Karneval pre deti

karneval pre deti Ak ste sa ešte so svojimi deťmi nezúčastnili tohtoročného karnevalu, je načase ho čím skôr zorganizovať. Netreba k tomu veľa vecí, a radosť detí máte zaručenú. Ponúkame vám tipy, ako krok za krokom pripravíte karneval pre malých (i veľkých).

Názov a myšlienka

Prvé karnevaly vznikali ešte za Rímskej ríše. Do sveta sa rozšírili aj vďaka pohanskej, aj vďaka kresťanskej tradícii. Hlavnou myšlienkou karnevalu a celých fašiangov bola i je radosť z končiacej sa zimy a oslava pomaly prichádzajúcej jari. Dnes, ak nerátame karneval v Riu de Janeiro, je táto spoločenská udalosť obľubovaná hlavne medzi deťmi. Pre ne je karnevalová párty tým pravým, farebným, hravým a zábavným lákadlom.

Cieľová skupina

Čím viac detí pokope, tým lepšie. Ak máte veľkú rodinu, zhromaždite svoje deti, ich bratrancov a sesternice, pokojne aj z druhého kolena. Pokým ony budú šantiť, vy môžete s príbuznými prebrať, čo má kto nové. Vďačnou skupinou sú aj decká priateľov a susedov. Karneval by nemal chýbať ani v žiadnom materskom centre či centre voľného času. Takisto škôlky a prvé stupne základných škôl by mohli svojim žiačikom pripraviť kreatívny karnevalový zážitok.

Maska

facepainting - maľovanie na tvár Otázka karnevalovej masky môže v rodičoch vyvolávať stres. Každé dieťa chce mať tú najkrajšiu masku. Čo však znamená najkrajšia? Tá, čo je momentálne v móde alebo taká, ktorú ešte nikdy nikto nemal? Ak má dieťa svoje predstavy, treba sa s ním o nich porozprávať. Nie je nič smutnejšie ako dieťa, ktoré je zo svojej masky nešťastné. Rodičia majú dnes viacero možností ako dieťaťu masku zadovážiť. Obchodné reťazce predávajú kompletné kostýmy. Požičovne takisto. Šikovnejšie mamky dokážu ušiť hotové profesionálne prestrojenia. Vyrobiť masku sa dá aj z „domácich zdrojov“. K farebne doladenému bežnému oblečeniu stačí vyrobiť škrabošku, tykadielka, ušká, chvostík… záleží na type masky. O maľovaní na tvár sme už písali, rovnako sa môžete inšpirovať naším fotopostupom ako vyrobiť benátsku škrabošku. 25 tipov na detské karnevalové masky, ktoré si hravo vyrobíte aj sami, nájdete TU. :)

Výzdoba

výzdoba So slovom karneval sa automaticky spája prívlastok farebný. Zapriahnite deti do výzdoby priestorov, nech sa aj ony tvorivo pričinia o vydarenú zábavu. Budete potrebovať farebné a krepové papiere, lepidlo a nožničky. Papierové reťaze vie vyrábať hádam každý. Reťaze z krepového papiera vzniknú ešte ľahšie. Zrolovaný krepák nastrihajte na pásiky. Pásiky rozmotajte a z troch rôznofarebných dlhokánskych kusov upleťte voľný vrkoč. Efektne vyzerajú aj skladané reťaze, balóny, lampióny, konfety, serpentíny, kupované girlandy a rôzne vystrihovačky.

Jedlo

Sladké či slané karnevalové občerstvenie by malo byť hlavne pre deti vizuálne lákavé. Potom dokážu zjesť aj zdravé jedlá, nielen čipsy a sladkosti. Pripraviť môžete rôzne kašičky, ktoré veselo ozdobíte ovocím či farebné pomazánky. Mrkvová, špenátová, rybičková, vajíčková bude na chlebíku isto viac chutiť, ak bude dozdobený očkami, noštekom a pusou. Napríklad také muchotrávky z paradajok a vajíčok sa budú na detský karneval skvele hodiť. Ak sa chystáte piecť koláčiky, deti určite potešíte vykrajovanými v rôznych tvaroch.

mrkvová nátierka pohánková kašička

Karneval

S deťmi ste si vyzdobili váš karnevalový priestor, vyobliekali ste ich do kostýmov, vymaľovali do masiek a samotné jašenie sa môže začať. Väčšinou to býva diskotéka a rôzne hry a súťaže. Balónový tanec, stoličkový tanec, sochy… zlatým klincom programu je však vyhlásenie najkrajšej masky. Najideálnejšie by bolo, keby všetky deti tajným hlasovaním určili spomedzi seba víťaza. Najkrajšia maska si odnáša cenu. Podľa veku však treba myslieť aj na ostatné deti a symbolické ceny útechy pripraviť aj pre ne.

Hudba

karneval pre deti Základom vydarenej diskotéky je veselá hudba. Každé dieťa má od istého veku tú svoju, obľúbenú. Ak si však neviete rady, siahnite po dvoch „CD knižkách“ Veľkí herci spievajú malým deťom. Sety obsahujú veselé i poučné pesničky, notičky, básničky a kresbičky známych hercov.

Ak karneval usporadúvate doma, každopádne sa vyhnite televízii a počítačovým hrám.

PS PS:

Darček na rozlúčku v tomto prípade nie je nutný. Veď samotný karneval je pre deti darčekom. Ak však chcete, aby malo vaše dieťa na slávnosť peknú spomienku, vyhotovte mu jeho vlastnú fotografiu v karnevalovej maske, ktorú vložíte do pekného rámika. Špeciálny autoportrét bude pre malých dostatočným pokladom.

Aj tím Oslavuj.sk organizuje kreatívne karnevalové workshopy. Zavolajte si nás na pomoc, radi pomôžeme s prípravou. Viac informácií na adrese info(zavináč)oslavuj.sk.

Ak ste zažili alebo zorganizovali vlastný vydarený karneval, neváhajte nám poslať svoje fotografie. Tešíme sa na ne! :)

Foto: Oslavuj.sk, www.sxc.hu

Páči sa 8 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*