Svetlonos alebo Ako sa vyrezáva tekvica

Čas vyrezávania tekvíc do všakovakých podôb je tu už dlhšie. Obchody nás zaplavujú živými tekvičkami rozmanitých tvarov, veľkostí a farieb. Na výber je aj z množstva keramických svietnikov a dekorácií v tvare veselej či strašidelnej tekvice. A či vám je Halloween sympatický, a či nie, tekvice aj na našom území vyrezávali už naši pradedovia. Volali ich svetlonos. Svetielka svetlonosov, vôňa vareného vína, pečených gaštanov i samotnej pečenej pečiarky (druh tekvice), rôzne strašidelné povedačky – takto vyzeralo obdobie pred Sviatkom Všetkých svätých aj na Slovensku. Poďte si dnes s nami vyrezať možno svoju prvú tekvicu, nech aj váš domov zažije jedinečnú atmosféru, ktorú prináša len svetlonos.

Potrebujeme:

Tekvicu, fixu, tácku, dve misky (jednu na semienka a druhú na dužinu), ostré nože (jeden s krátkou a druhý s dlhšou čepeľou), lyžicu, papierový obrúsok, misku s vodou, čajovú sviečku.

tekvička

Postup:

Umytú tekvicu položíme na tácku. Fixou si predkreslíme tvár svetlonosa. Môže byť strašidelný, nahnevaný, ale aj bojazlivý. My sme za tie veselšie formy, takže sme si predkreslili usmievavého štrbavého svetlonosíka.

namaľujeme tvár

Na vrch tekvice predkreslíme vlasy. Môžu byť v tvare trojuholníkov. Otvor však musí byť dostatočne veľký, aby sme cezeň vedeli vyberať dužinu tekvice.

namaľujeme vlasy

Začíname s rezaním. Krok po kroku, postupne opatrne odrezávame vrch tekvice. Musí ostat v jednom kuse, pretože nám poslúži ako čiapočka.

vyrezeme vlasy

Rezy musia byť hlboké, iba tak sa nám podarí čiapočku oddeliť od zvyšnej tekvice.

oddelíme čiapku

Z tekvice vyberieme všetky semienka. Tie oddelíme od vláken. Môžeme ich buď vysušiť a zasadiť, alebo nasucho popražiť, prípadne okoreniť, posoliť a zjesť.

vyberieme semienka

Vo vode navlhčeným obrúskom zmyjeme zbytky fixy z čiapočky a pokračujeme vo vyrezávaní očí a nosa.

vyrežeme očí, nos

Nakoniec vyrežeme štrbavý úsmev. Alebo hrôzostrašné zubiská? Na webe nájdete inšpirácie habadej.

vyrežeme úsmev

Opäť vlhkým obrúskom odstránime zvyšky fixky. Začíname vydlabávať dužinu. Ak je mäkká, pojde to ľahko aj s lyžicou. Inak jej musíme pomôcť nožom. Dužinu nezahadzujte, uvarte si z nej polievočku alebo špeciálne cookies. Chutné recepty od Lucik sú tu.

vydlabeme vnútro

Stala sa nehoda, svetlonos prišiel o zub. Jedno špáradlo však kozmetickú chybu napravilo. Takže pri vydlabávaní pozor na zuby! :)

oprava vylomeného zuba

Hotový svetlonos je na svete! Fešákom je s čiapočkou aj bez. Najkrajšie však vynikne v noci. Už malá čajová sviečka rozsvieti jeho tvár. Pritom budete cítiť jemnú vôňu tekvice.

hotový svetlonos svetlonos

PS PS: Užite si vyrábanie svojho svetlonosa aj s deťmi. Nožík nechajte pre seba, ale vydlabávanie zvládnu ľavou zadnou. Krásny svetielkový a voňavý čas!

svetlonos

Foto: Oslavuj.sk

Upozornenie: Nikdy nenechávajte zapáleného svetlonosa bez dozoru!

Páči sa 22 ľuďom.


4 komentárov k článku Svetlonos alebo Ako sa vyrezáva tekvica

  1. pridám vám ešte jeden tip. aby sa človek nepopálil, zapalte spajlu, špagetu a cez nu pripalujte, alebo sviecku vonku a dajte ju dnuka cez usta, jak je na zaujimavosti.net, bo aspoň sa človek nedopáli.
    Ja som zapaľoval aby som si urobil fotky na facebook s tekvicou ale dolial som spodok trochu voskom, pretože sa sviečka nedala pustiť na dno. Tak lepšie cez ústa. Pri páde sviečky z hora sa zhasla alebo doprskala voskom okolo seba.

    A ešte jeden tip. viečko po 5 dňoch uschne :-D a potom padá dnu.

  2. Kathushka

    Lusi, skvelý nápad aj postup! A perfektne nafotené, šikovnica!
    PS: jeho zúbky nemajú chybu :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*