Poker, Čierny Peter, Kent

Poker

Momentálne veľmi obľúbená kartová hra, ktorá sa dostáva aj do roviny hazardu. Pritom je jedno, či hráte o centy, eurá alebo gumových medvedíkov. Chuť vyhrať vás isto neobíde. Okrem toho trh ponúka viacero verzií, ako si zahrať. Od balíka klasických kariet, až po celé kufríky, vybavené hracím plátnom a žetónmi.

Túto verziu Čierneho Petra sme hrávali pred dvadsiatimi rokmi. Obrázky boli magicko-záhadné. Ale postupne sa roztratili. Tento rok som dostala celkom nový balíček od priateľky. Neuveriteľné, že sa ešte vyrábajú. V sekunde bolo detstvo späť.

Čierny P eter

Pri kartách ešte ostaneme, ale vrátime sa do čias školáckych. Hoci je Čierny Peter jednoduchá hra, pri ktorej si od spoluhráča vyťahujete kartu a dúfate, že vám neostane postava bez páru, Čierny Peter aj tu hrá svoju úlohu taktika. Hlavne v podobe mimiky. Karty sú malé a skladné, vmestia sa aj do kabelky a dobre sa zídu nielen na párty ale i v podniku. A konečne, v tomto prípade odporúčam využiť systém vtipných trestíkov.

Kent

Kartová hra, ktorá má tri charakteristické prívlastky – agresívna, taktická, tímová. Hrávali sme ju veľmi radi a často hlavne na základnej škole v čase blížiacich sa letných prázdnin, keď sa gumovali učebnice a čistili lavice. Vzrušujúci Kent musel patriť k tomu. Tú vôňu a atmosféru si vybavím aj teraz a hneď ma zaplaví euforický pocit :) .

Základná výbava Kenta – balíček sedmových karát a štvorica odhodlaných bojovníkov. Princíp je veľmi jednoduchý. Hráči sú rozdelení do dvojíc a sadnú si tak, aby boli spoluhráči oproti sebe na kríž. Jeden z hráčov je kartár, rozdá každému po 4 karty a nasledovne na stôl z balíčka rozloží vedľa seba ďalšie štyri. Cieľom hry je nazbierať štyri rovnaké hodnoty – čísla, kráľov, čokoľvek okrem farby. Hráči si v rýchlosti berú karty zo stola a vymieňajú ich za tie, čo držia na ruke. Po výmene musia byť na ruke vždy štyri karty. Tak sa na stôl rozdá nová štvorica. Ak už hráč má celú sadu karát – napríklad všetky sedmičky, musí dať svojmu spoluhráčovi nenápadne dopredu dohodnuté znamenie, tak aby ho protihráč nezbadal. Ak sa mu to podarí, spoluhráč zvolá „Kent!“ a kolo je ukončené. Hráč sa musí preukázať, že na ruke mal skutočne Kenta a priráta sa mu bod.

Ďalšie prípady: Dvojkent – ak majú obaja spoluhráči Kenta a dajú si vzájomne signál.

Stop – ak si protihráči všimne tajný signál, môže vykríknuť „stop!“. Vtedy sa bod pripíše im. Avšak, ak sa mýli, a protihráč na ruke Kenta nemá, hra sa ruší a bod ostáva prvej dvojici.

Existujú aj prípady Dvojstop, keď majú obaja protihráči na ruke Kenta a nestihnú zaregistrovať svoje znamenie.

Predposlednou možnosťou je Stopkent, keď má náš spoluhráč Kenta a zároveň vidíme, že má Kenta aj protihráč. Vlastného Kenta nemožno nikdy ohlásiť. (Len pri Dvojkentovi.)

Najviac bodov v jednom kole môže vzniknúť v situácii Dvojstop-Dvojkent.

Body sa prideľujú vždy len za správne rozhodnutie, respektíve pri chybe sa body priratúvajú protihráčovi.

Počet bodov: Kent – 1 b., Dvojkent – 2b., Stop – 1 b., Dvojstop – 2 b., Stopkent – 2 b., Dvojstop-Dvojkent – 4 b. atď.

Hra končí, ak jedno z družstiev dosiahne počet bodov 13.

Foto: Oslavuj.sk

Páči sa 8 ľuďom.


2 komentárov k článku Poker, Čierny Peter, Kent

  1. Dobrý deń, chcela by som sa opýtať, kde by som pozháňala tieto karty Čierny Peter Kent, kde sa dajú kúpiť

    • Lusi

      Zdravíme, Čierneho Petra, Kvarteto a podobné kúpite v novinových stánkoch a hračkárstvach. Kent sa hrá so sedmovými kartami :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*