Spoznávajte židovskú kultúru na festivale Mazal tov

Festival židovskej kultúry Mazal tov (24. – 27. 6.) vstupuje do štvrtého ročníka s osvieženým vizuálom aj programom. Organizátori z občianskeho združenia More chcú košickému publiku predstaviť nielen tradičnú židovskú kultúru, ale aj inšpiratívne nové umenie, preto v aktuálnom programe dostali viac priestoru mladí izraelskí umelci.

Pohľad na život v súčasnom Izraeli ponúkne v úvode festivalu sonda do tvorby spisovateľa Etgara Kereta (24. 6.). Keret stelesňuje dilemu človeka, ktorý miluje svoju vlasť, je si vedomý toho, že keby jej nebolo, nebolo by bezpečného miesta pre Žida, zároveň však cíti nespokojnosť s politickou situáciou. Ak nechce stratiť domov, rodinu a priateľov, musí svoje „prečo“ dávkovať opatrne. A Keret to prostredníctvom fikcie a humoru robí vynikajúco.

Izrael je miesto, kde sa stretáva a mieša židovská kultúra z rôznych kútov sveta, vďaka čomu je tamojšia hudobná scéna mimoriadne pestrá. Na festivale v Košiciach ju zastúpia speváčka a skladateľka Gitla (25. 6.) a kapela Sumsum hrajúca originálnu fúziu gypsy, klezmeru a blízkovýchodných folkórnych vplyvov (26. 6.). Nespútaná energia Sumsum robí z ich koncertov nezabudnuteľné zážitky.

Sumsum

Na festivale židovskej kultúry by nemal chýbať klezmer. Postará sa o to päťčlenný ansámbel Létající rabín z Prostějova (27. 6.). Východiskom jeho tvorby je tradičný zvuk, folkloristický prístup a cieľom súčasná a zároveň nadčasová muzika. Inštrumentálny klezmer sa v jeho tvorbe prelína s piesňami v jidiš a ďalších jazykoch. Létající rabín tvorí prekladmi aj vlastné texty, ktoré – verné tradícii jidiš folklóru, iskrivo reflektujú našu dobu.

Deťom a ich rodičom bude venované bábkové divadlo Golem a alchymisti pražského Studia Damúza na motívy príbehov zo starej pražskej židovskej štvrte (27. 6.). Festivalový program dotvára poľský film Dozvuky (24. 6.), kvíz (26. 6.) a sprievodné podujatia LʼChaim, ochutnávka židovského jedla a vína (26. 6.) a potulky Židovské Košice (4. – 5. 7.).

Festival Mazal tov podporuje toleranciu a porozumenie medzi obyvateľmi Košíc prostredníctom umenia. Účasť na predchádzajúcich ročníkoch potvrdzuje záujem Košičanov o židovskú kultúru a vysiela odkaz do sveta, že nezabúdame na vlastné dejiny, ktorých nezmazateľnú súčasť tvorili aj Židia.

Létající rabín

Festivalové podujatia sa uskutočnia v ateliéri Woont na Strojárenskej ulici č. 3 a v priestoroch Kasární Kulturparku. Program je dostupný na webovej stránke www.mazaltov.sk. Vstupenky na koncerty sú dostupné v predpredaji v sieti Ticketportal.

Festival podporili: Ministerstvo kultúry SR, Úrad vlády SR, Creative Industry Košice, Mesto Košice, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Obchod s dobrým vínom, Adsulting, Hotel Yasmin Košice, Visit Košice, Košice region turizmus, K13 –Košické kultúrne centrá, Košice 2013, Európska únia, ROP, Go Košice, Kam do mesta.

Foto: archív hudobníkov

Videopozvánky

Na festival Mazal tov pozývajú samotní umelci:

Gitla: https://www.youtube.com/watch?v=YY98lFMlPbA

Sumsum: https://www.youtube.com/watch?v=oush758lddA

Létající rabín: https://www.youtube.com/watch?v=MjChvcKH_6M

Program


Kontakt: Jana Šargová: jsargova@gmail.com, +421 904 222 905

Prečítajte si aj:

Páči sa 3 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*