Easthetic festival – malý, ale šikovný :)

Upozornenie: Tento text obsahuje subjektívne názory a pocity. Autorka sa k nim priznáva v plnom rozsahu.

Intro

Pred takými desiatimi rokmi, keď sa openair festivaly začínali na Slovensku pekne rozbiehať, sme na východe pociťovali značný deficit. Nič sa tu totiž prakticky nedialo, a tak sme za letnou hudobnou zábavou museli cestovať stovky kilometrov. Postupne sa i tu situácia vylepšovala, no vďaka (a žiaľ zároveň) komerčným partnerom sa festivaly profilovali výlučne mainstreamovo.

Posledná alternatívna iskrička zhasla v roku 2002 na East side Music Feste v Prešove, kde vtedy vystúpili Chiki liki tu-a aj s projektmi, Jobusovci, Neuropa, Laura a její tygři…

Po dlhej tme, keď sme sa nechali formovať a híčkať kvalitou trenčianskej Pohody, konečne na východnom pobreží vyšlo festivalové slnko.
Druhý ročník multižánrového festivalu Easthetic zalial Šíravu žiarivými lúčmi kvalitnej hudby, divadla a literatúry. Vďaka, že to konečne prišlo aj k nám! :)

Easthetic

Festival sa konal na materinou dúškou prevoňanej lúke strediska Hôrka. Netradične okrem lavičiek sa návštevníci pousádzali aj do starých kresiel, na pohovky a postele.

Hlavný stage

Obchodnú uličku tvorili najmä handmade predajcovia známi aj z košického Bazartu.
Literárny cirkus K. K. Bagalu sa konal v Pravda stane, ktorý dýchal typickým pokojným rytmom prozaických i poetických čítačiek. Svoj priestor ponúkol aj divadelným produkciám.

Zuska Kepplová

Graffiti umelci zo Street Art Communication dostali opäť svoju stenu, ktorej sa venovali počas festivalu.
Na Eastheticu sa predstavilo 30 hudobných interpretov, tu je výber toho naj.

Piatok

Na malom stagei odštartovali poriadnu hip-hopovú zábavu páni z formácie Moja Reč, ktorí svojím rapom naladili publikum na dlhú noc.

Moja Reč

Najvýraznejší interpret tohto pódia s názvom Kasárne/Kulturpark bol jednoznačne Janski Beeeats. V strašidelno-komickej maske sa skrýval francúzsky ilustrátor vlastného komiksu, ktorý nadelil návštevníkom poriadnu dávku elektroniky a beatov občas pripomínajúcu zvuky Atari.

Janski Beeeats

Celkom slušnú „diskopárty“ vytvorilo aj maďarské duo Demon Superior.

Demon Superior

Na stagei sa vyskytlo počas festivalu viacero technických problémov, na čo však poslucháči nereagovali nijako dramaticky. Treba však spomenúť, že line-up tvorili hudobníci známi hlavne vďaka centru Kasárne/Kulturpark a Rádiu _FM.

Na hlavnom pódiu najviac zažiarili Para a Puding Pani Elvisovej. Lasky sa naradovane vrhal k publiku a neskôr sa pridal aj k Pinovi, aby mu pomohol s pesničkou o Majklovi Džeksonovi. Mladá slečna dokonca preskočila zábradlie, len aby Pare ukázala svoju podprsenku.

Para

V prípade Pudingu v žiadnom prípade neplatí múdrosť, že doma nie je nikto prorokom. Farbami žiariaca kapela z Košíc bola podľa nadšených reakcií z obecenstva zlatým klincom piatkového programu.

Puding Pani Elvisovej

Sobota

Nádherné počasie a vôňa slobody vo vzduchu nás v sobotu zlákali k vode. Na Medvedej Hore sme sa skvele okúpali, najedli, opálili aj poprechádzali. Takto romanticky sa pre nás začal druhý festivalový deň.

Hudba z Marsu sa s obecenstvom SKAmarátila už počas prvej pesničky. To okamžite prijalo ich pozvánku do tanca a veselilo sa s diskopankáčmi ako o dušu.

Hudba z Marsu Kazety

Smutnoveselé Kazety z Čiech zase svojím hudobným štýlom nenápadne avizovali príchod populárnych brnianskych kolegov Midi Lidi. Táto sympatická trojica má v sebe okrem schopnosti rozskákať dav aj čarovnú energiu, ktorá na tvárach kúzli úsmevy úplne automaticky.

Midi Lidi

Počas vystúpenia kapely The Uniques som začula komentár jedného pána v stredných rokoch. „Sú ako Depeche Mode!“ :) Pištu takéto prirovnanie hádam poteší.

The Uniques

Zaradenie Vidieka do festivalového programu mi od začiatku nesedelo. Skupina sa oneskorila o deň, avšak nakoniec prišla a ľudí úplne ľahučko namotala od prvého momentu. Skladby Vidiečan, Ó, maňo či Fajčenie škodí zdraviu som si ku koncu pospevovala s davom už aj ja. Žeby sa ma dotkol spravodlivý prst karmy? :)

Vidiek

Bez debaty najvýraznejšiu strhujúcu šou predviedla kapela z Bosny a Hercegoviny, Dubioza Kolektiv. Temperamentná zostava v žltočiernych dresoch nedala publiku priestor na oddych. Na ich živelnú hudbu v štýle dub, reggae, hard core podfarbenú balkánskymi melódiami sa skrátka človek musel hýbať.

Dubioza Kolektiv

Outro

Návštevníci akosi automaticky začali Easthetic porovnávať s Pohodou. Je to skvelý signál, pretože tak robili na základe line-upu. Lenže malilinký festival na Šírave sa v skutočnosti so slovenskou festivalovou jednotou ani porovnávať nedá. V tom ale vidím plusy Eastheticu. Malý areál? Paráda, žiadne kilometre, ktoré bolo treba našliapať medzi jednotlivými pódiami, stánkami s občerstvením, weckami a stanmi. Areálik mal svoje zaujímavé zákutia a špecifický terén. Len tri pódia? Výborne, nemuseli sme sa rozhodovať, čo si vypočuje a čo žiaľ neuvidíme. :) Skrátka pohodička ako vyšitá. Celkový dojem – festivalový priestor pôsobil priateľsky, domácky a pokojne.

Ako bonus mladému organizačnému tímu a návštevníkom prialo aj počasie. Teplé, nie otravne horúce, s príjemným vánkom a vodnou hladinou v tesnej blízkosti.

PS PS:

Easthetic festival vnímam ako malé dieťa plné energie a potenciálu. Má ešte svoje chyby, nedokonalosti, také tie detské choroby, nad ktorými treba prižmúriť oko. Má však odhodlanie vyrásť a stať sa skvelou festivalovou alternatívou na východe. Držím palce!

Foto: Ján Radzo

Poriadnu nádielku fotografií z festivalu nájdete TU.

Páči sa 12 ľuďom.


1 komentár k článku Easthetic festival – malý, ale šikovný :)

  1. Bublinka

    Waw krásny článok, veru narobili ste mi chúťky tak autenticky napísané až som sa tm na chvílu ocitla:)

    Ďakujem:) určite ho na budúci rok navštívime:)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*