Medzinárodný deň žien

Patríte medzi ľudí, ktorí Deň žien nemusia alebo si s radosťou spomínate na podnikové oslavy? Tak či onak, v medzinárodnom kontexte ide o rešpektovaný a nespochybňovaný sviatok.

Osobne ho vnímam ako niečo prirodzené a samozrejmé. Ako malá som sa totiž tešila na chvíle, keď sme v škole začiatkom marca vyrábali srdiečka pre mamičky, staré mamy či pani učiteľky. Doma to bola udalosť, mama napiekla koláč, od otca dostala kvety a dezert a so slzou v oku pochválila naše detské výtvory. Keď sme s bratom vyrástli, kupovali sme mame silonkové pančuchy, mydlá či lak na vlasy, snežienky a fialky, na ktoré nám dal peniaze otec. Aj z práce si mamka doniesla kopec kvetov, a to nebola učiteľkou. ;)

Oslavy na Slovensku

V tradícii sme nepoľavili, a tak mám aj ja doma odložené srdiečka od mojich dvoch (dnes už dospelých) dcér. Na MDŽ si robievame spoločné popoludnia či večery s malým pohostením. Muži v našej rodine nikdy nezabudnú na kvietky či kvalitnú horkú čokoládu. Takto boli obdarovávané naše dievčatá ako budúce ženy už od detstva. :) Vtedy nechápali, prečo aj ony držia ako mamka v rukách tulipány a hanblivo sa chichúňali…

Dodnes si s nadšením spomínam na podnikové oslavy, kde nám aspoň raz v roku kolegovia vzdali hold a z ktorých sme si po programe a občerstvení odnášali viac či menej užitočné darčeky a karafiát.
Až prišla Nežná revolúcia a odrazu už ženy, zdá sa, nie sú hodné toho, aby sa pred nimi, ich pracovitosťou a obetavosťou sklonili muži v úcte. Povedzme si úprimne, máloktorí páni po príchode domov nastúpia do druhej smeny nazvanej domácnosť, tretej smeny deti a štvrtej smeny partner.

Deň žien nie je socialistický sviatok

Pritom MDŽ je pripomienkou štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilnej továrne z roku 1908. Bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti zlým pracovným podmienkam a nízkym mzdám. Dva roky potom v Kodani na Medzinárodnej ženskej konferencii skrsol nápad oslavovať Deň žien. Prvá oslava sa konala presne pred 100 rokmi v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku. Od roku 1917 je sviatok pevne stanovený na 8. marec. Hoci sa dnes postavenie žien zlepšilo, rovnosť príležitostí žien a mužov na 100% neexistuje.

Užime si ho!

Milé dámy, dajme našim mužom, kolegom a deťom šancu, aby si nás uctili a urobili nám radosť. Prečo sa vzdať svojho vlastného sviatku? Veď to nie je vaša 50-tka, ktorú nechcete priznať :) .
Aj malé radosti sú radosti a život je taký krátky. Stretnite sa samy so ženami, ktoré sú vo vašom živote dôležité, na káve či koláčiku. Veľa lásky, energie, harmónie a pohody prajeme všetkým našim čitateľkám!

Zdroj: Wikipédia.sk

Foto: www.sxc.hu

Páči sa 9 ľuďom.


9 komentárov k článku Medzinárodný deň žien

 1. Emil z Košíc

  Myslím, že ženy a tento sviatok si zaslúži pozornosť.
  S úctou, k ženám
  Emil z Košíc

 2. Viera Hvozdiková

  Pekné aj zaujímavé komentáre k nášmu sviatku, som určite za “povšimnutie si”, tohto dátumu
  aj naďalej. Naozaj tu neide o dary, dôležitý je ten dobrý pocit, že pre vás veľa znamenáme….

 3. Renáta Pribelszka

  MDŽ je sviatok,ktorý má pripomenúť mužom,že ženy sú rovnoprávne s mužmi.
  Hlavne vo výške platov,v získavaní dôležitých”mužských”funkciách a mnohých iných veciach,o ktorých muži tvrdia,že ženy na to nemajú.
  Ženy si zaslúžia pozornosť a úctu po celý rok,nielen na MDŽ.
  Ale aj muži si zaslúžia našu pozornosť a som za to aby aj muži mali svoj deň v kalendári sviatkov.

 4. Kornélia Harachová

  Chvályhodné, že ste naň nezabudli.

 5. Hogo

  Tento sviatok by som charakterizoval jednou vetou: Daruj kvet, zachranis vztah.
  Ak si na to zeny potrpia, tak sa netreba priecit a ist hlavou proti muru. Ved nastastie je to len 1x do roka :D
  Clanok dam asi precitat mojmu otcovi, ten doma vzdy tvrdil ze MDZ je komunisticky vymysel.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*