Oslavy SNP

Ako ste strávili ostatný štátny sviatok, výročie Slovenského národného povstania?
V meste sa na túto tému toho veľa neorganizovalo, aj preto sme sa rozhodli zavítať do jednej z partizánskych obcí, do Čiernej Lehoty na Gemeri.
Dedinka obkolesená lesmi a kopcami pripravila počas posledného augustového víkendu aj pre naše mestské duše mnohé špecifické momenty. Oslavy SNP totiž spojili s Dňami obce, a tak sme sa mohli zúčastniť zaujímavého programu.

Na ihrisku sa v sobotu organizovali hry a súťaže pre deti, preťahovanie lanom, maľovanie na tvár a nechýbal ani obľúbený skákací hrad. Neskôr predviedli miestni hasiči ukážky zo svojich cvičení.

skákací hrad preťahovanie lanom

Vo futbale si zasúťažilo niekoľko družstiev a hráčov tvorili rôzne vekové skupiny.

futbal

Poľovníci navarili tri obrovské kotly skvelého gulášu, z ktorého kvalitné mäsko len tak vyskakovalo.

poľovnícky guláš

Večer sa zakončil zapálením veľkej vatry. Tento zvyk je tradíciou v mnohých obciach. Nečudo, veď magická atmosféra, ktorú veľký oheň vytvára, láka ľudí postávať navôkol a nasávať teplo a svetlo. Deti sa jašili, odvážnejší spievali, hrali na hudobných nástrojoch… ako kedysi.

vatra vatra

Nedeľa bola ladená slávnostnejšie. Na pamätné tabule i hroby padlých sa kládli vence. Výstupu k hrobom na vrch Javorinka sa zúčastnili aj ruskí hostia. Samotní pamätníci Slovenského národného povstania i priami pozostalí dostali za zásluhy pamätné listy.

pamätná tabuľa SNP

Kultúrny program pozostával zo spevácko-tanečných vystúpení folklórnych súborov Lehoťanka a Gemer z Dobšinej.

Lehoťanka - folklórny súbor Gemer - folklórny súbor

Oslavy sa zakončili nedeľným bálom, teda zábavou tradičnou a neviazanou. Do skoku hrala kapela Relax, tancovalo a hodovalo sa do rána. Možno aj vďaka pravým gemerské guľkám, ktoré dodávali tanečníkom energiu. ;)

gemerské guľky

Foto: Ján Radzo

Prečítajte si aj:

Páči sa 6 ľuďom.


3 komentárov k článku Oslavy SNP

  1. LIZA

    Lusi, perfektné a aktuálne :) Na okamihy z našej minulosti, na ktoré môžeme byť hrdí, nesmieme zabudnúť a mala by to byť česť si ich každoročne pripomínať.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*