Človeče, ubytuj sa

Neuveriteľné, ako sa história opakuje. 20. júna som na stránkach Oslavuj.sk písala o hre, ktorú vydal časopis NOTA BENE – Človeče, oddýchni si. Za podobných okolností ako vtedy som sa dostala k ich ďalšej stolovej hre. Časopis i u nás cez víkend zabudol kamarát a rovnako dnes svieti v kalendári 20. deň v mesiaci. Poďme sa teda pozrieť, akú že to staronovú hru NOTA BENE ponúka.

Staronová

Pouličný časopis NOTA BENE, ktorý predávajú ľudia v núdzi, oslavuje túto jeseň svoje 10. narodeniny. Pri tejto príležitosti znovu vydali autorskú stolovú hru s názvom Človeče, ubytuj sa. Ako sa píše v jej úvode, táto hra “symbolizuje cestu bezdomovca k domovu a zažijete v nej reálne situácie, ktorým čelia ľudia bez domova.” Pripravte si teda hraciu kocku a maximálne 5 rôznofarebných figúrok.

Šťastie vs. nešťastie

Na hernom pláne sa hráči pohybujú systémom klasického “človečka”. Na špeciálnych políčkach však čakajú nástrahy v podobe nešťastia a odmeny v podobe šťastia. O konkrétnom obraze obidvoch udalostí rozhodujú kartičky, ktoré realisticky približujú život bezdomovcov, napr.:

  • Dostal si žlčníkový záchvat z kontajnerového hodovania. / Stojíš 1 kolo.
  • SMOLA. Zjedol si rumovú pralinku a v nocľahárni si nafúkal. / Choď na políčko
    č. 1.
  • Zaspal si v autobuse s nohou pritisnutou o radiátor. Nemáš kartičku poistenca, lekár ťa odmietne ošetriť. / Stojíš tri kolá.
  • Čitateľ ti ponúkne bývanie v starom dome a zároveň ťa zamestná na prácach na opravu domu. / Choď na najbližšie políčko “šťastie”.
  • Predal si posledný časopis. / Choď o 2 políčka dopredu (každý deň sa najťažšie predáva posledný časopis).
  • Zamiloval si sa na smrť – získal si elán. / Ideš o 6 políčok dopredu.

Len do konca septembra

Človeče, ubytuj sa je hra, ktorá tragikomicky či horkosladko (komu je čo bližšie) rozsieva tému bezdomovectva medzi ľudí. Na kúpu tejto nevšednej hry máme ešte pár septembrových chvíľ. Na podporu človeka v núdzi každý jeden deň.

Časopisu NOTA BENE ako i OZ Proti prúdu prajeme k narodeninám veľký príval novej inšpiratívnej energie. Držíme palce! :)

Info: NOTA BENE.sk
Foto: Oslavuj.sk

Prečítajte si aj:

Páči sa 4 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*