Halloween a deti

svetlonos Halloween oslavujeme 31. októbra v predvečer nám bližšieho a známeho sviatku Všetkých svätých. Halloween/Hallowenen bol pohanský sviatok, ktorý pochádza z Írska. Dnes sa naň tešia predovšetkým deti, ktoré oblečené v kostýmoch navštevujú susedov, koledujú a za návštevu dostanú sladkosti. Oslavuje sa hlavne v západnom svete. Na Halloween si ľudia zdobia príbytky špeciálne vyrezávanými tekvicami, svetlonosmi, vo vnútri ktorých horí sviečka. Ulice sú plné čarodejníc, duchov, netopierov, príšer, kostlivcov. Typickými farbami na výzdobu príbytkov sú: červená, žltá, oranžová a čierna.

malý levík Mnohé mamy čaká milá povinnosť zhotoviť svojej ratolesti pekný kostým na oslavu. Pričom v očiach detí nejde tak ani o kvalitu vypracovania kostýmu. Radosť urobí ušitý kostým, s ktorého výrobou vám môže dieťa pomáhať. Nemusí ísť o náročné a precízne prepacované šitie. Aj jednoduchý kostým pospínaný hoci aj zošívačkou dokáže vyčarovať na tvári ratolesti nadšenie.

(Na fotografii dieťa v hnedom overale. Na kapucňu sa pripevnila kožušinka, na tvár sa domaľovali fúziky a malý levík bol na svete.)

Najprv si premyslite a vyberte druh masky, ku ktorej následne prispôsobíte kostým. Zvoľte si pracovný postup a zabezpečte potrebný materiál. Myslite na to, že kostým je možné doplniť líčením. Môžete použiť divadelné líčidlá alebo farby na telo a tvár, ktoré sú v ponuke kreatívnych obchodov. Použite buď vodové alebo mastné farby.

5 tipov na handmade kostýmy

Halloween 1. Šaty pre princeznú, či plášť, či pelerínu vyrobíme aj z PVC vreca na odpadky, najlepšie farebnejšieho – modrého, zeleného. Ozdobíme ich nálepkami vytvorenými zo samolepiacej tapety. „Uši“ vrecák využijeme na oblečenie rúk, dolnú časť rozstrihneme.

2. Na plášť pre ducha postačia dve plachty, ktoré po stranách zošijeme a odstrihneme podľa výšky dieťaťa. Na dieťati si naznačíme miesta na oči a po vyzlečení vystrihneme otvory. Potom stačí „ducha“ opásať reťazou alebo špagátom a strašidlo je hotové.

3. Vďačným materiálom je papierkartón. Z papiera povystrihujeme korunky pre kráľov i princezné. Z kartónu zas meče pre rytierov.

4. Na výkres nakreslíme tvar slnka vystrihneme ho a vyrobíme otvor pre hlavu, ktorý postupne prispôsobíme veľkosti hlavy dieťaťa. Naše dieťa oblečieme do žltých farieb a máme krásne slniečko.

5. Kartónové škatule poslúžia na výrobu masky domu. Dieťa „oblečieme“ do škatule. Tú spoločne namaľujeme, vyrobíme otvory pre hlavu a ruky. Domčeku vyrobíme aj strechu – preložený výkres v tvare véčka prilepíme lepiacou páskou. Dovnútra domu môžeme nalepiť vypchávky z molitanu, aby kartón dieťa netlačil.

Knihy na inšpiráciu

  • Bláznivé masky od Caro Childsovej, vydal Slovart
  • Masky a klobúky na fašiangy od Ernestine Fittkau , vydal Talentum
  • Převleky a masky pro každou příležitost od Patricie Koubská, vydal Portál
  • Papírové masky, vydal: Anagram v edícii Topp s prílohou

Do tvorenia, priatelia!

Foto: Sxc.hu
Info: Tvorivá dielňa

Prečítajte si aj:

Páči sa 6 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*