V znamení kávy

Názov a myšlienka

čas na kávu Prebúdzate sa do ďalšieho pracovného rána, čo je dostatočný dôvod na prípravu dobrej horúcej kávy. Životabudič v akejkoľvek kofeínovej podobe rozprúdi vaše telo a myšlienky. Deň sa môže začať! Avšak, prečo si obľúbený nápoj nepripraviť aj trochu netradične a za iných okolností? Napokon, stretnutie pri káve je v našich končinách doslova obľúbeným „športom“. Tak ako turistika po nákupných strediskách či surfovanie po sociálnych sieťach. Poďte sa teda „sociálne spojiť“ pri káve. Vaši priatelia, kávičkári, sa určite potešia, keď im pošlete pozvánku na Coffee party, Posedenie pri káve, Stretnutie v znamení kávy či tematickú žúrku á la Paloma a Diego. Kávičkovou oslavou môžete prekvapiť aj svoju dobrú priateľku, ktorej narodeniny sa blížia a vy viete, že kávu miluje.

Káva nemusí byť len súčasťou vášho rána…

Cieľová skupina

Táto oslava je určená každej vekovej kategórii, ale najmä milovníkom kávy nad 18 rokov. Mohli by sme začať od študentov, ktorí si k čiernemu nápoju nájdu cestu veľakrát počas prvého skúškového obdobia. Káva sa však pripravuje na množstvo spôsobov, takže určite oslovíte aj klasikov, aj tých priateľov, ktorí sa neboja nových chutí. Stretli ste sa už s alergiou na kávu či kofeín? To nech vás nezabrzdí, pretože na trhu nájdete aj rôzne kávovinové nápoje a kávu bez kofeínu. Posedenie je vhodné pre každého, kto sa chce zabaviť a zbožňuje chuť kávy v akejkoľvek podobe.

Čo na seba?

kávovar Oblečte sa tak, aby ste sa cítili pohodlne. Ak sa chcete priblížiť k farbám kávy, vyberte si zo širokej škály zemitých farieb. Čierna, hnedá v mnohých odtieňoch, žltá, zelená či červená sú určite vhodnou voľbou. Doplňte svoje oblečenie o drobný šperk, napríklad aj s kávovým motívom.

Celú atmosféru párty môžete posunúť do roviny argentínskej telenovely. Niekoľko Palom a Diegov pokope môže vašu žúrku celkom slušne rozveseliť.

Paloma – akákoľvek dlhá padavá sukňa s topom s jemnými volánikmi, ktorý dámam odhalí ramená. Vhodným doplnkom je aj šatka. Nezabudnite si natočiť vlasy. Tie sú jedným z charakteristických čŕt romantickej, no zároveň aj divokej Palomy.

Diego – svetlé nohavice s opaskom, do ktorých si páni zakašú voľnú košeľu, na nohy natiahnu kozačky a na hlavu zasadia klobúk.

Výzdoba

Spôsob, akým si dotvoríte atmosféru Kávovej párty, závisí od celkového poňatia akcie. V prípade klasického posedenia pri voňavom nápoji si priestor môžete dotvoriť v duchu arabských krajín. Veľa zlata, žiarivých farieb, vonných sviečok, vankúšov, šatiek. Vodná fajka vám nepochybne dotvorí nielen atmosféru, ale aj náladu celého stretnutia. Ak vám vyslovene záleží na orientálnom duchu oslavy, zájdite rovno do čajovne vo vašom meste. Väčšina z týchto podnikov ponúka aj kávu.

mlynček na kávu Ak sa rozhodnete pre latinskoamerický nádych svojej Coffee party, inšpirujte sa už spomínanou argentínskou telenovelou. Či budete na „haciende“ alebo v pravej argentínskej krčme, na stôl si položte károvaný obrus. V priestore by určite nemali chýbať kvety, najlepšie izbová palma. Navštívte svoju starú mamu a poproste ju o malé háčkované obrúsky. Nebráňte sa ani vrecovine. Vrecúška plné zrniek kávy podčiarknu kávové prostredie. Mlynček na kávu, medená džezva, moka kávovar, aj tieto praktické kuchynské pomôcky budú krásnou tematickou dekoráciou.

Avšak najdôležitejšia súčasť celej atmosféry je vôňa. Tá kávová je známa svojou silou, nechajte ju preto vniknúť do každého kúta vášho domu. Obchody sú plné sviečok, vonných tyčiniek, olejových lámp, aromaterapeutických odparovačov, voňavých zmesí a iných prípravkov.

Recepty

Na úvod nesmie chýbať dobré presso, ktorým by ste uviedli celú párty. Vyzbrojte sa veľkým množstvom prekvapkávanej kávy, ktorá bude tvoriť základ podávaných kávových kokteilov. Kávičku môžete ozvláštňovať rôznymi druhmi alkoholu, vanilkou, škoricou, mliekom, smotanou, cukrom (alebo sirupmi) a ľadom. Neoddeliteľným pomocníkom je šejker, vďaka ktorému si poľahky pripravíte viaceré nápoje.

Skutočný kávoví fajnšmekri a odborníci využijú spomínanú medenú džezvu či moka kávovar.

Pre hostí si môžete pripraviť nápojový lístok, v ktorom podrobne popíšete jednotlivé kokteily. Viac sa dozviete v Kávových receptoch.

Hudba a film

Nesmrteľný Frank Sinatra a jeho pieseň The coffee song je vynikajúcim štartovacím bodom vášho posedenia. Pulzujúci kávový duch sa ďalej môže niesť v rytme latinskoamerických rytmov. Poncho Sanchez, Yvonne Sanchez či svetoznáma skupina Buena Vista Social Club vás s určitosťou prenesú do teplého podnebia.

V roku 2005 mal v kinách na Slovensku premiéru film káva a cigary od amerického režiséra Jima Jarmuscha. Snímka však neponúka historický prierez dejinami kávy. Je poskladaná z niekoľkých krátkych filmov, ktoré spolu tvoria kompaktný celok. V jednotlivých častiach vystupujú známi americkí herci a hudobníci. Debatujú o výrobe čaju, Elvisovi, o Paríži dvadsiatych rokov minulého storočia, uvažujú o kofeínových nanukoch a popritom popíjajú kávu a fajčia cigarety. Vhodné nielen na sychravé nedeľné popoludnie.

Hry

Počas večera sa môžete zabaviť výrobou drinkov. Napríklad si k nim pripraviť zaujímavý komentár, ktorým zároveň poviete pozvaným hosťom niečo z histórie kávy. Vtipnou a ľahkou formou obohatíte vedomosti prítomných a zároveň navodíte tému na diskusiu. Vďaka spomínanej živelnej hudbe sa počas večera možno aj tanečne odviažete.

kávová sviečka Ak uvažujete o kreatívnej činnosti, zahrajte si hru Šarády. Len pohybom tela bez použitia slov, či iných zvukov sa človek snaží ostatným vysvetliť slovné spojenie, vec alebo aktivitu. Môžete si hru tematicky vymedziť, najlepšie na tému „káva“.

PS PS:

Rozlúčte sa so svojimi priateľmi kávovým nápojom „away“. Stačí, ak si dopredu pripravíte plastové poháriky, ktoré naplníte teplým nápojom (napr. Chilli kávou), vyrobeným z kávy bez kofeínu. Milou pozornosťou na záver by bolo aj malé vrecúško so zrnkami kávy, ktoré ste počas Coffee party použili ako dekoráciu. Aromatická sviečka tiež padne vhod.

Foto: www.sxc.hu

Páči sa 6 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*