Mikulášsky večer pre detičky pripravený

snehuliačik Názov a myšlienka

„Sniežik sa nám chumelí, zimička už prišla,“ spieva sa v detskej piesni. A nie je nič krajšie, ako žiariaca zasnežená zimná krajina. Tá je náznakom toho, že sa blíži čas sviatočný, radostný, čas plný darčekov, lásky a rodinnej pohody, čas vianočný. Ešte predtým sa však koná tradícia, ktorá rok čo rok rozžiari našim ratolestiam očká. Šiesteho decembra prichádza v noci, prinesie dobrým deťom sladkosti, a tým menej dobrým tiež. :D . Je to predsa Mikuláško, dobrý strýčko. Pre rodičov nastáva chvíľa pripraviť deťom magické posedenie s Mikulášom a jeho pomocníkmi. Pre najmenších je 6. december neklamným znakom, že sa blížia najkrajšie sviatky v roku – Vianoce.

Cieľová skupina

Mikulášska párty je najmä pre malých nezbedníkov i poslušné dietky, deti, detičky. Ale samozrejme aj pre ich maminy a vítaní sú i oteckovia. Drobcom treba Mikuláša predstaviť pomaly a nenásilne, aby sa ho nezľakli. Nie je nič horšie, ak si malý drobček myslí, že Mikuláš je zlý, škaredý ujo, čo kradne deti do toho veľkého vreca. Ak najmenší na Mikuláša zareagujú zle, nie je problém požiadať ho, nech sa prezlečie, a celú párty odohrá anjelik s čertom. Hlavne nech detičky nemajú stres.

Čo na seba Mikuláš a pomocníci

Mikuláš má na sebe typický červený plášť lemovaný bielou kožušinou a veľké preveľké brucho. Nechýba mu dlhá biela brada, červená čapica, srdečný smiech a vľúdny hlas.

Anjelik bude mať oblečené biele šaty, prípadne bielu blúzku a bielu sukňu, anjelské krídla a svätožiaru, ktorú si úplne jednoducho pripravíme zo zlatej vianočnej girlandy.

Čertík príde v červeno-čiernej kombinácii. Postačia červené nohavice a tričko, čierna vesta, rožky vo vlasoch a chvostík.

Detičky by sa mali cítiť príjemne, preto ich nie je nutné prezliekať do kostýmov. Môžeme ich však poobliekať do bielych košieľok a razom z nich vykúzlime malých anjelikov.

snehuliak Výzdoba

Mikuláško prichádza počas adventu, preto je bežné, že vianočná výzdoba už krášli náš príbytok. Obľúbenými ozdobami sú rôzne mikulášske ponožky a čiapky, vyčistené čižmičky, girlandy, ktoré môžu byť vyrobené z arašidov alebo pukancov. Dobrým tipom sú i snehové vločky povystrihované z papiera. Tie si pripravíme spolu s ratolesťami ako prekvapenie pre Mikuláša. Na okná použijeme sneh v spreji. Vykúzlime si tak snehovú krajinu, prípadne cencúliky či snehuliačikov. Kráľovnou zimy je biela, biela, biela. Na rôzne misy si naukladáme oriešky, banány i mandarínky, deti sa kedykoľvek môžu ponúknuť a dekorácia je to mimoriadne efektná.

Recepty

Nemusíme si hlavy lámať s komplikovanými receptami. Úplne postačia jednoduché „minihubky“, slané či sladké. Naším tipom je nenáročná sladká pochúťka, ktorú si pripravíme z piškót, banánov a čokolády. Koliesko banánu dáme medzi dve piškótky, prepichneme špáradlom a namočíme do rozpustenej čokolády. Necháme stuhnúť a pochúťku máme hotovú.

Deň vopred si, spolu s deťmi, môžeme pripraviť medovníčky. Tie nám príjemne prevoňajú domácu atmosféru. Ako sme už písali, misy s ovocím a orieškami sú obľúbenou pochúťkou i vítanou dekoráciou.

Hudba a film

Mikuláško a jeho pomocníci si určite pripravia pre deti program spojený s pesničkami a básničkami. Televíziu a film v tomto prípade viac ako neodporúčame. deti by mohli jednoducho venovať svoju pozornosť tomuto médiu. Hudbu vylúčiť nemusíme. Môžeme si jemne prehrávať rôzne vianočné melódie a koledy. Hudba nech je iba ako kulisa, aby detičky, rodičov, a najmä Mikuláša nerušila.

Hry Mikuláš a anjel

Najzaujímavejšou hrou pre naše ratolesti bude samotná prítomnosť Mikuláša, anjelika, čerta a ich krátky program. Ako hru budú vnímať i to, keď pôjdu Mikuláškovi zaspievať či zarecitovať básničku. Anjelik ich potom samozrejme odmení medovníčkom či balíčkom sladkostí a ovocia. Ak sa vo vašej skupinke ocitne viacero drobcov, ktorí sa neosmelia, odporúčame naučiť sa krátku básničku spolu. A potom ju aj spoločne zarecitovať Mikulášovi.

Napríklad tento krátky veršík:

Pred oknom, za oknom stojí Mikuláš.

Povedz nám Mikuláš, čo v tom koši máš?

Pre dobrú Aničku rozprávkovú knižku

a pre zlého Janka drevenú paličku.

PS PS:

Prekvapením pre deti môže byť malý medovníček s ich menom. Pri odchode detičkám darujeme predpripravený list Ježiškovi. Uistitíme ich, že Mikuláško odovzdá všetky priania priamo Ježiškovi, a ten potom darčeky doručí pod správny stromček. Detičky si odnesú i svoje mikulášske balíčky.

Foto: Lucik, Janko, Saška

Páči sa 11 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*