Deti a šport

Prvé pohybové prípravky sa otvárajú už pre deti vo veku 4 rokov. Tanec, korčuľovanie, gymnastika či bojové športy sú skvelým základom pre rozvoj pohybu, posilnenie sebavedomia detí aj ich zodpovednosti. Nemalo by však ísť o ceny. Dôležitá je hra.

Pohyb na čerstvom vzduchu je dôležitý v každom veku. Mamičkám s bábätkami sa odporúča denná niekoľkohodinová prechádzka na čerstvom vzduchu, väčšie deti sú zas prirodzene hravé a treba ich čo najviac podporovať v pobyte na detskom ihrisku, v loptových hrách s kamarátmi či behaní po lese. Všetky tieto aktivity pomôžu deťom zvyknúť si na fyzickú záťaž a zvládnuť vyššiu námahu. Riziko detskej obezity sa každý rok zvyšuje. Čím skôr sa deti naučia na pohyb, tým je to pre ne lepšie.

I keď športové krúžky profesionálnych klubov dnes často stoja veľa peňazí, pre dieťa si môžete vybrať aj finančne nenáročnejšie športy, ako už spomínaná gymnastika či karate. Skupinové športy, ktoré sa odporúčajú starším deťom, sú obyčajne drahšie, pretože tím si musí prenajať halu, zladiť svoje oblečenie a pravidelne obmieňať výbavu, od chráničov cez hokejky až po prilby.

Pre rodičov je dôležité aj časové hľadisko, a teda kedy a ako často sa konajú tréningy. Pri menších deťoch sa obyčajne počíta s približne hodinou a pol dvakrát týždenne, športovci so sklonom k profesionálnej dráhe však trénujú často denne, ráno aj večer. Takýto harmonogram je náročný pre dieťa, rodičov, aj celú domácnosť, nakoľko je potrebné ráno dieťa na tréning zaviesť, potom ho odtiaľ vyzdvihnúť a odniesť do školy, vyzdvihnúť ho v škole, odniesť na tréning a opäť vyzdvihnúť. Navyše je náročné zlúčiť športové a školské povinnosti, obzvlášť ak je dieťa žiakom prvého stupňa ZŠ. Investovaný čas a energia sa navyše nemusia vyplatiť, pretože deti v puberte často strácajú chuť športovať a ich sľubná kariéra je zrazu fuč. Ak chcete mať doma olympijského víťaza, bude to chcieť veľkú dávku energie. Oveľa jednoduchšie je robiť šport rekreačne.

Dieťa v predškolskom veku nechápe pojmy výhra a prehra, súper či šampionát. Každý šport je preň hra, spôsob, ako sa vyskákať, spoznať nových kamarátov a zabaviť sa. Kým je to preň atraktívne, nebude pociťovať tlak a navyše sa po tréningu bude dobre cítiť, pravdepodobne vás bude presviedčať, aby ste ho na krúžok tanca či karate prihlásili opäť o rok. Neberte mu detstvo zložitými hernými pravidlami a technikami. A ak ho jeden šport prestane baviť, skúste iný. Dôležité je, aby bolo dieťa stále v pohybe, veselé a plné zážitkov. Navyše nemusíte míňať peniaze na drahú výbavu. Pri rekreačnom športe vám postačí detská tepláková súprava alebo set krátke nohavice + tričko. Vítaným bonusom je, že niektoré športy môžete robiť spolu s deťmi a tak popracovať aj na svojej postave či výdrži. Držíme vám palce! :)

Prečítajte si aj:

Páči sa 2 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*