Veľkonočný pondelok

Baránok, symbol Ježiša Krista

Baránok, symbol Ježiša Krista

Veľkonočný pondelok sa označuje aj ako pondelok baránka. Baránok je symbolom Ježiša Krista, ktorého krv zachránila ľudí od večného utrpenia.

Pohanské zvyky

Obdobie Veľkej noci si ľudia často spájajú so zvykmi oblievania, šibania, maľovania veľkonočných vajíčok, rozdávania čokoládových zajačikov, kuriatok… No tieto zvyky nemajú kresťanský pôvod a často sa stáva, že pravú podstatu veľkonočného obdobia odsúvajú kdesi do úzadia.

Turíce

Obdobie veľkonočnej slávnosti trvá 50 dní. Začína sa na Bielu sobotu a končí sa na sviatok Zoslania Ducha Svätého – Turíce. Oslavuje sa v radosti a plesaní ako jedna „veľká nedeľa“.

Veľká noc z pohľadu kresťana

S radostným očakávaním tohtoročnej Veľkej noci sa moje hľadanie a putovanie k pravej podstate najväčšieho kresťanského sviatku končí. Snažila som sa ukázať, ako sa na „sviatky jari“ pozerá kresťan a že všetky cirkevné a pre nezainteresovaných často nezmyselné úkony (znak popola, úcta ku krížu a pod.) majú svoje opodstatnenie a hlbší zmysel.

Ďakujeme Lenke za nevšedný prínos do nášho magazínu.

Foto: Sxc.hu

Prečítajte si aj:

Páči sa 5 ľuďom.


2 komentárov k článku Veľkonočný pondelok

  1. pluto

    som zvedavy ci budete takto vo velkom riesit aj ine nabozenstvo… momentalne prebieha najvacsi zidovsky sviatok, to nespomeniete?

    • Ivan Kostitras

      Radi spomenieme, stačí, ak nám dáš tip na niekoho, kto sa do židovských sviatkov vyzná. My takého nepoznáme a sami o tom veľa nevieme, preto o tom zatiaľ nepíšeme.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*