Tipy čitateľky Ľubky zo Šaštína

dózy Milí priatelia, dnes vám v OSLAVUJ žurnále predstavíme našu kreatívnu čitateľku a sympatizantku servítkovej techniky Ľubicu zo Šaštína-Stráže. Pred pár týždňami nám do redakcie poslala niektoré z ukážok svojich prác servítkovania na lekárske paličky a pripojila aj skvelý tip na výrobu darčekových plechoviek z nádob od detského náhradného mlieka. Nelenila, všetko pre nás svedomito nafotila a popísala aj presný postup výroby. Ďakujeme a tešíme sa na vaše ďalšie čitateľské nápady! :)

Ľubka má 34 rokov a je hrdou mamičkou 3,5-ročných energických a krásnych dvojičiek Lucky a Elišky, kde starostlivosť o nich jej, pochopiteľne, zaberá  značnú časť dňa. Momentálne je totiž mamičkou na plný úväzok, ale ak sa jej náhodou podarí ukoristiť si kúsok voľného času aj pre seba, najradšej ho vypĺňa ručnými prácami a šitím. Výrobe paličkových obrázkov sa začala venovať iba prednedávnom, ale aj tak ich už stihla vyrobiť celkom pekné množstvo. Obdarúva nimi predovšetkým svojich blízkych. A ako sama vraví: “Na rôzne sviatky alebo len tak pre radosť.” Čo sa osláv  týka, obľubuje Ľubka predovšetkým detské párty, pretože: “Vtedy vidieť úprimnú radosť a prekvapenie na detských tvárach, a to ma vždy poteší.

Paličkové obrázky:

Potrebujeme: lekárske paličky (možno kúpiť v lekárni – 100 ks za 1 €), lepiacu pásku, servítku s motívom, lepidlo Herkules, žehličku, lak, uško na zavesenie

afrika 1

Postup: Lekárske paličky si nalepíme na lepiacu pásku tesne vedľa seba. Počet záleží od toho, aký veľký obrázok chceme vyrobiť. Môžeme dať pásku viackrát vedľa seba, aby nám paličky pevnejšie držali. Na celú plochu, kde páska nie je, nanesieme disperzné lepidlo (používam Herkules) najlepšie kúskom hubky a poriadne poroztierame aj do medzier medzi paličkami. Po zaschnutí lepidla opatrne odstránime lepiacu pásku, ktorú nahradíme paličkami (paličky lepíme trochu na šikmo, aby nám nepresahovali cez okraje). Celé to zaťažíme zhruba na 1 hodinu, aby nám paličky pevne držali celý obrázok .

Vyberieme si servítku s motívom, z ktorej oddelíme spodné dve vrstvy a vrchnú nažehlíme na pripravené paličky žehličkou nastavenou na najvyšší stupeň s vypnutým naparovaním cez papier na pečenie.

ovocie

Po vychladnutí nastrihneme medzery medzi paličkami, obstrihneme si rovné strany a všetko pekne zahneme. Na rubovej strane si to môžeme prichytiť lepidlom a po zaschnutí obe strany nalakujeme. Po zaschnutí upevníme uško na zavesenie.

Darčeková plechovka:

Potrebujeme: plechovku od náhradného dojčenského mlieka, nožnice, pravítko, ceruzku, lepidlo na papier, vzorkovaný baliaci papier

Postup: Pre tento druh plechovky si nameriame na baliacom papieri obdĺžnik s rozmermi 11,6 x 33 cm a vystrihneme ho. Z plechovky odlepíme pôvodný obal. Na jednom mieste nám ostane na plechovke pás lepu, kde bol pôvodný obal prilepený. Na tento lep prilepíme kraj vystrihnutého obdĺžnika a celým obdĺžnikom baliaceho papiera si obtočíme plechovku. Druhý koniec prilepíme lepidlom na papier tak, aby sa strany prekrývali.

Nakoniec si môžeme ľubovoľne ozdobiť aj vrchnáky.

Takéto ozdobené plechovky používam na ukladanie drobností (sponiek, krajčírskych potrieb), ako stojany na ceruzky, farbičky alebo ako darčekové krabičky. A ak do vrchnáka vyrežete otvor, môže vám pokojne poslúžiť aj ako pokladnička. :)

dóza pre oslávenca

Skvelú zábavu pri tvorení vám prajú Ľubka a Kathushka.

Foto: Ľubica

Páči sa 22 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*