Prvý máj alebo Slovenská retroparáda

Sviatok práce sa vo svete oslavuje od roku 1890. Vnímal sa hlavne ako sviatok ľudskej slobody. Avšak prvomájové oslavy sa v našich končinách, prirodzene, výrazne spájajú s minulým režimom, a tak by sa mohlo zdať, že po väčšine nebudú prinášať pozitívne vibrácie. Pýtala som sa na to viacerých pamätníkov a jediná negatívna vec, ktorú som sa o tejto „paráde práce“ dozvedela, je fakt, že sviatok bol kedysi masovo vynútený. A čo je nasilu, to nám nebýva po chuti.

Nuž, dnes nemusíme nič. Takže oslava s mávadlami, lampiónmi, párkami na papierových táckach, pivom a kofčou môže skutočne fajn osviežiť. Pre niekoho spomienky, pre mladších strašná haluz, každopádne sa pripravte na slovenské retro!

Názov a myšlienka

Túto oslavu štátneho sviatku môžete poňať opäť tematicky. Budú sa vám prelínať dve línie – prvomájová v zmysle pouličného sprievodu a socialistická v zmysle znovu použitia všetkých starých vecí typických pre dobu spred roku ´89´. Tieto dva pohľady na párty by sa možno dali oddeliť a mohli by vzniknúť dve samostatné akcie. Lenže takto je to väčšia sranda!

Cieľová skupina

Záleží na spomienkach vašich starších hostí, či im pôvodné symboly prvomájového festivalu prinášajú skôr radosť a či nespokojnosť. Isto sú ľudia, ktorých by ste pozvaním na takúto párty nepotešili, ba čo viac, urazili, nahnevali. Chápem aj tých, ktorým táto retro socialistická téma vôbec nepripadá smiešna. Ale práve vďaka našej dnešnej (skutočnej) slobode môžem vyhlásiť, že hlavne mladá generácia pristupuje k téme s bezstarostným nadhľadom a vtipom. Nemôžete sa na nás preto hnevať. Ako vraví Tomáš Janovic, život berme s humorom.

Čo na seba

Máte dve možnosti, ako sa vymódiť. Buď prehrabete rodičovskú či starorodičovskú skriňu a prevetráte všetky tie skvelé ejtís svetre pod zadok, mrkvové rifle prané medzi kameňmi (dnes sa im hovorí „plesnivé“), biele plátenky, tričká so Sandokanom, mega obrovské vypchávky na ramená, farebné sačká so zakasanými rukávmi, biele ponožky, mokasíny a lakovky… a nekonečné plastové bižu.

Alebo sa nahodíte rovno do pionierskej, zväzáckej, straníckej či vojenskej rovnošaty tých čias. Základ je mať červenú šatku, bordovú kravatu, tmavomodrý ancúg, belasé blúzky, modré sukienky, biele podkolienky a vojenskú uniformu s aspoň dvadsiatimi odznakmi za zásluhy.

Svoje detičky nahoďte do cvičebného úboru – biele cvernové trička a tielka, červené a tmavomodré trenírky plus cvičky na nôžky a môžete ich rovno poslať strojom času do minulosti.

Foto: http://www.webnoviny.sk/ostatne/tatranci-oslavili-sviatok-prace-v-retr/125311-clanok.html

Výzdoba

Na tejto výzdobe sa bude treba trošku kreatívne podieľať, lebo mávadlá už asi doma odložené nemáte a mám taký tušák, že ich už ani nikde nekúpite. Vyrobiť si ich v tvare kvietkov, srdiečok či geometrických vzorov so sloganmi či bez je však hračka. Stačí výkres, dlhé špajle, lepiaca páska a farbičky. Druhou extrémne dôležitou vecou sú mávadielka zo stužiek našej štátnej trikolóry. Stačí zájsť do papiernictva a kúpiť si krepový papier bielej, modrej a červenej farby, nastrihať ho na pásiky, na jednom konci zviazať a pripevniť na paličku. Do tretice nezabudnite na lampióny. Dnes sa predávajú v mnohých farbách a tvaroch a kúpite ich aj v internetových obchodoch. Zo zvyšného krepáča môžete jednoduchým poskrúcaním vyrobiť efektnú girlandu alebo ho použijete na stoly namiesto obrusov. Slovenské vlajky by takisto nemali chýbať a tie sovietske či československé berte ako nezáväzný bonus. Nejaká ta busta pohlavára môže takisto padnúť vhod. To by bolo treba prehrabať skôr dedkovu pivnicu. Nuž a vyslovene poprosím, nezabudnite na krištáľovú vázu s červenými karafiátmi s asparágusom.

Pre dotvorenie atmosféry môžete siahnuť aj po starých budovateľských heslách, ktoré namaľujete na plagáty a transparenty: Urýchli žatvu, upevníš mier! Úlohy tejto päťročnice splníme už v treťom roku! Ani zrno nazmar! Preč s obloženými chlebíčkami, nech žijú ruské vajcia, vajcia našich bratov – Dom potravín. Ak nemáš dosť sexu, hybaj do Tuzexu!

Recepty

Pravá prvomájová žúrka volá po ohriatych párkoch s horčicou naservírovaných na papierových táckach. Ale pokojne si siahnite aj po spomínaných ruských vajciach, šunke v aspiku či klasických obložených chlebíčkoch so šunkou a nastrúhaným syrom. Skrátka lahôdky z Prioru hrajú prvé husle. Fajnšmekri si doma upečú langoše, ktoré zabalia do papiera. Bodli by aj sladké lakocinky ako želé s mandarínkami a banány v čokoláde – všetko pekne v plastových téglikoch. K tomu patria limonády, čapované pivo. A veľmi dôležitý stolovací doplnok akcie – turecká káva v duritových pohároch.

http://www.oslavuj.sk/prvy-maj-recepty/375

Hudba / video

Na privítanie sa bude hodiť Internacionála. Po nej nech nasleduje spartakiádna radovánka Poupata od Michala Davida. Po povinnej jazde sa už môžete spokojne uvoľniť vďaka starým zvučným slovenským hitom. (Modus, Peter Nagy, Robo Grigorov a Midi, Team, Tublatanka, Bea Dubasová, Darča Rolincová, Repeťáci, skrátka starý dobrý stredný prúd.)

Vychytávkou večera sa môžu stať výbery zo socialistických reklám, ktoré nájdete na internete. Organizátorom oslavy rozhodne odporúčam pozrieť si ich dopredu, nájdete v nich kopec inšpirácie.

http://www.youtube.com/watch?v=hECgMwUFrog

Aby sme nezabudli aj na najmenších – oči si vyočia pri pozeraní tých najlepších slovenských relácií pre deti. Mať tak Matelka, Kuka, Harvepína, Raťafáka Plachtu, SlniečkoRuky Rukaté či modernejších Quixa a Quixinu, to by bol ten pravý socialistický detský kútik. Lenže tieto dielka sa dnes tak ľahko nenájdu. Zachráni nás aspoň trošku Youtube a Zlatý fond STV? Čiastočne. Na prvom sú aké-také ukážky a z druhého sa budú hodiť Bambuľkine dobrodružstvá, Spadla z oblakov či Neberte nám princeznú.

http://www.youtube.com/watch?v=HKPoRkOjhlc

http://www.stv.sk/obchod/zlaty-fond/pre-deti-a-mladez/

Hry

V prvom rade by sa skutočne patrilo, aby ste svojich hostí uvítali nejakou peknou básničkou, pionierskym sľubom alebo inou obľúbenou úderkou. V pozvánke ich môžete upozorniť, aby si tiež niečo pripravili. Prípadne prenechajte priestor aj svojej návšteve. Veľkou výzvou je spartakiáda. Ak to odfláknete a nič si nenacvičíte, aspoň si spoločne pozrite toto video – http://www.youtube.com/watch?v=UvzVAJdBHSo .

Po druhé, céčka, zožeňte si céčka! Ak sa s nimi nezahráte, môžete vopred avizovať súťaž o najdlhšiu céčkovú reťaz. Víťaz dostáva, napríklad, sieťku pomarančov!

Po tretie, nacvičte si škrupinkárske techniky a ponúknite svojim hosťom trošku vzrušenia a hazardu. Hrá sa predsa o bony. Veksláci a škrupinkári patrili k socializmu rovnako a práve oni oslavovali Sviatok práce prácou.

Nuž a na záver, sugestívna diskotéka a lá Triangel rozhýbe všetky kosti. A tie spomienky… na prvé rande, pusu, dotyky…

PS PS:

Podarujte svojim hosťom pred odchodom trikolórové mávadielko. Môžu si ho zapichnúť do kvetináča na balkóne a aj takýmto spôsobom vyjadriť vernosť našej drahej zemi.

Prečítajte si aj:

Foto: Oslavuj.sk

Páči sa 12 ľuďom.


1 komentár k článku Prvý máj alebo Slovenská retroparáda

  1. lily

    dnes sa mi to uz paci a bude to sranda, kazdemu to nieco pripomenie minimalne mladost…u kazdeho sa isto este najdu vhodne rekvizity :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*