Facepainting alebo Maľovanie na tvár

Facepainting, za týmto anglickým pojmom sa skrýva medzi deťmi veľmi obľúbená aktivita – maľovanie na tvár. Určite ste sa s ňou už stretli v nákupných centrách, detských kútikoch či na rôznych detských akciách. Touto zábavou potešíte svoje dietky v hociktorý čas v roku. Určite by ste im ju však mohli dopriať na karneval, Deň detí či Halloween. Prinášame vám pár jednoduchých základných tipov, ako túto kreatívnu techniku maskovania zvládnuť.

1. Farby

Profesionáli v zahraničí vedia vďaka rozmanitým špeciálnym farbám na ľudských tvárach vykúzliť hotové umelecké diela. Na Slovensku nemáme bežne k dispozícii taký bohatý výber dermatologicky testovaných farieb, ale istá ponuka tu je. V bežných papiernictvách nájdete pastelkové farby na tvár. V kreatívnych obchodoch sa vyskytuje už aj bohatšia paleta, napríklad farby v téglikoch. Nuž a vždy tu máme e-shopy, vďaka ktorým si môžete tovar objednať prakticky z celého sveta.

Farby v tvare pasteliek sa môžu jemne namočiť do vody, ľahšie sa s nimi bude pracovať. Samozrejme, že ku farbám v téglikoch si treba zabezpečiť aj nové štetce, ktoré budete používať výhradne na facepainting. Odporúčame rôzne hrúbky – aj na veľké plochy, aj na detaily a tenké línie. Nezabudnite na mištičky s vodou, papierové utierky, prípadne handričku na štetce. Farby sú na vodnej báze, ľahko sa dajú odstrániť z kože aj šatstva. Určite si však vytvorte pracovný priestor na igelite či novinách a dieťa, ak už je v kostýme, ochráňte pláštenkou, starým uterákom či kuchynskou utierkou pred zašpinením.

2. Motív

Akúkoľvek inšpiráciu nájdete na internete. Do vyhľadávača si stačí zadať pojmy facepainting, maľovanie na tvár alebo bodypainting. Motív takisto ovplyvňuje prianie dieťaťa a jeho kostým v prípade karnevalu či Halloweenu. Medzi deťmi je najviac obľúbený motýľ, zvieratká, spiderman. Možno vás pozitívne ovplyvnia aj naše výtvory realizované na rôznych akciách. Ide o jednoduché motívy, ktoré hravo zvládnete. Niektoré sme museli stihnúť za 5 minút, na iné sme mali aj polhodinku.

3. Odličovanie

Rôzne farby aj rôzne dlho schnú. Pri riedení s vodou si treba dávať pozor na to, aby sa vám neroztekali. Každopádne po domaľovaní musí nový farebný mejkap poriadne zaschnúť, takže dieťa ho nesmie chytať, ani si tváričku otierať (napríklad o vankúš). Pastelkové farby sa veľmi dobre umývajú čistou vodou. Dokonca, ak sa dieťa príliš spotí, môžu sa začať topiť. Podľa našej skúsenosti idú farby v téglikoch lepšie dole pomocou odličovacieho mlieka. Pred aplikáciou je vždy dobré vyskúšať si nanášanie aj odličovanie farieb na vlastnej ruke. Po odstránení masky treba tvár dieťaťa nakrémovať bežným detským krémom.

4. Ide hlavne o zábavu

Ako vo všetkom, aj v prípade maľovania na tvár treba získať ten správny grif. Obrázky facepaintingu na internete vyzerajú krásne, no možno sa vám na prvé razy nepodarí namaľovať dieťa tak pekne. Nezúfajte. Naša skúsenosť hovorí, že deti tieto rozdiely medzi dokonalými obrázkami a tými vašimi nezbadajú. Ony sú skrátka v radostnom tranze už len z toho, že sa im na tvár niečo maľuje ;) . Takže rozhodne sa oplatí to vyskúšať.

S facepaintingom zažijete veľa zábavy, či už sa vám maska vydarí alebo nie. Veď smiať sa budete hlavne v tom druhom prípade :) . Ak s ním už máte skúsenosti alebo by ste sa chceli podeliť o svoje fotografie, neváhajte nám napísať. Už teraz sa tešíme!

Foto: Lusi

Páči sa 8 ľuďom.


5 komentárov k článku Facepainting alebo Maľovanie na tvár

 1. Mařka

  Dobrý den, bylo by možné poradit kde sehnat kvalitní barvu na facepainting, nejlépe nějaký slovenský e-shop, bloudím na googlu a začínám být nešťastná… Děkuji :-)

  • Lusi

   Dobrý deň, Mařka,
   otázka facepaintingových farieb je skutočne trošku zložitá. My kupujeme farby v kamenných obchodoch, skúsenosti máme so značkami Jovi (pastelky aj v nádobke) a Koh-I-Noor. Každé majú iné vlastnosti, treba vyskúšať, ktoré vám budú vyhovovať. Na prvé pokusy odporúčam pastelky Koh-I-Noor, kúpite ich viac-menej bežne v papiernictve.
   Musím priznať, že fakt 100% kvalitné farby, ktoré by spĺňali moje osobné požiadavky som ešte nenašla. Ak nájdem, podelím sa s úlovkom. :)

   Ak má niekto tip, šup s ním sem!

 2. Vierka

  Prajem pekný deň, potrebujem súrne serióznu radu. Chystám sa na akciu maľovať deckám tváre. Chcela by som však vedieť, či na to nepotrebujem nejaký papier, kvalifikáciu, či dokonca živnosť, alebo niečo podobné … Nie aby mi prišiel robiť bordel nejaký rodič, že robím na čierno … Ďakujem veľmi pekne :)

  • Lusi

   Dobrý deň, osobne na tieto veci živnosť mám. Ostatné už závisí na dohode medzi vami a vaším “zamestnávateľom”. Je to práca či služba ako každá iná. Držím palce! :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*