Spomienkové darčeky

Určite so mnou budete súhlasiť, že darček má v obdarovanom vyvolať emócie. Samozrejme, sú typy ľudí, ktoré preferujú užitočné darčeky. V tomto prípade však nebýva problém s ich výberom. No čo darovať niekomu, kto nemá zjavný koníček, záľubu, nič nezbiera a ani nie je ničím „posadnutý“? Emotívne darčeky budú to pravé.

Fotografia na predmete

Internet, no aj kamenné obchody zamerané na vyvolávanie fotografií a predaj fotografického materiálu, ponúkajú množstvo nápadov. Stačí si len vybrať fotku, ktorá pre obdarovaného niečo znamená. Fotoobchody ponúkajú služby „premietnutia“ fotky na akékoľvek predmety od hrnčekov, cez tričká, hodiny, kľúčenky, až po podpivníky. Dokonca si môžete z internetu stiahnuťsoftvér, do ktorého si nahráte vybranú fotografiu, kliknete na príslušný predmet, na ktorom by ste chceli mať vlastný obrázok a upravíte si ju podľa vlastného vkusu. Potom si pekne v pohodlí domova odošlete upravenú fotku spolu s objednávkou. Obratom na váš e-mail príde informácia kedy a kde si budete môcť darček vyzdvihnúť.  osobný kalendár

Jednou z možností je vytvoriť si kalendár s vašimi fotografiami akéhokoľvek formátu a tvaru (závesný, stolový, do peňaženky…). Musíte však rátať s vyššou investíciou, pretože vašou jedinou úlohou je vybrať fotografie a zvyšok už zabezpečí firma all inclusive.

Vlastný závesný kalendár

obchody si pri tvorbe kalendára rátajú vytlačenie, zviazanie a prácu. Pre počítačovo zdatných je tu iná alternatíva.

Najskôr si vyberiete fotky, ktoré chcete použiť. V textovom editore si priradíte pod fotografiu číslice a názov príslušného mesiaca. Výhodou takejto vlastnej tvorby je, že si môžete urobiť akúkoľvek fotokoláž, pripojiť text, zvoliť originálny font a podobne. Ak chcete vyznačiť voľné dni inou farbou, skúste si na internete stiahnuť kalendár na nasledujúci rok, alebo si ho skontrolujte v mobile, aby ste sa nepomýlili a správne označili sviatky.
Ďalšou výhodou (okrem tej finančnej) oproti tomu, že si dáte urobiť kalendár v obchode, je možnosť napísať si k príslušnému dňu svoju poznámku. Napríklad si na 18. októbra namiesto mena „Hedviga“ zaznačíte „naše druhé výročie“. Pre deti je zaujímavé s každým dňom alebo týždňom odpočítavať čas do prázdnin alebo ich narodenín. Ak sa vaši rodičia alebo partneri neurážajú a sú optimisti, môžete pripojiť poznámky ako: „Oci, mamka má narodky“, „Miláčik hádaj aký je dnes deň?“, prípadne niekoľko dní pred narodeninami či Vianocami napísať k dátumu „Máš už pre mňa darček?“. osobný kalendár

Takýto kalendár tiež nie je úplne zadarmo. Pokiaľ máte doma farebnú tlačiareň, ušetríte na farbe a tlači. Ak nie, môžete si dať časti kalendára vytlačiť kdekoľvek, kde tieto služby ponúkajú a stále vás to vyjde lacnejšie ako profesionálna výroba celého kalendára v obchode. Malá rada – ak budete tlačiť kalendár doma, namiesto obyčajného papiera použite fotopapier. Cena sa pohybuje okolo 10 centov za 1 kus formátu A4.

So zviazaním si už doma asi nepomôžete. Je teda čas navštíviť buď kancelárske potreby, alebo kopírovacie a tlačiarenské služby. Vytlačené časti kalendára si dopredu zoraďte. Pracovník vám pravdepodobne pridá na poslednú stranu pevný kartón (podobný ako mávajú klasické kalendáre), predierkuje vrchnú časť a vsunie kovovú špirálu. Tento úkon vás vyjde zhruba o polovicu lacnejšie ako už spomínaná all inclusive výroba v obchode či e-shope.

Fotorámček

Handmade fotorámček je záležitosťou, ktorú zvládne každý trochu trpezlivejší človek. Základom je vybrať si fotografiu, ktorá pripomína špeciálne spoločné chvíle. Napríklad dovolenku pri mori, alebo na chate v lese, či zimnú lyžovačku, romantické stretnutie.

Inšpirujte sa naším jednoduchým fotopostupom – fotorámček.

Portrét za malé peniaze

Portrét je dobrým darčekom najmä pre starých rodičov, ktorí si strážia staré fotografie svojich príbuzných, spomienku na to, ako vyzerali za mlada. Napríklad podarujete dedkovi veľký portrét babky, keď mala dvadsať rokov. Je to milý a zároveň nostalgický darček. Kde však zohnať portrét, keď neviete kresliť a nechcete minúť mnoho peňazí na profesionálneho maliara?

portrét  Určite poznáte niekoho vo vašom okolí, kto vie kresliť, alebo pozná nejakého umelca – študenta či amatéra. Vašou úlohou je získať naňho kontakt a požiadať ho, aby vám ukázal svoje práce. Ak budete spokojní, zožeňte si fotografiu s osobou, ktorú chcete mať na portréte, zväčšite si ju na kopírke a rozmnožte aspoň 2x. Samozrejme budete musieť umelcovi nechať aj originálnu fotografiu.

Dohodnite sa, že vám bude umelec posielať fotografie ako pokračuje alebo si dohodnite stretnutie. Vždy mu zaplaťte dohodnutú sumu až po vzhliadnutí portrétu.

Je mnoho možností výberu portrétu a techniky. Napríklad olejomaľba v štýle Andyho Warhola, kresba hnedým uhlíkom, moderná kresba ceruzkou, karikatúra. Musíte sa však dohodnúť s umelcom, čo je v jeho možnostiach. Od veľkosti, farieb a techniky sa bude odvíjať aj cena. Za kresbu ceruzou na výkres formátu A3 zaplatíte určite menej ako za olejomaľbu na plátne.

Foto: Ľuboslava

Autorka portrétov: Petra Uličná

Páči sa 5 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*