Oslavy v horúcej Etiópii

NathanPo dlhšej dobe sme pre vás pripravili sériu rozhovorov s cudzincami. Stále nás totiž zaujíma, ako sa oslavuje vo svete. Tentokrát sme sa zamerali na horúcu Afriku.

Nathan K. Lakew je 32 ročný usmievavý a veľmi ústretový mladý muž z Etiópie. Pochádza z hlavného mesta Addis Ababa, no momentálne žije vo Švédsku. Porozprávali sme sa o večierkoch a sviatkoch v jeho domovine.

Čo myslíte, koľko toho máme v rámci osláv spoločného? :)

Ako vyzerajú sviatky a oslavy v tvojej krajine?

Na úvod, v Etiópii je bežné, že sviatky naraz oslavujú aj moslimovia (35%), aj kresťania (65%). Okrem bežných sviatkov, ktoré pozná aj ostatný svet, majú obe náboženstvá svoje vlastné, ktoré sú pre ne rovnako dôležité.

Narozdiel od iných krajín, Etiópia oslavuje v iné dni Nový rok, Vianoce aj Veľkú noc. Súvisí to s Gregoriánskym kalendárom, podľa ktorého sa riadime. Okrem toho máme 13 mesiacov v roku, hoci posledný trvá iba 4 – 6 dní. Napríklad, Nový rok u nás pripadá na 11. september, čo je veľký sviatok pre obe náboženstvá

Timkat

vatra Timkat je najväčší sviatok v Etiópii oslavovaný kresťanmi za posledných 1000 rokov. (Krajina je stará vyše 4000 rokov.) Ide o pestrý trojdňový sviatok na pamiatku Ježišovho krstu. Všetky kostoly zoberú svoj Tabot symbolizovaný desiatimi božími prikázaniami a uložia ho vonku do stanov na rôznych miestach deň pred sviatkom. Ľudia vyjdu do ulíc, strážia stany, prespávajú v ich blízkosti. O druhej hodine v noci sa s malými sviečkami aj veľkými pochodňami prechádzajú dedinou a hádžu oheň do rieky. Zároveň sa všetky Taboty vracajú do svojich pôvodných kostolov v sprievode koní a tancujúcich a spievajúcich ľudí.

Buhe

Ďalší zaujímavý sviatok s názvom Buhe sa koná v auguste, keď končí obdobie dažďov a prichádza jeseň i náš Nový rok. Skupinky malých detí chodia od domu k domu po celej dedine, spievajú a klopú na dvere, aby vyšli domáci a dali im čerstvý chlieb vyrobený len na túto príležitosť zvaný buhe dabo. Na konci noci rozhorí každá domácnosť svoju veľkú vatru.

Nový rok – Enkutatash

Najlepším sviatkom je samozrejme Nový rok, ktorý sa u nás koná spomínaného 11. septembra a volá sa Enkutatash. Začína večerou na meniny Jána krstiteľa a pokračuje na druhý deň. Dievčatá v nových bielych šatách tancujú po dedine a ponúkajú obyvateľom malé obrázky. Večer sa opäť rozžiaria vatry, naokolo sa spieva a tancuje a pije sa domáci alkohol zvaný teji a tela.

Ktorý sviatok sa teda v Etiópii považuje za najväčší?

Myslím, že Silvester a Nový rok, pretože nehľadiac na náboženstvá a rasu sa všetci spoja a oslavujú spoločne. Zažívame radosť, zábavu, trávime čas s rodinou a priateľmi. Je to najväčšia párty roka a zároveň má každý pred sebou nový začiatok. Práve preto je Silvester môj najobľúbenejší sviatok.

Povedz nám niečo o vašom tradičnom jedle, ktoré si pripravujete počas sviatkov.

Tradičným jedlom je injera a wot.

tradičné etiópske jedloInjera je niečo ako pečivo, chlebová placka vyrobená z jemného zrna, ktoré rastie iba v Etiópii a volá sa teff. Jeme to spolu s veľmi pikantnou omáčkou zvanou wot, ktorá sa pripravuje buď z mäsa, rýb, alebo zeleniny. Varí sa spolu s korením berbere – etiópskou koreninovou zmesou pripravovanou z červených čili papričiek a exotického korenia. Môžeš si vybrať medzi jemným a extra pálivým dipom zvaným alitcha. Počas všetkých sviatkov môžeš bežne vidieť ako si Etiópčania požičiavajú taniere, riad, a na znak lojality jedia spolu, vzájomne sa pozývajú a núkajú jedlom. Pre lepšiu predstavivosť prikladám fotografia nášho jedla.
Oh, strašne mi to chýba… :)

Aký alkohol zvyknete počas osláv popíjať?

Na večierkoch, svadbách a počas sviatkoch je bežné piť alkohol aj u nás. Je to súčasť tradície a keby som nemal náš špeciálny alkohol, necítil by som sa ako vo sviatok. :) Spomínaný nápoj teje sa vyrába z medu. Prechádza dlhým procesom fermentácie, ktorý trvá tri mesiace. Druhým domácim drinkom je tela. Okrem toho zvykneme piť pivo a tvrdý alkohol, napríklad škótsku.

S kým oslavuješ najčastejšie?

Na Silvestra a Nový rok ostávam doma a tak oslavujem so svojou širokou rodinou. Je starou tradíciou stráviť v tieto dni čas s tetami, strýkami, sesternicami a bratrancami v jednej z našich domácností. V iné sviatky trávim čas s priateľmi. Dáme si večeru a trochu alkoholu. :)

Ako vyzerá zábava na vašich večierkoch?

Počas všetkých našich sviatkov a osláv je bežné, že všetci spievame tradičné piesne sprevádzané tradičnými tancami Esketa.
Esketa je zameraná predovšetkým na pohyb ramien a hlavy sem a tam do rytmu hudby tak, akoby neboli pripojené k telu, neboli jeho súčasťou. Chce to trochu tréningu, aby sa človek dostal do rytmu. No profesionálny tanečník musí trénovať oveľa viac. Niečo podobné nájdeš tu: http://www.youtube.com/watch?v=XXHR4st99hQ.

A na záver, vieš si predstaviť typickú slovenskú párty?

Oh, nie celom, ale znie to dobre… počkaj, zamyslím sa… dobre, predstavujem si kopec jedla a litre vodky. :)

Srdečne ďakujeme za rozhovor!

Najbližšie sa dozviete, aké párty obľubuje krásna Filipínčanka.

Foto: Nathan K. Lakew, Sxc.hu

Prečítajte si aj:

Páči sa 7 ľuďom.


3 komentárov k článku Oslavy v horúcej Etiópii

 1. Lusi

  Teším sa, že sa rozhovory s cudzincami páčia. Aj pre nás je veľmi zaujímavé, v čom sú naše oslavy podobné a v čom celkom odlišné.

 2. lily

  uzasny clanok, perfektne doplnujuce video :) tesim sa na dalsie “cudzokrajne” rozhovory :)

 3. Bublinka

  Jéj, krásny článok:)Veľmi zaujímavé, na okamih ma to vtiahlo do Afriky:)

  Škoda, že je to tak ďaleko, išla by som sa tam pozrieť na ich oslavy, no vďaka vám mám aspoň predstavu aké to tam je, musí to byť veľmi srdečné a priateľské :)

  Pekný deň:)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*