Talianske narodeniny

Myšlienka

S rodinou sme moju okrúhlu oslavu narodenín poňali v štýle, ktorý zodpovedá hlavne našim chuťovým pohárikom. Sušené paradajky, olivy, prosciutto, mozzarella, tiramissu a kvalitné Chianti, trošku pretrpený Zucchero, zelenočervená výzdoba… skrátka večer v talianskom duchu ako má byť!

Cieľová skupina

Oslavy s geografickými prívlastkami budú vždy primárne postavené na jedle. Na talianskej nemôžu chýbať paradajky, na mexickej tortily, na maďarskej „čipeš“ klobáska a paprika a tak ďalej a tak ďalej. Takéto párty ocenia hlavne gurmáni, a preto by ste mali dobre poznať stravovacie návyky svojich hostí, aby ste si navzájom nespôsobili sklamanie typu – „čínu neznášam“. Na druhej strane takáto akcia nie je len o jedle. Hudba, kultúra, film – je len na vás, čo si z danej krajiny požičiate na vytvorenie pravej zahraničnej atmosféry.

Čo na seba

Paradoxne sa mi v tomto prípade lepšie radí pánom. Košeľa, košeľa, košeľa. Tí odvážnejší môžu zvoliť vtipnejšiu kombináciu červenej košele a bielych nohavíc a lá plážový inžinier. Skutočný „mačo“ sa vyzbrojí extrémne obtiahnutými rifľami a príjemne napasovanou tmavou košieľkou s nenápadne rozopnutým výstrihom. A také mafiánske traky či klobúk by tiež neboli na zahodenie.

Dámy by mali byť hlavne ženské. Sukne, blúzky a šaty, najmä tie bodkované vo farbách čierna, červená a biela tvoria starú osvedčenú klasiku. Veľkými slnečnými okuliarmi vo vlasoch alebo slameným klobúkom so sebou prinesiete lúče slnka.

Z iného uhla sa môžete inšpirovať svetoznámymi talianskymi módnymi značkami ako Versace, Armani, Gucci, Dolce & Gabanna, Prada či Valentino.

Výzdoba

Vychádzajúc z toho najjednoduchšieho poňatia, štátnych farieb, môžete miesto oslavy vyzdobiť červenou, zelenou a bielou. Osobne som bielu vypustila, pretože mi táto trojkombinácia viac evokuje maďarskú vlajku ako taliansku. A tú využijeme na inej párty. V rámci talianskej žúrky červenú vnímam ako farbu paradajok a zelenú ako farbu bylín – hlavne čerstvej bazalky. V týchto farbách sa priestor ocitol vďaka mojim obľúbeným balónikom, sviečkam a papierovým obrúskom. Veľmi dobre pôsobia aj obrúsky s motívom paradajok, cestovín a vína. Stôl pokojne dozdobte lístkami čerstvej bazalky.

Recepty

Na Slovensku je talianska kuchyňa veľmi obľúbená, takže máte šancu, že aj hosťom, ktorých nepoznáte až tak dobre, ulahodíte. Môžete uvariť hrniec špagiet, alebo objednať krabice pizze, ale dá sa ísť na vec aj gurmánskejšie.

Ako predjedlo odporúčam klasické paradajky s mozzarellou. Nasledovať môže šalát Capriccioso s domácou ciabattou. Neskôr si hostia budú pozobkávať z tyčiniek z bylinkového chlebového cesta, ku ktorým sa podáva Dip di pomodoro a výborný ochutený olivový olej. Chuťové bunky osvieži banketová tradícia – prosciutto so žltým melónom. Najlepším zákuskom bude pravé tiramisu. Na pitie podávajte kvalitné vína, kávu a ľadové čaje.

http://www.oslavuj.sk/talianske-recepty/408

Hudba, film

Talianska hudba osloví možno skôr staršie ročníky a romantické typy. Nemali by chýbať Zucchero, Eross RamazzotiDrupi.

Mám však aj dve vychytávky. Celkom z inej kategórie je obľúbené talianske Ska-P.

Nuž a pre tancuchtivé povahy odporúčam výberovku talianskych disko hitov – Italo around the world.

Niekde medzi hudbou a zábavou sa nachádza film. Dá sa pustiť len do pozadia, namiesto hudby, ale môže tvoriť aj hlavný program večera. Asi vás neprekvapí, že príjemnú taliansku atmosféru vyčarí La Dolce Vita od Felliniho. Najlepšie v pôvodnom znení. Pokojne vsaďte aj na jeho ostatnú produkciu. Mojou srdcovkou je však Bertolluciho magický film Stealing beauty. Toskánsko, leto, víno, vášeň, umenie, nádherný soundtrack… len pre dospelých.

Sága Krstný otec sa bude hodiť pre taliansku párty ladenú na mafiánsky spôsob.

Zábava

Talianske hity si žiadajú slaďáky, a tak sami uvidíte, že tancu sa v ten večer neubránite. Pre menších sa dá klasické mikádo nahradiť surovými špagetami. Alebo si pomedzi chutné jedlo možno zahráte dámu, hru ušľachtilú, ale jednoduchšiu a rýchlejšiu ako šach. Aj kartové hry môžu prísť vhod, rovnako ako talianskym obchodníkom v čase siesty v polovici minulého storočia.

PS PS:

Čím obdariť svojich hostí na rozlúčku? Keď sme im už kvalitne pošteklili chuťové poháriky, pokojne v tom pokračujme. Ochutený olivový olej v malých fľaštičkách vydrží dosť dlho a svojou arómou pripomenie príjemný večer. Fľaštičky kúpite v domácich potrebách a umeleckých rajoch. Ozdobiť ich môžete textom či obrázkom vďaka farbám na sklo. Alebo darček jednoducho previažte špagátikom s vetvičkou rozmarínu. Lacnejšou alternatívou je naplnenie fľaštičiek obyčajným jedlým olejom (slnečnicový, repkový…), do ktorého vložíte sušenú papričku. Aj ten sa dá konzumovať a veľmi dobre vyzerá.

Foto: www.sxc.hu

Páči sa 7 ľuďom.


1 komentár k článku Talianske narodeniny

  1. lily

    slnecne Taliansko doma v obyvacke to urcite zrealizujem a ten darcek na rozlucku,špica :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*