Kvety a svadba

Neoddeliteľná dvojica. Kvetiny a svadobný deň. Aj keby mala nevesta kytičku len z poľných kvetov, bez nich to nejde. Moja mama spomína, ako si vo svoj svadobný deň priala kyticu z červených ruží. No v kvetinárstve ju čakali bordové klinčeky. Bol socializmus a nedostatkový tovar nedorazil. Dnes sa už niečo také nestane. Nevesty majú toľko možností, až si nevedia vybrať.

Prinášame vám preto veľký svadobný kvetinový manuál, aby sa každá budúca nevesta ľahko zorientovala a na nič nezabudla.

Svadobná kytica

Aktuálne trendy skloňujú slová vintage, pudrové farby, pivónie, iskierniky, hortenzie, čipka, brošňa a handmade. Áno, stále hovoríme o kytici. Spomínaný štýl je momentálne veľmi obľúbený, pretože sa dá kombinovať s rôznymi detailami. Avšak svadobná kytica by mala vystihovať charakter nevesty, a tak siahnite po kvietkoch, ktoré sama zbožňujete. Môžu to byť klasické ruže, nežné frézie, jarné tulipány, letné slnečnice, vznešené kaly, veselé gerberky, skrátka čokoľvek, čo je vám blízke. No ak sa neviete rozhodnúť, stačí sa poradiť so šikovným floristom, ktorý kytičku zladí s vašimi šatami a doplnkami.

Kytice pre svadobné mamy a družičky

Aj v poradí druhé a tretie najdôležitejšie ženy na svadbe potrebujú kvetinové žezlo. Kytičky to bývajú menšie a mali by ladiť alebo zámerne kontrastovať s kyticou nevesty.

Svadobné pierko

Ženích bez svadobného pierka by ani nebol ženíchom. Viete, čo vlastne symbolizuje? Mužovu slobodu. Po nevestinom začepčení sa sníma aj pierko z obleku, a zo slobodných sa stávajú novomanželia. Tento kvetinový detail ladí so svadobnou kyticou, a tak symbolicky spája ženícha s nevestou. Hoci sú kvetinkové pierka najčarovnejšie, ozvláštniť sa dajú aj skutočným vtáčím perom, klasom či galantérnou dekoráciou.

Svadobné pierka pre hostí

Slovensko je síce malinká krajina, no zvyklosti sa tu líšia od kraja ku kraju. Niekde sa upínajú svadobné pierka len pánom a inde aj dámam. Dokonca záleží na stave mužov. Slobodným sa pierko upína smerom hore a ženatým smerom dole. Na tradičný krušpán či budzbanek sa pomaly zabúda. Trendom je vyrábať si vlastné handmade ozdoby z gombíkov, špagátikov a stužiek.

Kvety do vlasov aj ako náramok

Aby mohli nevestu začepčiť, museli jej z hlavy sňať kvetinový veniec. Táto tradícia sa vracia a my sa nečudujeme. Môže byť vo vlasoch ženy niečo krajšie ako živé kvety? Ak sa vám čelenka či venček zdajú príliš, vyberte si sponu. Opäť platí, že kvetinovú ozdobu do vlasov nevesty vyrobí skúsený florista v súlade so šatami, doplnkami a kyticou.

Ďalšou možnosťou je okvietkované zápästie. Tento zvyk pravdepodobne priletel zo zámoria, no nedá sa mu uprieť, že náramky zo živých rastlín sú nežne krásne. Nevesta s náramkom už nemusí mať kyticu. Alebo doplnok prenechajte družičkám a vy ostaňte verná kytici a ozdobeným vlasom, aby toho nebolo priveľa.

Ozdobené auto

Trúbenie v kolóne nemusí vždy znamenať problém. To svadobné vytrubovane upozorňuje širokú verejnosť, že vo vzduchu je láska. A keď už na seba upozorníte, nech je na čo pozerať. Svadobné autá, či nablýskané drahé vozy, alebo retro káry si tiež zaslúžia kvetinovú výzdobu. Siahnuť môžete aj po stuhách a na kapote sa bude vynímať aj moderný pom pom. Stužky alebo balóniky na spätné zrkadlá patria aj na autá svadobných hostí. Kto má guráž, inšpiruje sa americkou kultúrou a v štýle „just married“ si na zadnú časť auta upevní prázdne hrkotajúce plechovky.

Kostoly a radnice

Priestor sobáša je posvätný, či ide o kostol, či o radnicu. Dojatie, napätie, vzájomné sľuby, slzy šťastia, prvý manželský bozk, veľký začiatok. Sobáš je to najhlavnejšie pre čo sa mladomanželia a hostia zišli, a tak si radnica či kostol zaslúžia svoju výzdobu. Treba zladiť kvety so stuhami, dekoráciami, farebnosťou interiéru a štýlom mladomanželov.

Svadobná hostina

Je jedno, či sa chystáte roztancovať veľkú sálu, lúku pri drevenom altánku či plánujete len komornú večeru po sobáši. Svadobná hostina je rovnako úzko prepojená s kvetmi. Myslite na kvetinovú ikebanu na stôl mladomanželov, na kvietky na stoloch pre hostí a najmä na veľké vázy, kde si nevesta svoje kytice, ktorými ju gratulanti zasypali, odloží. Ak to priestor dovoľuje, kvety môžu visieť v guľatých aranžmánoch aj zo stropov. Nevesty obľubujúce handmade si odkladajú zaujímavé fľašky od vín, z ktorých odstránia etikety. Rozložia ich na stoly hostí a vložia do „váz“ len jediný kvet. Aj to má svoje čaro.

Slavobrány

Špeciálnou kategóriou sú svadby pod holým nebom. V tom prípade si vyzdobte aj slavobránu, pod ktorou sa zo snúbencov stanete manželmi. Ide zväčša o zelené aranžmány kombinované s ľubovoľnými kvetmi.

Tip na záver

Ako nevesta bude obsypaná toľkými kvetmi pravdepodobne len raz v živote. Farebné a voňavé stvorenia vám budu ešte týždeň aj dva doma pripomínať váš veľký deň. Aby sa čaro nevytratilo, vysušte si kyticu či pierko, alebo vylisujte aspoň jediný svadobný kvietok na pamiatku.

Foto: www.galeriakvetin.sk

Prečítajte si aj:

Páči sa 4 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*