Valentín

Sviatok všetkých zaľúbených

Valentín 2 Láska, láska a do tretice láska. Už čoskoro sa v kalendároch objaví dátum 14. február. A nenájde sa medzi nami snáď ani jeden, ktorý by si tento dátum nespojil so sviatkom všetkých zamilovaných. Sviatok sv. Valentína je deň, keď nás zaplavia endorfíny a srdiečka, červená a ružová farba, romantika a samozrejme všadeprítomná láska ♥.

Pomaly, ale isto sa blíži sviatok ženami milovaný, a pánmi, povedzme si pravdu, často nepochopený, ba až neobľúbený. Mužom to však nemôžeme zazlievať. Nikto nemá rád, ak ho niekto do niečoho núti. A dámy, treba si priznať, že práve v tento deň očakávame od svojich polovičiek, že sa zmenia na romantických, nežných a mimoriadne senzitívnych hrdinov. Pritom zabúdame na každodenné malé prejavy lásky zo strany našich partnerov. K jeho relatívnej neobľúbenosti prispievajú i veľké nákupné centrá. Tie nás hneď, ako stiahnu z regálov nablýskanú vianočnú výzdobu, „zbombardujú“ sladkastou srdiečkovou dekoráciou ružovej a červenkastej farby. A keď tak učinia s dostatočným predstihom, aspoň mesiac dopredu, no necíťte sa pod  tlakom :) .

Odkiaľ a prečo sa k nám tento sviatok dostal, aké posolstvo prináša a ako vznikol? Celosvetový valentínsky ošiaľ súvisí s kňazom Valentínom, ktorý žil v Ríme v 3. storočí nášho letopočtu.

Sv. valentín

Tento sviatok sa koná na počesť všetkých milencov, ktorí túžili svoj zväzok zoficiálniť a v manželskom súžití zotrvať po celý život. No nebolo to vždy také samozrejmé a jednoduché. Pýtate sa prečo? V Ríme, v 3. storočí, totiž cisár Claudius II. zakázal mladým zaľúbeným párom sobášiť sa a týmto krokom spečatiť svoju lásku. Svoje rozhodnutie odôvodnil absurdným faktom, že slobodní vojaci podávajú v boji lepší výkon ako vojaci, na ktorých doma čaká manželka a deti. Kňaz a lekár sv. valentín toto cisárovo nariadenie ignoroval a pod rúškom tajomstva aj naďalej oddával zamilované dvojice. Cisár však toto protizákonné konanie skoro odhalil a kňaza uväznil. valentín si svoj život mohol zachrániť zrieknutím sa svojej viery, no on tak neučinil. Cladius II. dal teda popraviť kňaza, ktorý bol neskôr vyhlásený za svätého.

Ako prežiť Valentína?

Valentín 1 Komerčne sa tento sviatok uchytil až v 19. storočí, keď si obchodníci potrebovali vyplniť „prázdne“ obdobie medzi Vianocami a Veľkou nocou. V tom období bola najpredávanejším a najvyhľadávanejším artiklom valentíska pohľadnica. Neskôr sa pridali kytice ruží a bonbóny v tvare srdiečok. V trochu masovejšej podobe sa to zachovalo dodnes.

Ako sa však pod týmto všadeprítomným nátlakom nezblázniť? Pánom by sme snáď poradili, aby nestrácali hlavy. My ženy často nie sme náročné a poteší nás akákoľvek maličkosť. Jedna krásna červená ružička, nejaký malý diamantový prstienok, malinký ostrovček v Karibiku, a tak podobne :) . Jednoducho, ak si na nás náš drahý spomenie, neexistuje nič krajšie.

Či už tento sviatok milujete alebo nemusíte, je dôležité, aby sme si uvedomili, že neexistuje nič krajšie ako ctiť si a vážiť si lásku. Ako sme sa dozvedeli, nebolo vždy možné slobodne milovať a vydávať sa či ženiť. Preto Vám z redakcie Oslavuj.sk prajeme, aby ste sa v tento romantický deň nadovšetko milovali. Ale čo je dôležitejšie, aby ste sa ľúbili po celý celučičký rok ♥.

Foto: Lucik

Zdroje: http://referaty.atlas.sk

Páči sa 9 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*