Suvenír z dovolenky

5. farebné trámy Milí priatelia, stalo sa vám už niekedy, že ste posledný deň na dovolenke zistili, že ste ešte pre svoju rodinu a blízkych nestihli nakúpiť žiadne olejčeky, magnetky na chladničku, ani šperkovničky z mušlí? A dokonca ste prišli na to, že na ne nemáte už ani dostatok voľných dovolenkových finančný zdrojov. Čo robiť v takej chvíli? Určite si z toho netreba položiť hlavu do smútku. Jednoducho sa treba pozbierať z letargie, zapnúť červenú kontrolku v hlave, chopiť sa kamienkov a mušličiek na pláži a po príchode domov všetkým priateľom a známym niečo prekrásne od srdca vlastnoručne vyrobiť. A ako sa pustiť napríklad do originálnej plachetnice? Tak to vám vysvetlím v nasledujúcich riadkoch. :)

Najprv si nezabudnime zhrnúť, čo všetko budeme potrebovať: špajle, kúsok látky (na plachtu), niť, tenký drôtik, akrylové farby, lepidlo (najlepšie klasický Herkules), nožnice, štetec, a to najdôležitejšie – kamienok z dovolenky. (Najideálnejšie by bolo nájsť taký, ktorý má v sebe dierky, aby sme do nich vedeli zapichnúť špajlu. Dierkovaný kamienok zaručene objavíte v Chorvátsku.)

1. potrebujeme

Najprv si pohľadom „odborného“ oka určíme, akú asi vysokú by sme chceli plachetnicu mať a podľa toho si vymeriame špajle. Následne si z nich vytvoríme trojuholníkové sťažne na plachtu a tie spojíme tenkým drôtikom. Môžeme ich spojiť aj motúzom, ale drôtikom je to podstatne jednoduchšie a praktickejšie. Jednotlivé spoje potom ešte na záver upevníme lepidlom, aby sa neposúvali a necháme zaschnúť. Ak chceme mať sťažne farebné, jednoducho na ne nanesieme akrylovú farbu. Všetko necháme zaschnúť.

2. drôtené spoje

Podľa sťažňa si vymeriame látku, ktorú potrebujeme na plachtu, vystrihneme ju, prešijeme pevnou niťou a pripevníme o jednotlivé spoje sťažňa.

6. plachetnica

Na záver sťažeň vložíme do dierky kameňa (podľa veľkosti dierky je potrebné ju prípadne vystlať kúsočkom novinového papiera alebo zastrúhať spodok sťažňa) a zafixujeme lepidlom tak, aby bola plachetnica po zaschnutí pevná a nerozpadávala sa nám.

4. na prírodno

Na záver ešte malý tip: hneď na úvod si môžeme kamienok vyzdobiť alebo vlastnoručne popísať farbičkami, či podpísať ceruzkou a dodať tak svojmu darčeku osobitý cveng. Alebo si môžeme kamienok oservítkovať maličkými plachetničkami podľa tohto návodu: http://www.oslavuj.sk/decoupage-alias-servitkova-technika/1672.

3. kamienok

Niečo podobné sa dá vyrobiť aj z väčších mušlí. Vašej fantázii sa medze predsa nekladú.

Foto: Kathushka

Páči sa 8 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*