Kašičková oslava pre malých aj veľkých

Milí priatelia, túžite svojim ratolestiam pripraviť netradičnú oslavu, na ktorú sa v kruhu ich kamarátov a rodičov len tak nezabúda? Chcete zažiť sladučké pochúťky a maškrty, po ktorých si budú všetci oblizovať pršteky a to bez toho, aby ste v supermarketoch museli siahať po chipsoch, tyčinkách a čokoládkach? Hľadáte prijateľnú a hravú formu, ako odlákať svoje milované ratolesti od lieskovo-orieškovej nátierky a sladkého muffinu a radi by ste ich primäli k tomu, aby sa radšej s vervou pustili veľkou lyžicou do ovsenej kaše?V tom prípade, ráčte vstúpiť do zdravého kašičkového raja plného smiechu a zábavy .

Názov a myšlienka

Názvy tej vašej oslavy sa môžu prirodzene rôzniť – môžeme ju poňať ako Dopoludňajšie kašičkové posedenie s našimi najmenšími pre detičky predškolského veku a ich pozorných rodičov, či zábavno-súťažnú oslavu narodenín prváčikov pod názvom Vymením chipsy za kašičku, alebo sa môžeme takisto premiestniť o desiatky rokov vpred a usporiadať si doma pre školákov vedecko-bádacie popoludnie pod názvom Pravá slovenská dedinu z čias palatína Juraja Thurza (respektíve, názov prispôsobíme aktuálnej téme na vlastivede). :)

Samozrejme, fantázii sa medze nekladú, a preto sa pri vymýšľaní neostýchajte byť vynaliezaví. Čím originálnejšie, tým lepšie. Ako pomôcka by vám mohli poslúžiť aj nasledovné prívlastky – domáci, slovenský, tradičný, kašičkový, bio, zdravý, alternatívny, prírodný…

Cieľová skupina

Táto oslava či posedenie je určené širšiemu spektru záujemcov. Môžeme ju poňať ako oslavu pre maličké deti, ktorým rodičia robia iba sprievod, alebo ako oslavu pre „veľkých“ hravých školákov prvého stupňa ZŠ. Samozrejme recesisticky si ju na svoj obraz môže pretvoriť aj dospievajúca mládež a poňať ju ako netradičnú oslavu Slovanstva, napríklad v čase žatvy, teda v druhej polovici júla.

Čo na seba

Závisí to od toho, pre ktorý načrtnutý „scenár“ ste sa napokon rozhodli. Ak ide o oslavu pre detičky predškolského veku, tak by som na oblečenie zvolila hlavne niečo pestré a pohodlné, v čom budú mať voľný pohyb a nikto sa na nich nebude hnevať ani v prípade, že sa náhodou v zápale hry zapackajú.

Ak sa však rozhodneme pre tematický „vlastivedný“ večierok, tak tam je na výber oblečenia kladený vyšší dôraz – na základe zadanej témy by sa mali školáci chytiť encyklopédií a naštudovať si tradičné oblečenie vtedajších čias, najmä poddaných, (dvorania predsa len holdujú iným špecialitkám – pečeným zvieracinkám, bohatým miskám ovocia, čašiam vyberaných vín). Prostý ľud, pri ich denno-dennej vyťaženosti (práca na poli, zber byliniek, pranie bielizne v potôčiku), mal k dispozícii iba jednoduchšiu stravu – z obilnín (teda kaše), zeleniny a ovocia – a také bolo aj jeho oblečenie – jednoduché a praktické. Volíme voľný ľanový odev (prípadne bavlnený) akejkoľvek farby, čím zodratejší, tým lepšie – nohavice, sukňa, voľné šaty, biela ľanová košeľa a pre dámy čepiec, resp. šatka. Na nohy je najlepšie nepoužiť nič, a teda zostať naboso. Doplnky by som okrem nejakej tej šatky alebo stužky do vlasov, na ruku, či okolo pása ani viac neriešila. V závislosti od doby môžeme použiť aj kroj s čiernymi čižmičkami z folklórneho súboru. Dievčatám, samozrejme, nezabúdame na vrkoče.

Výzdoba

Čo sa výzdoby týka, závisí to od toho, či oslavu situujeme do vnútra bytu, alebo kdesi vonku na dvor rodinného domu, do altánku, na záhradku, či priestrannú lúku.

„Kašičkové dopoludnie s najmenšími“ či narodeninovú oslavu si viem predstaviť aj v byte, aj dome, aj na dvore rodinného domčeka. Uprostred izby (čiže dvora) by sa rozprestieral priestranný stôl, na ktorom sa budú vynímať všakovaké dobroty. Ako prikrývku na stôl by som zvolila buď jednorázové pestré papierové obrusy (pretože po oslave s deťmi zostanú, aj tak súce rovno do koša). Ako kreatívnejšiu alternatívu by som zvolila kúpu veľkého bieleho baliaceho papiera, na ktorý si budú môcť deti počas oslavy kresliť. A takto by sa dokonca mohol stať priamo aj súčasťou nejakej hry či disciplíny (napríklad, poďme spolu nakresliť všetky zdravé vecičky, ktoré zvykneme papať; alebo nakreslime si hrad, či obľúbené zvieratká, a podobne). Na každej detskej oslave samozrejme nemôže chýbať ani kopa rôznofarebných balónikov, servítok, girlánd vyrobených z farebných a krepových papierov a samozrejme ani hŕba všade prítomných „porozhadzovaných“ hračiek. Drobnosti ako konfety, klobúčiky, bublifuky sú tiež vítané.

Vzdelávacia vlastivedná oslava“ je ideálna do vonkajších priestorov (dvor, záhrada, lúka), kde si školáci budú môcť priamo vyskúšať spätosť s prírodou. Prílišne výrazná výzdoba nie je potrebná. Pokojne postačia rôznofarebné stužky uviazané na stromoch, nožičkách stolov, biely plátený alebo papierový obrus a obyčajné biele servítky alebo plátené obrúsky. S jedálenským servisom sa taktiež nemusíme veľmi namáhať – jedlo totiž bude podávané iba v hlinenej miske s drevenou lyžicou (alebo dostupnej alternatíve misky s menšou vareškou). Doprostred stolu alebo kdesi bokom by som umiestnila väčší lavórik s vodou (najlepšie plechový), ktorý bude slúžiť na umývanie rúk, keďže umývadlá v tom čase ešte neboli. Vhodná je aj prítomnosť korkovej tabule, ktorá poslúži na vzdelávacie účely alebo počas rôznych hier.

Recepty

Keďže ide o kašičkové slávnosti, tak nemôže chýbať kaša kukuričná, pohánková, ovsenápšeničná, všetky veselo a pútavo zdobené. Ako pochúťkový dezert pre maškrtné jazýčky odporúčam podávať vynikajúci mrkvový šalátik s gaštanovým pyré alebo postrúhané jabĺčko s medom. Na pitie čistú pramenistú vodu alebo domáci bazový sirup.

http://www.oslavuj.sk/kasickove-recepty/428

Hudba

V prípade osláv drobných ratolestí nesmie chýbať ich obľúbená hudba z rozprávok, seriálov a samozrejme ich obľúbení interpreti. Odporúčam zaobstarať si však aj klasické detské pesničky (Pec nám spadla, Prší, prší, …), či už v podobe nahrávok, alebo ideálnejšie by bolo, keby ich niekto z prítomných dospelých vedel zahrať na hudobnom nástroji a detičky by sa ich tak mohli spoločne naučiť spievať. Po výdatnom občerstvení padne vhod aj pútavá detská knižka, ktorá môže slúžiť ako predzvesť poobedňajšieho hromadného spánku, alebo ako uvedenie do hry (teraz nakreslite nejaký obrázok z tejto rozprávky, ten najoriginálnejší bude odmenený – samozrejme odmeníte ich všetky)

Dobová „historická“ slovanská oslava si nevyžaduje nijaký osobitý hudobný podkres (jedine ak by sa Vám podarilo zohnať nejakú fujarovú kompiláciu). Kulisu vytvárajú už samotné zvuky prírody. Poslúžiť však môže, ak niekto z prítomných vie hrať na píšťalku či flautu.

Lusin tip: deťom sa isto bude páčiť hudobno-knižný projekt Veľkí herci spievajú malým deťom. CD, texty, akordy a ilustrácie budú tešiť aj ich starších súrodencov a rodičov. Slovanskú verziu oslavy odporúčam podčiarknuť magickou hudbou Maoka.

Hry

Najmenších zaujmeme rôznymi riekankami, pesničkami, kreslením na obrus, skladaním jednoduchých origami zvieratiek z farebných papierov (www.origami.cz), vymýšľaním vlastných rozprávok (každé dieťa povie 1 – 2 vety príbehu a ďalšie pokračuje).

Ďalšie hry, ktoré možno uplatniť vonku sú klasické naháňačky vo vreci, „šlip-šlap-šlup“ [všetci si priložia k sebe pravú nohu tak, že sa im špičky budú navzájom dotýkať; na pokyn šlip (1. skok) - šlap (2. skok) - šlup (3.skok) všetci cúvnutím odskočia a jeden zvolený musí opäť len trojskokmi šlip (skok) – šlap (skok) – šlup (skok) „naháňať“ ostatných, ktorí sa rovnako pohybujú. Hra sa končí, keď naháňajúci niekomu konečne šliapne na nohu. Potom sa hra začína zase od začiatku a naháňa ten, ktorému bolo na nohu šliapnuté], schovávačky, poznávanie a zber byliniek (spolu sa môžu niečo naučiť o ich sušení a liečivých účinkoch, dospelá osoby by si to ale mala všetko dôkladne naštudovať). Netradičnou zábavou bude aj pútavé spoznávanie prírody či modelovanie misiek a krčahov zo samoschnúcej hmoty, ktorú kúpite v obchodoch s kreatívnymi potrebami.

PS PS:

Malým návštevníkom na pamiatku krásnej oslavy podarujte napríklad vlastnoručne vytvorené origami (vzájomne si ich detičky pomenia, aby nikto neodišiel domov so svojím vlastným). Mladých vlastivedných bádateľov poteší kytička poľných liečivých bylín previazaných stužkou, ktorú si doma sami na základe inštrukcií vysušia a neskôr z nej ponúknu fantastickým čajíkom celú svoju rodinku.

Čaukooo a do skašičkovatenia, priatelia! :)

Foto: Kathushka

Páči sa 6 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*