Vianočné inšpirácie

Milí priatelia, pamätám si, že v čase môjho detstva som minimálne týždeň pred Vianocami odrátavala čas do príchodu Ježiška a nevedela som sa dočkať magického večera, keď sa väčšina detských prianí mení na skutočnosť. Práve preto mi nedá začať inak ako – už sa len trikrát vyspíme a budú tu Vianoce! Najvyšší čas na plánovanie slávnostnej vianočnej večere, zasadacieho poriadku a milej vianočnej výzdoby.

Slávnostné prestieranie

prestieranie

Na bohaté vianočné prestieranie sa dôkladne pripravte – vám a vašim hosťom nesmie nič chýbať. Potrebné sú poháre na prípitok, štamperlík na trvdé, poháre na vodu aj víno, taniere a príbor podľa typov chodov. Vianočnú atmosféru však do dokonalosti navodia predovšetkým rôzne maličkosti a drobnosti, ktoré sa musia stať neodbytnou súčasťou stolovania – stužky, servítky, zvončeky, roľničky, sviečky, vianočné dekorácie, ozdoby, umelý sneh, figúrky, vetvičky…

prestieranie

Nesmie chýbať ani barový “pult” s prehľadným výberom drinkov pre pozvaných a náhradné taniere, aby ste ich po každom chode nemuseli utekať do kuchyne oplachovať (samozrejme, závisí to od počtu pozvaných hostí a množstva tanierov).

prestieranie večer

Keď počas samotnej večere vypnete svetlo a osvetlíte váš stôl iba množstvom sviečok a svetielok (napríklad svetelnou reťazou zo stromčeka), dostane váš štedrovečerný stôl plný dobrôt razom úplne iný cveng a vašich hostí očarí nezabudnuteľná atmosféra neopakovateľných Vianoc.

snežný vláčik

Maličkosti sú v tomto prípade najdôležitejšie – polárny vláčik, typická vôňa františka, vločky namaľované alebo vystrihnuté na okne (a padajúce za ním), imelo, kostolíky, betlehem, koledy a klasické vianočné piesne hrajúce v pozadí… (ďalšie nápady nájdete pod galériou)

… a ďalšie milé drobnosti

stuha na stoličke

Opásaná stolička – môžete použiť stuhu, organzu, alebo akýkoľvek kus látky, alebo na ňu môžete nalepiť vystrihnutú hviezdičku, či iný vianočný motív.

servítkový obrázok

Vianočnú atmosféru si viete ľahko vyrobiť aj sami, nemusíte na to kupovať všakovaké drahé výzdoby z obchodov. Stačí ak si nájdete zopár milých servítok s vianočným motívom a použijete techniku decoupage na lekárske paličiky od čitateľky Ľubky alebo si hocijakú vec jednoducho oservítkujete.

obraz

Jednoduchú dekoráciu si viete vyrobiť aj z obyčajného rámu, zaujímavého podkladového papiera ako pasparty a vystrihnutého vianočného obrázku či servítky.

vianočné svetielka

A samozrejme, nezabudnite na to najdôležitejšie – prekrásny vyzdobený vianočný stromček. Môžete ho vyzdobiť klasickými vianočnými guľami, perníkmi, stužkami, alebo vlastnoručne vyrobenými hlinenými ozdobami podľa vzoru Lusi, či ozdobami z kartónu ako si ich pripravila Lucik.

Prajem vám radostné a inšpiratívne vianočné sviatky! :)

Foto: Kathushka

Páči sa 7 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*