Čokoládové fondue (nielen) na Valentína

Pod pojmom „fondue“ sa rozumie pokrm, ktorý sa podáva v nádobe nad ohňom. Má viacero variant. Buď sa do roztopeného syra namáča chlieb, alebo sa do rozpáleného oleja vkladajú kúsky masa či rýb. My si dnes predstavíme tretiu možnosť.

Čokoládové fondue

čokoládové fondue Je ako stvorené na Valentína. Horká čokoláda, svetlo sviečok, navzájom sa kŕmiaci partneri. Čokoládové fondue sa však hodí nielen na chvíle vo dvojici. Tento dezert poteší na každej párty, kde hostia milujú sladké. Kto by odolal tekutej čokoláde a šťavnatému ovociu?

Potrebujeme:

1 dl mlieka, ½ tabuľky horkej čokolády, 2 PL kakaa, 1 PL masla, 1 PL kryštálového cukru, jahody, servis na fondue.

Postup:

Čokoládové fondue varíme vo vodnom kúpeli. Do väčšieho hrnca s vodou vložíme menší hrniec. Do malého hrnca nalejeme mlieko a primiešame na kúsky nalámanú čokoládu, kakao, maslo a cukor. Miešame a zo sporáka odstavíme, až keď sa všetky ingrediencie rozpustia. Hustota tekutej čokolády by mala byť primeraná, aby sa do nej dalo namáčať ovocie.

Hotovú čokoládovú zmes preleje do nádoby na fondue a ihneď podávame s čerstvým či sušeným ovocím – jahodami, banánmi, mangom, slivkami, marhuľami, jablkami… ktoré do čokolády namáčame. :)

Najdostupnejšie sú menšie keramické nádoby na fondue, ktoré udržiavajú teplo pokrmu vďaka čajovým sviečkam. Existujú však aj väčšie misy, ktoré majú v sebe zabudovaný elektrický systém alebo malý plynový horák.

5 tipov:

  1. Tekutú čokoládu môžete pripraviť aj zo šľahačkovej smotany.
  2. Ak máte radi korenisté chute, môžete do nej pridať škoricu, klinčeky, štipku muškátového orieška.
  3. Do čokolády sa dajú namáčať aj sušienky či oblátky.
  4. K servisu na fondue patria aj malé “napichovačky”. Ak ich však nemáte, môžete opatrne použiť aj vlastné prsty.
  5. Ak fondue pripravujete pre deti, myslite na dve veci. Aby nebola čokoláda vriaca a nebezpečná. A aby ste stôl pokryli gumeným obrusom. ;)

Foto: Ivan Kostitras

Prečítajte si aj:

Páči sa 8 ľuďom.


1 komentár k článku Čokoládové fondue (nielen) na Valentína

  1. Kathushka

    Tomuto sa hovorí hriešne romanticky sladké :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*