Petang

Jedna z mojich najobľúbenejších hier v exteriéri. Prečo? Lebo ju môžete hrať s kamarátmi, rodičmi, deťmi, ale i s babkou a dedkom, a stále sa akčne bavíte!

Pôvod

Korene hry siahajú do antiky. No dnešná podoba Petangu (Petanque) pocháda z Francúzska, kde je nesmierne obľúbená. V týchto končinách môžete bežne stretnúť skupinky vášnivých hráčov, ktorí si pri neúspechu neodpustia typické „merde!“. :)

Princíp

Hra je vhodná pre všetky vekové skupiny, respektíve pre človeka, ktorý je schopný v ruke udržať a hodiť do priestoru kovovú guľu ťažkú 700 gramov.
Proti sebe hrajú tímy alebo jednotlivci. Cieľom hry je hádzať gule čo najbližšie ku malej drevenej loptičke zvanej košón alebo prasiatko.

Súťaživé nadšenie nastáva vo chvíli, keď si protihráči začnú navzájom odrážať tie gule, ktoré sú najbližšie pri košóne. Takto vedia zvrátiť už aj takmer istý výsledok.

Šport

Petang sa považuje za šport, pretože istú dávku pohybu pri ňom vynaložiť musíte. Tempo si však určuje každý sám, preto záleží len na vás, či si zahráte relaxačnú alebo divokú partičku.

Od jari do jesene

Keďže sa petang hráva vonku na rovnom a voľnom povrchu, najlepšie pieskovom či trávnatom, jeho sezóna trvá všetky ročné obdobia okrem zimy.

V lete je petang skvelým doplnkom záhradnej párty či pikniku v prírode. Jedlo sa ľahšie strávi a vy budete o zážitok bohatší.

Foto: Oslavuj.sk

Páči sa 9 ľuďom.


1 komentár k článku Petang

  1. lily

    pri hre je fantasticka pohoda a nezabudnite na starych rodicov ,idealna hra na rodinnu zahradnu party :) vyskusali sme, vrelo odporucam : )

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*