Námornícke narodeniny vo dvojici

Milí priatelia,

v lete máme najviac príležitostí, z celého prebiehajúceho roka, používať a prežívať veci s prívlastkami námornícky, morský, či navy. Nosíme námornícke motívy na oblečení, čítame o navy „look-u“ v módnych časopisoch, z dovoleniek si nosíme suveníry s prímorskými motívmi – pirátmi, kotvičkami a mušľami – a zo všetkých ročných období sa nám práve počas leta snáď neprestajne okolo hláv mihá kombinácia bielo-modrých prúžkov a červenej. Samozrejme, že ani ja som tomu „trendu“ neunikla a dokonca ani nepoznám dôvod, prečo by som to robila.

U nás doma zbožňujeme „námornícky“ štýl a prepadneme mu minimálne počas letnej dovolenky v maximálne možnej miere. A to už ani nespomínam, že mám tú česť mať doma námorníka nielen dušou, ale aj schopnosťami. A tak veľmi nebolo o čom premýšľať, keď som sa rozhodla usporiadať môjmu pirátikovi s kapitánskymi skúškami narodeninovú oslavu. Nemohla sa niesť v nijakom inom duchu ako námorníckom.

Lusi pre vás na týchto stránkach už pripravila návod k tomu, ako si u vás doma pripraviť nezabudnuteľnú Námornícku párty. Spomeniem len, že ma svojim návodom taktiež inšpirovala a mnohé veci, na ktoré som predom v rýchlosti zabudla, mi touto cestou zodpovedne pripomenula, za čo jej ďakujem.

Naše návody sú v konečnom dôsledku určené pre vašu inšpiráciu ako si pripraviť vlastné oslavy na základe invenčných myšlienok. Na mieste Oslavuj žurnál sa preto o tie moje rada podelím. Pozývam vás na krátku foto-prechádzku našou rodinnou námorníckou narodeninovou oslavou…

Náš námornícky slávnostný stôl (dominuje bielo-modro-červená kombinácia a prúžky). Namiesto kúpi obrusa vždy radšej zájdem do predajní s metrovým textilom a kúpim si bavlnenú látku podľa mojich predstáv v potrebných rozmeroch. Takýmto spôsobom mám mnohonásobne vyššiu šancu získať obrus a doplnky presne podľa svojich nárokov.

Námornícku jedálenskú súpravu sa mi podarilo náhodne objaviť v jedných miestnych domácich potrebách. Dokonca aj cena bola akciová. :) Taniere pre návštevu som nadekorovala figúrkou starého námorníka, ktorého som položila do srdiečkovej karty, tzv. „sekundárneho odpadu“ z výroby závesných garnižovýc h srdiečok (viac obr. 9). Námornícka servítka samozrejme nesmela chýbať (ak ju nezoženiete v bežných obchodných reťazcoch a supermarketoch, skúste sa za ňou poobzerať aj v obchodoch s umeleckými potrebami a kreatívnych rajoch).

Z dôkladne očistených mušlí som si urobila soľničku a koreničku, ktorá dokonale zapadla na náš typizovaný stôl. Ak ste dosiaľ nemali na dovolenke možnosť vlastného podareného úlovku, zájdite do niektorého z darčekových centier a predajní. Tam si môžete zakúpiť košíčky s mušličkami v závislosti od veľkosti v cenách už od 1,5 €.

Na vlastnoručne vyrobenú dekoratívnu kotvičku na stôl alebo ako závesnú dekoráciu vám postačí iba medený drôtik a minimálna zručnosť. Poslúži aj drôtik z dekorovaných kytíc ako tento. (Vždy si všetky mašle a drôty odkladám, nikdy neviem, kedy ich znova využijem.)

Na vlastnoručne vyrobenú dekoratívnu kotvičku na stôl alebo ako závesnú dekoráciu vám postačí iba medený drôtik a minimálna zručnosť. Poslúži aj drôtik z dekorovaných kytíc ako tento. (Vždy si všetky mašle a drôty odkladám, nikdy neviem, kedy ich znova využijem.)

Pre mňa je zdobenie kuchynského okna samozrejmosťou. Cez garnižu som prevesila vlastnoručne vyrobenú girlandu „Happy Birthday“, na trám okna nalepila za stuhu zvesené srdiečka zo samoschnúcej hmoty namaľované akrylom a z garniže som spustila aj papierové „3D“ srdcia. Na výkres som temperovými farbami namaľovala loďky a vlny a tie potom k oknu prilepila priesvitnou lepiacou páskou.

Príbor som prakticky pripravila do dreveného odkvapkávača, ktorý som zo zadnej strany farebne doladila modrým a červeným papierom. Náhodne objavenú magnetku „loďku“ som použila ako dekoráciu.

Z vrchu garniže som sivou nitkou pripevnila „3D“ srdiečka vystrihnuté z červeného a bieleho papiera.

Temperovými farbami som namaľovala okennú výzdobu na výkres a ten následne prilepila na okno.

Vlčí mak, alebo nejaký iný farebne štylizovaný kvietok príjemne rozihral námornícku výzdobu. V pozadí sa črtajú naše vlastné letné dovolenkové fotky v bielych rámčekoch.

Vlčí mak, alebo nejaký iný farebne štylizovaný kvietok príjemne rozihral námornícku výzdobu. V pozadí sa črtajú naše vlastné letné dovolenkové fotky v bielych rámčekoch.

Obyčajnú bielu lampu z „veľko-reťazcových“ predajní nábytku a bytových doplnkov za 5 € som oblepila nalepovacími dekoratívnymi mušličkami z umelej hmoty. Počas večerného intímča sa náramne vynímali a vytvárali doslova romantickú dovolenkovú atmosféru na „Lodi lásky“.

Ďalšie možnosti ako zakomponovať do večerného stolovania sviečky.

Na žiadnej správnej narodeninovej oslave nesmie chýbať torta. A ja som tú moju tematicky zladila do výzdoby – biela kokosová s červeným horiacim srdiečkom.

Podávala som taktiež „Pepkovu“ polievočku. Nebola síce špenátová, ale farbu mala takú akurát. Brokolicovo-šošovicová s paprikovým pestom. Lahôdka!

A ako druhý chod nemohlo prísť nič iné ako rybka, konkrétne v koriandrovom cestíčku s ryžou ako prílohou.

Foto: Kathushka

Prečítajte si aj:

Páči sa 7 ľuďom.


2 komentárov k článku Námornícke narodeniny vo dvojici

  1. lily

    fuha, tak najblizsiu oslavu zdokumentujem aj ja,je to perfektne, uz sa na to tesim :)

    • Kathushka

      Milá Lily, aj my sa budeme nesmierne tešiť, keď sa s nami o svoju oslavu podelíš a nejakými vlastnými tipmi nás inšpiruješ. :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*