Katarína na blate, Vianoce na ľade

Zajtra oslavuje meniny nielen naša redaktorka Kathushka, ale aj všetky Kataríny a Katky po celom Slovensku, Česku, Maďarsku, Poľsku, Litve, Lotyšsku, Estónsku, Švédsku, Fínsku, Nemecku, Grécku, Rakúsku či Francúzsku. V niektorých krajinách sa toto meno slávi nie 25. novembra, ale buď deň pred, alebo deň po tomto dátume.

Na Slovensku už malé deti poznajú pranostiku, ktorá sa so svätou Katarínou spája. A tak vždy očakávame, či sa pravidlo Katarína na blate, Vianoce na ľade (a naopak) vyplní. Tieto Vianoce by podľa povedačky mali byť nádherne biele. :)

Tento deň má však oveľa viac významov. Je to medzník, ktorý ukončuje čas zábav, pretože prichádza advent. Na Katarínu sa tak kedysi museli skončiť nielen všetky zábavy, ale i pasenie dobytka. Ľudia oslavou vzdali vďaku za úrodu a nastal čas zimného pokoja. O tom hovoria tieto dve pranostiky: Katarína peklo zamyká, nebo odomkýna. Katarína vešia husle do komína. Ľudia však o nič neprišli, pretože týmto dňom sa oficiálne začali zimné zvyky. Nedeľa po Kataríne je prvou adventnou. Advent je čas sviatočný, je to čas očakávania a tešenia sa na príchod spasiteľa, Ježiška. Trvá štyri nedele a je zavŕšený Štedrým dňom. Aby boli ľudia chránení pred zlými strigami, jedli na Katarínu cesnak a potierali ním dvere do tvaru kríža. Iná zvyklosť hovorí, že najlepšia kyslá kapusta je tá, ktorá sa natlačí na Katarínu. A hoci boli zábavy do Štefana „zakázané“, priadky sa veselo usporadúvali práve v tomto čase, keď zem odpočívala a ženy teda nemali roboty na poli. Možno aj počas spoločenských povedačiek vznikli tieto pranostiky:

Na svätú Katarínu zalezieme pod perinu.

Katarína má šumné meno, lenže chladné veno.

Sneh na Katarínu predpovedá veľké obilie.

Aký je deň Kataríny, taký je január, aký je deň po Kataríne, taký má byť február.

Zdroje: Calendar.zoznam.sk, Gsindesing.com, Korzar.sme.sk

Foto: www.sxc.hu

Prečítajte si aj:

Páči sa 10 ľuďom.


1 komentár k článku Katarína na blate, Vianoce na ľade

  1. Kathushka

    Pevne nám držím palce (v mene všetkých Katarín, Katiek, Katušiek), aby nám povedačka o Vianociach vyšla a my všetci by sme sa tak tešili z bohatej vianočnej snehovej nádielky :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*