Decoupage alias servítková technika

fľaštičky Milí priatelia, aj vás zaujala v poslednom čase veľmi často využívaná dekoratívna technika s názvom decoupage alebo servítková technika? Aj vy si túžite vyrábať ozdobné fľaše, dekoračné obrazy, darčeky a rôzne doplnky? Už ste o tom všetkom niečo počuli a radi by ste sa do toho pustili? Tak to skúste so mnou! :)

V „servítkovaní“ som úplný začiatočník, ale aj tak mi stačilo len pár pokusov na to, aby som tejto technike celkom prepadla. Už teraz mám v hlave kopu nápadov, čo všetko by som si ešte chcela v kuchyni podľa vlastného gusta oservítkovať. Nezaručujem, že postup, ktorý vám tu predstavím je oficiálne „oficiálny“, ale u mňa funguje. Získala som ho ako samouk z viacerých stránok na internete a osobných rozhovorov so skúsenejšími majsterkami. Konkrétne som sa pustila do zdobenia darčekových fliaš na olivový olej pre priateľov a známych.

Servítková technika

Potrebujeme: bielu akrylovú farbu, lepidlo na decoupage, servítky rôznych motívov, žltú papierovú lepiacu pásku, nožnice, štetec, hubku na umývanie riadu a samozrejme čisté fľaše bez potlače.

fľaštičky

Papierovou páskou si vymedzíme miesta, na ktoré budeme chcieť aplikovať servítku. Je vynikajúcim pomocníkom, keďže nám nedovolí vybočiť z predvolenej línie.

Priestor, na ktorý budeme chcieť aplikovať servítku je potrebné natrieť bielou akrylovou farbou, aby motív vynikol, inak servítka po nanesení lepidla spriesvitnie. Odporúča sa nanášať akrylovú farbu hubkou na riad, vznikne tak krajšia štruktúra náteru, ako pri nanášaní štetcom.

papierová páska

Po zaschnutí akrylovej farby na fľašu priložíme servítku (Pozor, iba jednu vrchnú farebnú vrstvu!) a štetcom na ňu aplikujeme lepidlo na decoupage. Necháme zaschnúť.

Ak použijete lepidlo s obsahom laku, vaša práca je skončená, inak je dobré servítku ešte prelakovať.

olivy

Servítková technika s krakelovaním

Krakelovaním sa nazýva takzvaný efekt popraskaného povrchu. K predošlému náčiniu teraz potrebujeme navyše už iba krakelovací lak. Ja som použila dvojkrokový. Vtedy je postup nasledovný:

Na očistený povrch nanesieme 1. krok z dvojkrokového krakelovacieho laku. Necháme zaschnúť. Že je táto vrstva už úplne suchá, zistíme tak, že lak úplne spriehľadnie. Touto vrstvou nešetrite.

Hubkou nanesieme bielu akrylovú farbu. Necháme zaschnúť

Nanesieme 2. krok z dvojkrokového krakelovacieho laku. Necháme zaschnúť.

motív

Na takto popraskaný povrch už klasicky lepidlom na decoupage aplikujeme servítku. Na záver necháme všetko zaschnúť a fľašu už iba podľa vlastnej fantázie dozdobíme a samozrejme naplníme. Takto vyzerá hotový výsledok.

krakelovací lak

Servítková technika sa nemusí aplikovať len na tvorbu olivových fliaš. Sami si vyskúšajte, čo všetko si s ňou ešte viete vyzdobiť. Napríklad si vďaka nej môžete „zrecyklovať“ fľaštičku od olív na modernú námornícku vázičku či stojan na ceruzky. Alebo si vďaka nej pokojne môžete vyzdobiť aj kamienok z dovolenky či námornícku fľašu na cestoviny.

decoupage

Veľa inšpirácie pri tvorení prajem. :)

Foto: Kathushka

Páči sa 34 ľuďom.


4 komentárov k článku Decoupage alias servítková technika

 1. Ľubica Bučková

  pekné konečne som našla ako sa táto technika dá robiť na fľaše ešte som to neskúšala zatiaľ iba na lekárske paličky.Ukážky prác mám v albume na facebooku pod mojim menom alebo na pokeci pod menom 2ellu15.Veľmi pekne vám ďakujem za tento návod …čoskoro odskúšam…

  • Kathushka

   Milá Ľubka, ja sa zvolila trošku opačný postup a na lekárske paličky sa v budúcnosti ešte len chystám.. Ďakujem, za Tvoju pochvalu a v budúcnosti sa teším na ukážku Tvojich prác decoupage na fľašiach.

   PS: je mi ľúto, ale akosi sa mi k Tvojmu profilu na FB nepodarilo dostať..

 2. nika hovancova

  super krasa mna v stredu mamka to nauci robit a urcite vjem ze to bude velka zabava

  • Kathushka

   Výborne Nika, určite si to s mamkou užijete.. Potom sa nám nezabudni pochváliť svojimi výtvormi. Nafotené mi ich môžeš poslať na môj mail, ktorý nájdeš medzi kontaktmi.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*