Mexická fiesta

Názov a myšlienka

Farebná, pikantná, temperamentná, plná slnka, taká bude vaša oslava v štýle mexickej fiesty. Mexiko je horúce a živelné, takže sa pripravte na divokú párty, na ktorej nesmie chýbať dobré jedlo, smiech a tanec. Názov vašej oslavy môže niesť meno tohto latinskoamerického štátu – Mexiko párty, Mexická fiesta, Fiesta Mexicana, Oslava á la Mexiko alebo svoj večierok môžete poňať v desperádovskom či telenovelovskom duchu – Desperado, El Mariachi párty, Večierok á la telenovela.

Cieľová skupina

Takáto tematická oslava je určená opäť pre širokú cieľovú skupinu. Páni ocenia práve desperádovský kontext, dámy môže naopak osloviť esprit telenoviel. Všeobecne je mexická téma vhodná pre všetkých, ktorí obľubujú špecifickú juhoamerickú kuchyňu alebo sú fanúšikovia ohnivej tequily. Deti sa potešia farebným sombrerám a tradičnej mexickej hre – piñata.

Čo na seba

Azda prvé, čo si pri slove Mexičan predstavíte, bude sombrero. Hneď za ním akési plátené pončo. To môže byť farebné a pásikavé, no rovnako obyčajné, akoby vyrobené z jutového vreca. Nutným doplnkom je hustý a dlhý čierny plnofúz.

Tradičné mexické kostýmy sú o niečo komplikovanejšie. Mužom síce na hlavách ostáva široký slamený klobúk, no telo sa skrýva v slušivom obleku doplnenom červenou šatkou. Hlavnou ozdobou pánov sú však ženy. Veď posúďte. Nafúkané blúzy, širokánske a dlhokánske sukne kričiace všetkými farbami. Kvety vo vlasoch a výrazne „oringle“, to všetko robí zo ženského pokolenia v tomto kúte sveta stvorenia, ktoré si nemožno nevšimnúť. Stačí si pozrieť nejakú tú mexickú telenovelu, ktorá sa sčasti odohráva aj na vidieku a o inšpirácie máte postarané.


Výzdoba

papierové reťaze Svoje pártymiesto pestro vyzdobte. Zamerajte sa na škálu červenej, oranžovej, žltej a zelenej. Môžete si vyrobiť v týchto farbách reťaze z krepového papiera. Skvele sa budú hodiť aj lampióny, v tvare slnka sú na túto príležitosť ako stvorené. Určite nezabudnite na kaktusy všetkých tvarov. A také vysušené kukuričné šúľky by boli takisto skvelou dekoráciou. Rozhliadnite sa po svojom domove, možno nájdete vzorovanú deku, ktorá vám pripomenie mexický štýl, a tak poľahky vznikne kreslo pre „starú mexickú babičku“. Ak máte gitaru, vytiahnite ju. Španielka bude taktiež výbornou tematickou dekoráciou.

Recepty

Farebné, chutné, jednoduché a jedinečné – prípravu skvelých mexických receptov zvládnete ľavou zadnou. Kvalitné nápoje sú v tomto prípade podmienkou. Našou vychytávkou však nie je zlatá či strieborná tequila. Po konzumácii fazuľovo-pálivých pokrmov sa totiž oveľa viac potešíte šálke feniklového čaju. Žiadne nespoločenské zažívacie nepríjemnosti tak nenastanú. ;)

Stolovanie takisto prispôsobte spomínanej farebnej škále. Špeciálne prestieranie nehľadajte v obchodoch. Zabehnite radšej do metrového textilu. Ak si kúpite farebné plátno, napríklad podobné aké je na fotkách k našim mexickým receptom, vyhnete sa dokonca aj šitiu. Látku sme len nastrihali na požadovanú veľkosť a okraje „roztrapkali“.

Hudba, film

Ako vždy radíme, hudobný playlist si pripravte dopredu. Hostia ocenia, keď ich privítate už od dverí tradičnou mexickou hudbou. Odporúčame kapelu Mariachi Azteca de Praga s albumom Sí Seňor Fiesta y Sabor, viedenských Los Sombreros, hudbu k filmu Desperado, či slovenských kapelníkov Mariachi sin fronteras. Posledné dva názvy nám pripomenuli dva známe filmy, ktoré môžete pustiť do pozadia – toľkokrát spomínaného Desperada či jeho nízkorozpočtového predchodcu El Mariachi. Olé!

Hry

španielka Ak si na fiestu zoženiete gitaristu, šikovného huslistu, rumbagule a dobrého speváka, svojpomocne si prichystáte program večera. Známe emotívne piesene Cucurrucucu Paloma, La Cucaracha či Guantanamera rozprúdia krv v každej nohe, takže o tance máte „vystarané“.

V úvode sme spomínali, že deti podľahnú typickej mexickej radovánke – piñatas. Ide o rôzne farebné papierové útvary (napríklad oslík, hviezda, kužeľ, guľa), ktoré sa naplnia sladkosťami. Piñata sa zavesí do priestoru a deti sa ju pekne po jednom snažia trafiť palicou. Aby to nebolo také jednoduché, zvyknú mať zaviazané oči a rodičia ich môžu navigovať. Jednému z nich sa nakoniec podarí piñatu celkom rozbiť, vďaka čomu sa na zem vysypú sladkosti. Trošku agresívne? Nuž, americké deti piñatu zbožňujú a predávajú ju už aj naše e-shopy.

Rozmýšľate o nejakej stolovej hre? Hoci je kartové Bang! Štýlovo orientované na Divoký západ, padne vám vhod aj na mexickej žúrke. Prestrelky, blafovanie, banditi… stojí za vyskúšanie.

Iné zábavky nájdete v rubrike Hry, program a zábava.

PS PS:

Fiesta naplnila gágory aj očakávania, ale vy ako správny hostiteľ máte ešte prichystaný aj zlatý klinec večera. Je ním malý darček na rozlúčku. Efektným bude minikaktus v kvetináči. Na trhu je už dokonca takýto živý kaktusík vo forme prívesku!
Feferónkovým maniakom zase ulahodíte fľaštičkou nakladaných jalapeños.
A nezabudnite svojim hosťom zabaliť aj kúsok z toho dokonalého svadobného koláča. Ak nejaký ostal. ;)

Hola, Amigos!

Foto: Oslavuj.sk

Páči sa 7 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*