Osobný dar – technika zlupovacích farieb na sklo

Nie je darček ako darček. Od vzniku sociálnych sietí začíname mať akosi priveľa priateľov a často sa pri toľkých meninách a narodeninách len zmocníme klávesníc a napíšeme im na ich nástenku: „Všetko najlepšie“. Ale dá sa to zariadiť aj inak. Stačí si nájsť voľnú chvíľu a relaxovať trošku nevšedne. Totižto v čase, keď oddychujeme, možeme poľahky vyrobiť niečo pre potešenie našich blízkych.
Hotová radosť 2 v 1. :)

hrnček Rada by som vám pripomenula rozmanité možnosti farieb na sklo. Staré veci oživia, nedostatky zakamuflujú. Vďaka nim vytvoríte špecifický darček s odkazom – toto je len pre Teba. Tak prečo sa nezabaviť tvorbou praktického daru?

Potrebujeme:

Mäkkú plastovú fóliu – môžeme použiť napríklad aj obal na zošity, zlupovacie farby na sklo + kontúru, ostatné podľa potreby – čistú šálku, sadu pohárov či poldecákov, kvetináč, zrkadlo, fotorám…

Postup:

Osobne často svoje okolie obdarujem originálnym pohárom. Motívy vyberám podľa konkrétnej osobnosti oslávenca, podľa jeho záľub a záujmov. Najjednoduchšie je ozdobiť hrnček menom osoby, ktorá ho dostane.

  1. Na biely papier si vytvoríme šablónu podľa toho, čo chceme farbami namaľovať. Môžeme si pomôcť obkreslením vzoru z kníh, časopisov alebo si šablónu vytlačíme z internetu.
  2. Návrh vložíme pod fóliu a prekreslíme jeho obrysy kontúrovacou farbou. Necháme 2 hodiny schnúť.
  3. Po tomto čase vyfarbime motív podľa našich predstáv a necháme 24 hodín schnúť na rovnej podložke.
  4. Následne náš výtvor opatrne odlepíme z fólie a prilepíme na darovaný predmet. (Bez použitia lepidla! Motív zo zlupovacích farieb sám prilnie na akýkoľvek hladký odmastený povrch.)

Tip:

hrnček Približne po mesiaci, keď sa farby viac spevnia, je možné takýto pohárik umývať aj v umývačke riadu a pod horúcou vodou. Dovtedy ho používajte len na chladnejšie nápoje, nie na horúce! Prípadne len ako dekoráciu alebo stojan na perá. Vaša práca by sa inak mohla roztiecť.

Rôzne variácie:

Výhodou techniky zlupovacích farieb na sklo je možnosť obmeny. Takýmto spôsobom vyzdobíte nielen poháre a hrnčeky, ale aj črepníky pre milovníčky kvetov, zrkadlá pre fešady, fotorámčeky (clipy), lampy, vázy a čokoľvek iné, čo vám napadne.

Foto: autorka

Prečítajte si aj:

Páči sa 6 ľuďom.


1 komentár k článku Osobný dar – technika zlupovacích farieb na sklo

  1. Michaela

    Super článok, ktorý je super motiváciou na vyrobenie takého darčeku. Ja osobne taký hrnček mám a je od autorky tohto článku :) ))))))))))

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*