Morena – fotoriport

Ako sme avizovali, v sobotu sme v Košiciach pri Hornáde vynášali Morenu. Tento pohanský rituál siaha až do obdobia pred kresťanstvom. Dnes sa symbolicky slávi podľa kresťanského kalendára dva týždne pre Veľkou nocou. Touto tradíciou sa ľudia lúčia so zimou, chorobami a negatívnymi energiami. Zároveň vítajú a oslavujú jar, znovuzrodenie, prebúdzajúcu sa prírodu a prichádzajúce oteplenie.

Morenu obliekame do farebných papierových šiat.

Počasie nám však veľmi neprialo. Nečudo, veď Morena, staroslovanská bohyňa zimy, sa svojho žezla nechcela vzdať. Posielala na nás prehánky a nepríjemne silný nárazový vietor. Našťastie Vesna, bohyňa jari, si na nás posvietila teplým slniečkom.

Morena

Morenu sme vyrobili z dreva, sena, textilu a krepového papiera. Zaspievali sme jej dve ľudové pesničky a pri Hornáde sme ju obradne upálili a hodili do rieky. Veríme, že symbol zlých síl so sebou skutočne zobral do mora všetko nemilé. :) Jar sme oslávili v spoločnosti blízkych ľudí, pri ohníku a dobrom jedle.

a skočila so rieky.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili. Dostali sme od vás pozitívne ohlasy a veľmi si vašu podporu vážime! Dúfame, že sa takto stretneme aj o rok. :)

PS PS: Viac fotografií nájdete na našom Flickr kanáli.

Foto: Ivan Kostitras, Kathushka

Páči sa 10 ľuďom.


3 komentárov k článku Morena – fotoriport

  1. Lusi

    Ďakujeme za podporu, tiež dúfame, že o rok to už bude vo väčšom! :)

  2. Kornélia harachová

    Vidím, že akcia sa veľmi vydarila. Je to jeden z najlepších nápadov Oslavuj. Mrzí ma, že som tam nebola, lebo sme sa nepochopili

  3. lily

    perfektne, na buduci rok si to nenecham ujst :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*