Mesiac knihy – 6 tipov z redakcie

Marec je mesiacom knihy, a preto sme sa rozhodli odporučiť vám svoje obľúbené literárne diela.
6 redaktorov ponúka dokopy 6 tipov na kvalitné čítanie. Vybrať len jedinú knihu bolo pre každého z nás ťažké, preto sa otvára priestor na diskusiu. Ktorá kniha je tá vaša, NAJ?
Knihy - Kníhkupectvo Sirion

Směšné lásky, Milan Kundera

Lusi

Lusi

Do tejto knihy som sa zamilovala na prvé slovo. Prikázala som si ju preto čítať pomaly, postupne, nech ten krásny pocit trvá čo najdlhšie.

Nečakajte však romantické príbehy o láske ani erotický gýč.
Vzťahy, milovanie a aférky sú vďaka autorovmu spisovateľskému umeniu podané duchaplne a miestami až filozoficky. Absurdita totality, pokojnejšie plynutie života oproti súčasnosti, jemne starosvetský spôsob rozprávania a hlavne chémia medzi mužom a ženou, to všetko ma na tejto zbierke poviedok neskutočne priťahuje. Smiešne antilásky možno očaria aj vás.

Naučte se vidět kreativně, Bryan Peterson

Ivan Kostitras

Ivan Kostitras

Ako názov napovedá, kniha je zameraná na rozvoj kreatívneho videnia pri fotografovaní. Autor jednoduchým spôsobom vysvetľuje, kedy sa na svet pozerajú ľudské oko s objektívom rovnako. Ponúka nenáročné, ale pritom zaujímavé cvičenia, ako v sebe objaviť kreatívne videnie. Na svojich fotografiách vysvetľuje, ako v bežných veciach nájsť líniu, formu či štruktúru a tiež napomáha pochopiť prácu so svetlom a tieňom.

Ak si chcete rozšíriť obzory a zistiť, že bežné veci vlastne vôbec nie sú bežné a ak si chcete na vlastnej koži vyskúšať, že zmena uhlu pohľadu posunie vašu fotografiu do úplne iných rozmerov, potom je pre vás táto kniha to pravé.

Jana Eyrová, Charlotte Brontëová

Lucik

Lucik

Obľúbených kníh je v mojom prípade veľa, pretože ma baví takmer všetko od hororu, cez rozprávku, až po magický realizmus.

Mojou šampiónkou je však jednoznačne Jana Eyrová, román z pera Charlotte Brontëovej. Aj po vyše 164 rokoch je jej život neskutočne pútavý, šťavnatý a aktuálny. Romanticko-realistický príbeh, v ktorom nechýba láska, zlo, napätie, šťastie i melanchólia. Postavy dýchajúce ľudskosťou, pochmúrno-príťažlivá atmosféra anglického vidieka i vzrušujúco záhadný pán domu. Dielo, ktoré ma chytilo za srdce, a ktoré dokážem čítať znova a znova.

Buď šťastný! Jak žít s pocitem větší sebedúvěry a bezpečí, Andrew Matthews

Kathushka

Kathushka

Čítam pravidelne, každý deň aspoň niekoľko strán. Zakaždým si vyberiem jedinú knihu a nepúšťam sa do inej, kým tú jednu nedočítam. Väčšinou ide o motivačné knihy, knihy o pozitívnom myslení, o sile a moci nášho podvedomia.

Jedna z posledných, ktorá ma nesmierne zaujala, bola nenápadná sto-stranová brožovaná knižôčka. A prečo práve ona? Pretože sa autor dokázal zhostiť takých náročných tém ako je sila podvedomia, vzorce myslenia, pozitívne myslenie, odpustenie, práca na sebe, vďačnosť, šťastie, úspech, vplyv minulosti na budúcnosť – v skratke, výstižne, zrozumiteľne a so sviežim humorom a vlastnými ilustráciami. To je podľa mňa forma, cesta a spôsob, ako stvorená pre masy, hoci zachytáva citlivú, zložitú a pre niekoho možno až “šarlatánsku” tematiku.

Levočská biela pani, Mór Jókai

Silvia Rhea

Silvia Rhea

Maďarský románový klasik devätnásteho storočia, Mór Jókai, napísal množstvo diel, ktoré prečítate na jeden dych. Patrí medzi najprekladanejších maďarských autorov a množstvo jeho kníh vyšlo aj v slovenčine.
Román Levočská biela pani, na ktorý sa v dnešnej literatúre akosi zabúda, je po prečítaní rozhodne nezabudnuteľný. Odohráva sa hlavne v Levoči a na slovenskom území, takže je pre nás o to zaujímavejší. Hlavná postava, Júlia Géciová Korponayová, samotná biela pani, ktorá podľa legendy aj dnes straší v Levoči, si vás omotá okolo prsta rovnako, ako všetky ostatné postavy z románu. Krásavicu z Oždian, vlastizradkyňu, (nevernú?) manželku hradného kapitána Jána Korponayho nakoniec popravia. Naozaj si to však zaslúžila?
Táto výnimočná postava niekoľko sto rokov po svojej reálnej smrti opantala autora románu a nepochybne si získa aj vás. Je čas oprášiť staré knihy z antikvariátu a nechať sa očariť tajomnou minulosťou, ktorá inšpiruje aj do budúcnosti.

Rady andělů na každý den – 365 andělských poselství, která uklidní, uzdraví a otevřou vaše srdce, Doreen Virtue, PH.D.

Liza

Liza

Ako veľa žien v mojom veku, momentálne frčím na ženských románoch od slovenských autoriek.

Avšak to, čo vám chcem odporučiť, je úplne z iného súdka. Knihu som dostala od moje mladšej dcérky a musím povedať, že ponúka niečo nevšedné a očarujúce.
Jedinečná kniha s radami anjelov na každý deň vám pomôže každé ráno vstávať s úsmevom a pozitívnou energiou. Prináša odkazy, ktoré sú útechou aj povzbudením i pripomienkou, že naši anjeli sú stále po našom boku ochotní kedykoľvek pomôcť…

Knihy si môžete objednať a kúpiť v internetovom obchode Sirion.
Knihy - Kníhkupectvo Sirion

Páči sa 6 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*