Športovo–vedomostné súťaženie

medaila Spoločne strávený čas na chate s rodinou vo mne vzbudil spomienky na detstvo, keď nám dospeláci počas MDD a prázdnin chystali rôzne zábavné akcie. Väčšinou nás bola kopa detí, a tak sme súťažili a vyhrávali všelijaké drobnosti. Ten lahodný pocit z minulosti vo mne znenazdajky vzbudila asi vôňa drevenej chaty a okolitej prírody. A hoci sme na predĺženom víkende boli len štyria, a to v intervale 25 až 52 rokov, rozhodla som sa takéto súťaženie znovuzrodiť. Vymýšľanie hier a odmien šlo samo, presvedčiť staré kosti na trošku pohybu už išlo pomalšie. Neviem, či zabrala vyhliadka lahodných cien, alebo ich presvedčilo moje detsky nefalšované nadšenie. Zasúťažili sme si všetci a nik neodišiel bez odmeny.

Športovo-vedomostné súťaženie môžete teda pripraviť pre všetky vekové kategórie, deťmi a dorastom počnúc, duchom večne mladých seniorov končiac. Pritom úlohy sa veľmi líšiť nebudú. Inšpirujte sa tými našimi. Vymýšľala som ich vzhľadom na rekvizity, ktoré sme mali naporúdzi. Vďaka veľkému arzenálu hier, ktoré so sebou vždy vláčim, to šlo ľahko. Keď sú úlohy vymyslené, treba zohnať ceny. Je fajn, ak na to budete myslieť dopredu, lebo tak si ceny poriadne prichystáte. Pre deti budú najlepšou alternatívou sladkosti – cukríky, lízanky, žuvačky, keksíky a čokoládky vždy potešia. Ale môžete to na ne skúsiť aj s ovocím alebo drobnými hračkami. Dospelých nalákate buď na klasické alko ceny alebo niečo vtipné a záhadné na štýl mačka vo vreci. (Článok o tombole napovie viac – http://www.oslavuj.sk/tombola/65.)

Nuž, mne skrsol nápad zorganizovať športovo-vedomostnú súťaž až na mieste činu, takže nič špeciálne som pripravené nemala. Ale stačilo zaloviť v zásobách v kuchyni, kde si každý mlsný jazýček už našiel to svoje.

ceny Čo sme použili:

Stopky, zápisník, pero, lyžice, soft-tenisovú loptičku i raketu, lietajúci tanier (frisbee), hry Jenga, Activity, Scrabble a pexeso.

Aké ceny boli v hre:

Pozorne preštuduj fotografiu :) .

Súťaženie by malo mať jedného organizátora, ktorý presne určí poradie súťažných kôl aj poradie hráčov. Zároveň výsledky bodov zapisuje do pripravenej tabuľky. Druhý člen tímu má na starosti stopky. Na hracom poli, najlepšie pokosený trávnik, sa vymedzí štart a cieľ jednotlivých úloh. A môže sa začať.

8 tipov na športovo-vedomostné súťaženie

 1. Krehký beh. Súťažiaci si do ruky vezme soft-tenisovú raketu, na ktorú položí ľahkú loptičku. Snaží sa čo najrýchlejšie prejsť vymedzenú trasu, pričom mu loptička nesmie spadnúť. Ak spadne, vracia sa na cieľ. Hráč s najlepším časom má najviac bodov.
 2. Nájdi pár. Túto hru pozná azda každý. Balík pexesa sa rozdelí napríklad na 4 časti, aby mal každý zo štyroch hráčov svoju mini verziu pexesa. Každý hráč má teda svoje vlastné obrázky. Je to fér, pretože pri pozorovaní ostatných súťažiacich sa mu obrázky nebudú môcť vrývať do pamäte. Odporúčam 6 párov pre každého hráča. Potom je hra rýchla tak akurát. Hrá sa podľa známych pravidiel. Hráč, ktorý nájde všetky páry najrýchlejšie, má najviac bodov.
 3. Veľkou lyžicou. Do úst medzi zuby sa dá opačným koncom veľká lyžica. Musí sa držať vodorovne, pretože sa do nej vloží loptička. Odvážni môžu siahnuť aj po vajci. Úlohou hráča je čo najrýchlejšie prejsť vymedzenú trať, bez toho aby loptička spadla. Inak sa vracia na štart. Hráč s najlepším časom má najviac bodov.
 4. Rýchlospisovateľ. Hra Activity s netradičnými pravidlami. Hráč si so zavretými očami vytiahne jednu kartičku. Zo všetkých slov musí napísať príbeh. Ten však musí mať aspoň akú-takú logiku a hlavne vtip. Nesmie sa vynechať ani jeden pojem. Po napísaní sa stopky zastavia a súťažiaci svoj výtvor nahlas prečíta. Hráč s najlepším časom má najviac bodov. Bonusový bod môžu spoluhráči udeliť tomu, kto ich najviac rozosmial.
 5. Slalom. Súťažiaci si na hlavu položí lietajúci tanier a opäť s rukami za chrbtom absolvuje čo najrýchlejšie trasu. Komu tanier z hlavy spadne, musí začať odznova. Hráč s najlepším časom má najviac bodov.
 6. jenga Šikmá veža. Pravidlá drevenej hry Jenga tentoraz pozmeníme. Keďže sa veža stavia na čas, treba mať rýchle a rozhodné prsty. Zároveň sa však pripisujú body aj za najvyššiu vežu. Poschodie však nie je určené tromi kvádrami ako v klasickej verzii. Jedno poschodie môže tvoriť hoc aj jediný kváder. Stratégia je na hráčovi. Niekto ide na istotu a iný experimentuje. Hráč s najlepším časom má najviac bodov. Plus body sú za počet poschodí. Takže niekto ich musí počas kola rátať, pretože veža môže hocikedy spadnúť. Hráč s najvyššou vežou má najviac bodov.
 7. Rukojemník. Nenechajte sa pomýliť názvom. V tejto hre nikoho neunášame. Ide o jemnú prácu rúk :) . V hre je opäť raketa a loptička. Hráč si „pinká“ loptičku tak, že raketu vždy otočí o 180 stupňov. Čiže loptičku odráža do vrchu raz z jednej a raz z druhej strany rakety. Hra končí, keď loptička spadne na zem. Ten, kto vydrží najdlhšie, má najviac bodov.
 8. Slovotvorca. Záverečné kolo – ako v jedinom hrajú všetci súťažiaci naraz. Body si rozdelia podľa poradia, v akom úlohu splnia. Hráči si postupne vylosujú sedem kameňov zo známej hry Scrabble. Na znamenie si ich naraz všetci pozrú. Ich úlohou je vytvoriť čo najdlhšie slovo za čo najkratší čas. Ak už je jedno slovo položené, druhé musí nadväzovať na uložené kamene podľa pôvodných pravidiel hry.

Ďalšie staré-známe tipy:

 • skákanie vo vreci
 • hod loptou do vedra
 • prenášanie vody v pohárikoch
 • preťahovanie lanom
 • lovenie ovocia ústami v nádobe s vodou
 • hádanky
 • súťaženie v dvojiciach – ľudský fúrik
 • súťaženie v dvojiciach – „siamsky“ beh
 • využite všetky stolové, kartové hry a športové náčinie
 • inšpirujte sa rubrikou Hryhttp://www.oslavuj.sk/category/hry-program-zabava
 • máte originálne tipy, o ktoré sa chcete podeliť s ostatnými? Radi ich uverejníme.

PS PS: Milou spomienkou na súťaženie bude diplom, či už doma profesionálne pripravený, alebo na mieste provizórne vyrobený. Takisto medaila, ktorú kúpite v hračkárstve. Alebo víťazný pohár. Jednoducho, varte z toho, čo dom dá :) .

Foto: Oslavuj.sk, www.sxc.hu

Páči sa 15 ľuďom.


2 komentárov k článku Športovo–vedomostné súťaženie

 1. Kornélia Harachová

  Veľmi zaujímavé nápady. Využijem pri vnúčatách, keď sa nudia.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*