Fotorámček – fotopostup

Handmade fotorámček je záležitosťou, ktorú zvládne každý trochu trpezlivejší človek. Základom je vybrať si fotografiu, ktorá pripomína špeciálne spoločné chvíle. Napríklad dovolenku pri mori, alebo na chate v lese, či zimnú lyžovačku, romantické stretnutie.

hotový rámček

Na rámik budeme potrebovať zaujímavé ozdoby. V prípade dovolenky pri mori to môžu byť mušle (vlastnoručne nazbierané alebo aj zakúpené), piesok, drobné kamienky a iné. Ak ste boli na chate v lese, použite vetvičky, lístie, oriešky, bobuľky (tu musíte mať na pamäti, že je lepšie použiť dopredu vysušené plody, prípadne staviť na umelé z kvetinárstiev). Keď ste prežili nezabudnuteľnú lyžovačku, naaranžujte na rámček vatu alebo servítky namiesto snehu, šípky, ihličnaté konáriky, imelo, zvyšky rozbitých vianočných bombúľ.

potrebujeme

Kostru fotorámčeka si vyrobíme z tvrdšieho kartónu. Kartón by mal byť dvakrát taký veľký ako fotografia plus 2 – 3 cm naviac. Čiže ak má fotka 9×13 cm, zoženieme si kartón s rozmermi 22×30 cm. Kartón si prestrihneme na polovicu tak, aby nám vznikli dva obdĺžniky s rozmermi 11×15 cm.

kartón

Jednému z týchto obdĺžnikov musíme vystrihnúť vnútro. Naznačíme si z každej strany jedného kartónu smerom do stredu čiary 2,3 cm od okraja. Podľa týchto čiar vystrihneme vnútro. Druhý kartón nestriháme, môžeme ho prípadne obaliť baliacim papierom alebo nafarbiť, aby táto zadná strana rámčeka vyzerala krajšie.

výrez

Základy prednej aj zadnej strany rámčeka máme teda hotové. Je načase, aby sme si podľa svojich predstáv dodekorovali prednú stranu rámčeka použitím nachystaných ozdôb a lepidla. Dobrou pomôckou je pinzeta, ktorou jednoduchšie pripevníme alebo pritlačíme menšie ozdoby.

lepíme mušle lepíme mušle

Keď je rámček ozdobený a vyschnutý, na zadnú stranu druhej časti (plný kartón) nanesieme po obvode lepidlo a to tak, aby nezasahovalo do vnútra viac ako centimeter. Na hornú stranu lepidlo nedávame.

zadná časť

Spojíme obe časti rámčeka (zadnú plnú aj prednú ozdobenú) dokopy a počkáme, kým vyschne lepidlo.

Rámček je konečne hotový a my môžeme zasunúť fotku. Výhodou takéhoto rámčeka je, že fotka nie je fixovaná a môžeme ju kedykoľvek vymeniť za inú.

vsunieme fotografiu fotorámček

Tip redakcie: Farebne, šťavnato a veľmi originálne bude vyzerať fotorámček, ktorý polepíte gumenými medvedíkmi. Áno, tými na jedenie. :)

Foto: Ľuboslava Uličná

Páči sa 14 ľuďom.


3 komentárov k článku Fotorámček – fotopostup

  1. Kristína

    Dobrý deň skušala som robiť tento postup rámiku ale chcela som sa spytať akým lepidlom mam nalepovať mušle pretože mi to tam nechce držať.. vopred dakujem za radu

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*