Veľkonočné vajíčka: 13 tipov ako zdobiť kraslice

veľkonočné vajíčka Možno sa radi oháňate štetcom, možno skôr ihlou alebo je vaším priateľom lepidlo, či medený drôtik. Každý má svoju obľúbenú techniku, akou zdobí veľkonočné vajíčka. Pre vás, ktorí si chcete rozšíriť obzory a vyskúšať čosi iné, prinášame 13 tipov ako zdobiť kraslice. Ktorý spôsob tento rok vyskúšate?

1. Farbené

Asi jeden z najstarších spôsobov zdobenia veľkonočných vajec je ich farbenie vo vodnom kúpeli prírodným spôsobom. Hnedé a žlté odtiene krasliciam dodávajú cibuľové šupy, fialové získame prostredníctvom cvikly, zelené dosiahneme vďaka špenátu a petržlenovej vňati a modré nám vykúzlia listy červenej kapusty.

Intenzívne farby docielime chemickými práškovými farbami, ktoré sa nasypú do vody a vajíčka sa na istý čas ponoria do teplého kúpeľa.

2. Maľované

Ak radi narábate so štetcom, isto siahnete po mnohých technikách maľovania. Z rôznych typov farieb odporúčame akrylové, prípadne anilínové. Klasické vodovky a temperky sú málo trvácne a zotierajú sa. Zaujímavý efekt vznikne použitím kontúrky a farieb na sklo.

3. Voskované

veľkonočné vajíčka Čisté alebo zafarbené vajíčko môžeme dodatočne dozdobiť roztopenými rôznofarebnými voskovými farbičkami. Do neostrúhanej ceruzky zapichneme špendlík, čím vznikne ľahko dostupný pracovný nástroj. Voskovky topíme v plechových nádobkách nad sviečkou. Tekutý vosk rýchlo nanášame na vaječnú škrupinu pomocou špendlíkovej hlavičky.

4. Zoškrabované

Ak je na vajíčku dostatočne hrubá vrstva farby, môžeme ju pomocou ostrého predmetu jemne zoškrabovať do rôznych tvarov a motívov.

5. Drôtené

Šikovné ruky, ktoré ovládajú prácu s tenkými drôtikmi, dokážu takto „obháčkovať“ aj kraslicu. Vzniká tak efekt drôtenej čipky.

6. Háčkované

Iné šikovné prstíky zase vykúzlia čipku z bavlniek technikou háčkovania.

7. Vyšívané

Gazdinky, ktoré rady vyšívajú, zvyknú malú výšivku, zväčša krížikovú, nalepiť na vajíčko. Spoje po obvode prekryjú hrubšou stuhou.

8. Obtáčané

Pri textile ešte ostaneme. Lepidlo a farebné bavlnky, tieto veci potrebujeme na výrobu obtáčaných kraslíc. Vajíčko potrieme tenkou vrstvou lepidla a obtáčame miesto po mieste farebnými bavlnkami. Najkrajšie vyzerajú melírované.

9. Oblepované

veľkonočné vajíčka Rôzne materiály – papieriky, noviny, stužky, prírodné zrniečka ako piesok, mak, krupica, sezam… toto všetko sa dá na vajíčko nalepiť, čím ho razom premeníme na veľkonočnú kraslicu.

10. Decoupage

Lepidlo nám pomôže aj pri obľúbenej servítkovej technike zvanej decoupage, ktorú nájdete aj na našich stránkach. Nemusíme byť hotoví umelci, a predsa na vajíčko prenesieme hocijaký, do detailu namaľovaný obrázok. Stačí zohnať krásny papierový obrúsok. :)

11. Dierkované

Zubná vŕtačka nemusí vždy spôsobovať bolesť. Ak ju použijeme pri tvorbe dierkovaných „madeirových“ kraslíc, rýchlo si ju obľúbime.

12. Zvieratkové

Deťom sa páčia vajká, ktoré sa podobajú na rôzne zvieratká – zajačiky, kuriatka, sliepočky a kohútiky. Na vajíčka len dolepíme z farebných papierov vystrihnuté ušká, labky, zobáčiky, hrebienky a chvostíky.

13. Lenivé

Pre gazdinky, ktorým sa nechce vyfukovať vajíčka, máme tip na lenivé kraslice. Podľa vlastného gusta si totiž vymaľujeme rozbité škrupiny a naaranžujeme do nich kuriatko či čokoládku.

Iné

Veľkonočné vajíčka nemusia byť len zo skutočných vaječných škrupín. Môžeme si vyrobiť papierové, perníkové, látkové kraslice či tie zo samoschnúcej hmoty. V kreatívnych potrebách kúpime polystyrénové vajíčka v rôznych veľkostiach. Stačí do nich povpichovať rôzne kvietky alebo použiť saténové stuhy a techniku patchwork.

Tip: Veľkonočné vajíčka môžeme zavesiť na farebné stuhy do priestoru či na bahniatka a zlatý dážď do vázy, zapichnúť na špajliach do kvetináčov alebo voľne naaranžovať do košíkov.

Foto: Oslavuj.sk, www.sxc.hu

Prečítajte si aj:

Páči sa 18 ľuďom.


4 komentárov k článku Veľkonočné vajíčka: 13 tipov ako zdobiť kraslice

  1. mária podhájecká

    prosím Vás neviee t náhodou kde by som mohla
    objednat polystyrenové vájíčka????
    dakujem, prajem pekný den!

  2. lasička

    celkom pekny suhrn, len ste mohli niektore techniky viac popisat. napr., pri tych vajickach farbenych prirodnymi supkami a listami sa daju robit rozne vzory. na vajicko sa pritlaci vylisovany kvet, listok, alebo cipka a zabali sa do handricky. az tak sa to vlozi do farebnej vody. potom na vajicku ostanu krasne svetle otlacky. a cim je vajce vo farbe dlhsie, tym vzniknu sytejsie odtiene.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*