rodinná vinotéka Tokaj Macik Winery, ktorá nám ponúkla na koštovku štyri vína. Očarená atmosférou som si nezapísala ich presné názvy, s určitosťou však viem, že šlo o vínka z edície Mono a Versus. Ako dezert sa podával sladučký štvorputňový tokajský výber.

Tojak Macik Winery Tokaj Macik Winery

Ochutnávky pokračovali následne opäť na povrchu, takže dokopy sme u Macikovcov spoznali asi desať rôznych vín. Kto po tomto náročnom výkone vyhladol, mohol sa občerstviť kalorickými dobrotami v spoločnosti živej hudby.

Malá Tŕňa

Treťou a zároveň poslednou zastávkou na našej vínnej ceste bol samotný Čerhov, obec, ktorá zorganizovala všetku parádu. Na jarmoku sa predávali tradičné výrobky z dreva, prútia, kože, hliny či skla, pre deti boli nachystané atrakcie a súťaže,dospelých zaujali vinárske súťaže, hodobno-tanečný program či ukážky z ľudových remesiel.

Vinobranie v Čerhove Vinobranie v Čerhove

Popri tom sa poctivo dodržiaval pitný režim, a tak sme si nechávali priebežne čapovať do našich elegantných pohárikov rôznoraké sudové lakocinky. Furmint, Lipovina, Muškát žltý, Tokajské samorodé či putňové, tieto mená na škále od suchého po sladké nám robili spoločnosť celý výnimočný deň.

ochutnávky vína

Foto: Oslavuj.sk

Prečítajte si aj:

Páči sa 8 ľuďom.


1 komentár k článku Vinobranie

  1. LIZA

    Fantastická atmosféra, výborné počasie a určite skvelé chuťové zážitky :)
    ( a ja som bola v práci… ) :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*