Tombola

Tombola v sebe vždy skrýva akési tajomno a pokušenie. Je to v podstate hazard, ako keď si človek kupuje žreb. Zároveň sa dá uchopiť vtipne a duchaplne. Ak ste sa s tombolou stretli naposledy v škole či na oficiálnych večierkoch a plesoch, je ten najvyšší čas zorganizovať si ju aj na vašej súkromnej párty!

Najlepšie na tombole je, že ňou minimálne prekvapíte a možno aj potešíte všetky vekové skupiny. Od detí počnúc, seniormi končiac. Pri deťoch treba myslieť na to, že by každé malo dostať nejakú drobnosť. Aj nevýherca symbolickú cenu útechy v podobe maličkosti – lízanky, napríklad. Nechceme si predsa vychovať zarytých odporcov tomboly.

Ako na to?

Potrebujeme: jeden konferencier – najlepšie majster slova, tombolové lístky, ceny a fanfáry.

Postup: Zoženieme ceny. Pre niekoho sa v tomto momente hra končí. Pre mňa začína. Svoju verziu tomboly totiž robím pre zábavu svojich hostí, a tak nemusím behať za obchodníkmi drankať drahé dary. Práve naopak, hľadám tie najexkluzívnejšie kúsky vhodné rovno do Múzea gýča. Pochopiteľne, pre každého je gýč niečo iné… veď nie je ružovoperleťový porcelánový jednorožec ako ružovoperleťový porcelánový jednorožec. Pre inšpiráciu nahliadnite do toho skutočného sveta top exponátov v kremnickom múzeu - http://www.gagy.sk/muzeum-gyca:top-exponaty

Osobne takéto skvosty nachádzam v domovoch mne blízkych (u rodičov, starých rodičov, prarodičov… ), na „ruskom blšáku“ – (zadná časť košickej tržnice) a v čínskych „supermarketoch“. Ach, ten úžasný pocit, keď sa mi podarí zohnať skutočné veľdielo za pár centov. Napríklad, vedeli ste že ázijskí obchodníci ponúkajú prístroj na odstraňovanie stvrdnutej kože na päte – KváziPedEgg len za 2,50 €?!? Famózne!

Obľúbenými tombolovými cenami sú aj knihy a hudobné či audiovizuálne nosiče s kontroverzným obsahom. Opäť platí, že každý ma iný vkus, takže ceny by ste mali ušiť na mieru svojim hosťom, ktorých, predpokladám, dobre poznáte. Tí moji sa vytešili z knihy o Jožovi Pročkovi a pikantných románov z červenej knižnice, radovali sa z CD Evy Mázikovej a DVD amerických výchovných sérií Krok za krokom a V siedmom nebi.

Dajme tomu, že ceny máte. Pred večierkom si ich ešte treba zaradiť podľa kvality, aby bola prvá cena naozaj tou naj. Na zabalenie odporúčam priesvitný celofán. Teraz sú na rade tombolové lístky. Tie si buď kúpite v papiernictve, alebo si ich doma nakreslíte, či urobíte na počítači.

Súbor na stiahnutie lístkov tu: tombolové lístky

Podstatné je, aby mal každý lístok dvakrát uvedené číslo. Perforovanú časť predsa vhodíte do osudia. Asi doma nemáte priesvitný otáčavý bubon, aký sa objavoval kedysi na televíznych obrazovkách. Nahraďte ho príjemne zdobenou miskou alebo klobúkom.

Nezabudnite si určiť cenu lístka. Darmo tombolu pripravujete pre svojich priateľov a príde vám zvláštne pýtať od nich 50 centov či euro. Len tak pocítia pravú chuť šťasteny!

Konferencier, to bude človek, ktorý sa vzdáva nároku na výhru a sám losuje čísla a odovzdáva ceny. Prípadne môže mať aj pohľadného pomocníka ľubovoľného pohlavia, ktorý to odovzdávanie porieši za neho. Nezľaknite sa, ale konferencierom by ste mali byť vy. Páni a panie domu, hostitelia. Veď vy ste pozháňali všetky ceny a viete o nich najviac. To sa zíde, pretože každú cenu treba náležite farbisto opísať. Aby všetci závideli výhercovi a so slinkou na perách očakávali, čo ešte lepšie ostáva v hre. Práve preto je dobre, ak vám duchaplné rečnenie ide samo od seba. Ak ste trošku hanbliví, aj to sa dá vykryť. Napíšte si svoju reč dopredu. Nezabudnite svoj prejav gradovať.

Takto prichádzame k samotnému vrcholu, k prvej cene tomboly a tá si náležite žiada fanfáry! Máte mnoho možností, ako ich znázorniť:

  1. Vlastná interpretácie – trp trp trp tcssssssssscs verzus otrepané ale výstižné tramtararááá
  2. Džingel z Anderovho rebriňáka a.k.a. cink buch o čineli
  3. Voľne stiahnuteľné mp3 fanfáry z internetu

Pozor dôležité! Konferencier nech si nacvičí pred fanfárami formulku: „Prosím, tuš!“

Nech to má štýl.

Tip: každá tombola raz skončí a vždy sa nájde aj sklamaný účastník. Dovoľte svojim hosťom vzájomnú výmenu výhier podľa ich chutí a to čo som spomínala pri deťoch, viete, o tých cenách útechy, pokojne ich uplatnite aj pri dospelých. Len lízanku vymeňte za niečo pikantnejšie. Napríklad, v plastovom tégliku štýlovo balené poldeci. ;)

PS PS:

V galérii môžete obdivovať pár exkluzívnych tombolových tipov.

Foto: Oslavuj.sk

Páči sa 12 ľuďom.


1 komentár k článku Tombola

  1. lily

    skvele sme sa zabavili a zbavila som sa “rozkošnych”maličkostí, vrele odporučam :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*