Chasidské piesne dnes v Nitre, zajtra v Košiciach

Chasidské piesne vás chytia za srdce. Sú staré i nové, veselé i smutné, so slovami i bez slov, nabité silnými emóciami. Košičanom ich predstaví ojedinelé zoskupenie 23. novembra o 19.00 v Historickej radnici. Emóciami nabitú chasidskú hudbu predstavia hudobníci v zložení: bratislavský rabín Baruch Myers (klavír, spev), hudobníci Jozef Lupták (violončelo), Boris Lenko (akordeón) a Miloš Valent (husle, viola).

V chasidskej hudbe patrí dôležité miesto melódiám bez slov, pretože chasidské učenie tvrdí, že slová obmedzujú duchovné vyjadrovanie sa a že melódie bez slov môžu dosiahnuť duchovnú úroveň, ktorá je pre melódie s textom nedosiahnuteľná. Mnohé z týchto melódií budú súčasťou koncertu. Existujú však aj piesne s textami, ktoré pochádzajú z príbehov či žalmov. „Piesne zohrávajú v chasidskom živote významnú rolu. Nikdy som sa nevzdal nádeje, že aspoň niečo z ich autentického ducha by sa dalo predniesť ľudom, ktorí by sa skôr ocitli v koncertnej miestnosti než v chasidskom zhromaždení,” rabín Baruch Myers, iniciátor projektu a jeden z interpretov.

Chasidské piesne debutovali na festivale komornej hudby Konvergencie v Bratislave v roku 2008 a tentokrát sa predstavia v Košiciach a Nitre. Záštitu nad koncertom prevzala Jeho Excelencia Alexander Ben-Zvi, veľvyslanec Izraela na Slovensku.

Lístky

Vstupenky na košický koncert v cene 10 € / 6 € sú k dispozícii na týchto miestach: Čajovňa AMANA, Alžbetina 55 a Návštevnícke centrum Košice, Hlavná 59.

Vstupenky na nitriansky koncert, ktorý sa koná už dnes 22. 11. 2011 o 18:00 v synagóge v Nitre, v cene 8 € / 5 € sú k dispozícii v NISYS Nitrianskom informačnom systéme, Štefánikova trieda 1.

Organizátor: ARTHEA, s.r.o.
Foto: Pohodafestival

Páči sa 4 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*