Veľkonočné ozdoby

1.) Na základ potrebujeme:

samoschnúcu hmotu (bielu, terakotovú), podložku na rozvaľkanie hmoty, formičky na vykrajovanie, valček, špáradlo

Tip: Z vlastnej skúsenosti odporúčam nešetriť na samoschnúcej hmote. 500 gramové balenie kúpite približne za 3 € v papiernictvách či obchodoch s umeleckými polotovarmi. Raz som sa ulakomila na podozrivo lacnú hmotu a doma som zistila, že sa lepí a drobí. Na rozpracovanie síce pomohla kvapka (!) vody, ale dostať výtvor z podložky bol problém. V takom prípade môže pomôcť igelitové vrecko, na ktorom si hmotu rozvaľkáte a zároveň ju viete otočiť a vrecúško stiahnuť. Skrátka cena je určujúca. Kilové balenie za cenu polkilového nebude košér.

Formičky na vykrajovanie aj valček sú ešte z mojej detskej éry, ale rôzne verzie nájdete v obchodoch s domácimi potrebami a umeleckými polotovarmi, respektíve v hračkárstvach.

Postup: hmotu si vyvaľkáme rovnakým spôsobom ako cesto na hrúbku cca 2 milimetrov. Rovnako ako pri pečení z nej vykrajujeme rôzne tvary. Ja som zvolila vajíčko, sliepočku, motýľov, vtáčika, zajačika, kvietky a štvorlístky. Po vykrojení niekedy treba hrany hmoty jemne zahladiť prstami. Ak chceme ozdoby zavesiť, treba do nich špáradlom jemne urobiť dierku. Vykrojené kúsky ukladáme na tácku a necháte pár dní (1-3) schnúť, aby úplne stvrdli. Záleží to od hrúbky ozdoby i značky hmoty.

Obmena: Ak si chcete vyrobiť do kvetináčov, ikebán a váz aj veľkonočné zapichovadlá, namiesto dierky jemne vtlačte do zadnej strany ozdoby dlhú špajľu.

Tip: Rada využívam hmotu do posledného kúska. Najjednoduchšie je zo zbytkov urobiť guľôčky, ktoré sa prepichnutím naskrz zmenia na korálky. Tie využijeme inokedy.

2.) Na maľovanie potrebujeme:

suché a stvrdnuté ozdoby, akrylové farby, štetce, vodu alebo riedidlo (podľa farby), handričku na vytieranie štetca

Tip: akrylové farby používam preto, lebo sa na rozdiel od temperových neotierajú. Kupujem tie, ktoré sú riediteľné vodou. Nájdete ich v umeleckých potrebách, špecializovaných predajniach na farby – pýtajte si tzv. „hobby acryl“. Vyrábajú sa v rozmanitých odtieňoch, matné i perleťové a dajú sa medzi sebou dobre miešať. V menších mestách bude možno ťažie takéto farby nájsť, skúste preto e-shopy.

Postup: vzor, ktorý si na ozdoby namaľujete záleží čisto na vašom vkuse a schopnostiach. Osobne mi vyhovujú jednoduchšie motívy, a tak som zvolila len bodky, prúžky a prosté kontúry. Na terakotové ozdoby sa mi hodila výlučne biela farba. Naopak, biele ozdoby si vypýtali žltú, zelenú a oranžovú, ktorú sa mi však nepodarilo namiešať, takže vznikla karmínová. Výhodou týchto farieb je, že schnú celkom rýchlo. Zvyknem postupovať tak, že si najprv namaľujem všetky ozdoby najsvetlejšou farbou, medzitým kým dokončím posledný kus, ten prvý je už suchý a môžem pridávať ďalšiu farbu.

3.) Na zavesenie potrebujeme:

tenký špagátik, hrubšie farebné vyšívacie nite – mulinky, sysal, saténové stužky… záleží len a len na vás :-) .

K terakote sa mi najviac hodil tenulinký prírodný špagátik. Dostanete ho kúpiť aj v rôznych farbách. A keďže rada využívam to, čo sa doma nepoužíva, prišiel rad aj na farebné mulinky.

4.) Malý tip na záver:

skúste svojich kúpačov okrem čokoládok, šunky, pálenky či peniažkov odmeniť aj vlastnoručne vyrobeným vajíčkom, zajkom alebo štvorlístkom pre šťastie.

Foto: Oslavuj.sk

Páči sa 11 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*