Hodvábny náhrdelník

S radosťou vám predstavujeme našu nádejnú redaktorskú posilu – Karin Vodičkovú. Ako lektorka tvorivých kurzov bude prispievať svojimi fotopostupmi do našej rubriky Kreatívne dielne. Svoju premiéru štartuje článkom, ktorý vám poslúži nielen ako tutoriál, ale aj ako tip na darček.
Hodvábny náhrdelník totiž poteší azda každú ženu. A to vyrábajúcu i obdarovanú. :)

Potrebujeme:

Hodvábnu šatku, farby na hodváb – naparovacie, korálky a uzávery na korále, hodvábnu niť, ihlu, nožnice, misku do mikrovlnky na zafixovanie farieb, mikroténové vrecká, gumové rukavice, žehličku, mikrovlnnú rúru.

potrebujeme

Postup:

1. Z hodvábnej šatky (na náš náhrdelník stačí rozmer vreckovky 28×28 cm) odpárame lístok so symbolmi o ošetrení hodvábu.
Rozmyslíme si, akú farebnú kombináciu zvolíme a pripravíme si vhodné korálky a farby. Pri práci s farbami na hodváb si musíme uvedomiť ich vlastnosti a tiež to, ako funguje miešanie týchto farieb, aby sme dosiahli želaný efekt.

Príklad:

  • Zmiešaním modrej a žltej získame zelenú.
  • Zmiešaním červenej a žltej získame oranžovú.
  • Zmiešaním modrej a červenej získame fialovú.

Pri farbení stačí použiť maximálne 2 – 3 farby, zaujímavé sú samozrejme kontrastné odtiene, ktoré dobre vyniknú.

2. Šatku zatočíme a urobíme uzol – uzly.

3. Stočenú šatku namočíme do vody s octom – vyžmýkame prebytočnú tekutinu, stačí, ak bude šatka vlhká.

4. Takto predpripravenú šatku napustíme farbami. Môžeme použiť štetec. Ak farby prelejeme do braleniek, tak farbu nakvapkáme priamo z nich rovno na šatku. Aby farby lepšie prenikli do šatky, po aplikácii farby môžeme ešte šatku stlačiť na miestach, ktoré ostali nezafarbené. Použijeme gumové rukavice, aby sme si nezašpinili ruky. Samozrejme, zauzlenú šatku pootáčame zo všetkých strán.

uzly a farbenie

5. Nafarbenú šatku vložíme do mikroténového vrecka. Vrecko mierne zatočíme na vrchu, čim ho zľahka uzavrieme. Ale iba zľahka, aby sa počas pobytu v mikrovlnke vo vrecku vyvinula para. Vrecko vložíme do mikrovlnnej rúry.
Podľa veľkosti šatky treba zvoliť čas a výkon. Doporučujeme stredný výkon a čas podľa veľkosti šatky, cca od 3 do 5 minút. Za tento čas sa vo vrecku vytvorí para, čím sa zafixujú farby a šatka sa usuší. Pozor! Nesmie sa presušiť, pretože by sa mohol hodváb spáliť až zhorieť.

6. Po vytiahnutí z mikrovlnky necháme balíček čiastočne vychladnúť, aby sme si nepopálili ruky na horúcom hodvábe.

farebné kombinácie

7. Ak je to možné, hotová šatka by mala „postáť“ aspoň do druhého dňa. (Ideálne ustaľovanie farieb prebieha 24 hodín.) Preperieme v pracom prostriedku určenom pre hodváb a prežehlíme.

8. Šatku zrolujeme, navlečieme na ňu korálky, jednu až päť podľa veľkosti korálok. Drevené, sklenené, keramické – kontrastné či ladiace s farbami šatky.

hodváb, korálky, šitie

9. Na koniec šatky našijeme hodvábnymi niťami uzávery pre náhrdelníky.

hodvábny náhrdelník

Príjemné a efektné nosenie priťahujúce pohľady želá

Vaša Karin

www.tvorivadielna.sk – Tvorivý priestor bez hraníc.

Foto: Peter Reichel

Prečítajte si aj:

Páči sa 6 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*