Čerešňová Barbora

Na jednej z vykladacích kariet od Kofoly je obrázok s rozkvitnutou vetvičkou spolu s textom: Pri východe slnka na sviatok sv. Barbory sa režú vetvičky čerešní, tzv. barborky. Ak je v dome nezadané dievča a čerešňové vetvičky vykvitnú do Štedrého dňa, budúci rok sa vydá.


Východ slnka je už síce dávno za nami, ale čerešňovú vetvičku si ešte stíhame „zohnať“. Vyskúšame, či je na starom slovenskom zvyku niečo pravdy? :)
Hovorí sa tiež, že treba počítať, na koľký deň od Barbory vetvička rozkvitne. Podľa toho sa určí najšťastnejší mesiac budúceho roka.

Kedysi boli v tento deň úplne nežiaduce akékoľvek ženské návštevy. Zároveň boli „zakázané“ všetky ženské roboty, nepriadlo sa, nešilo, ani perie nepáralo. V niektorých kútoch Slovenska už na Barboru chodievali dievky večer po domoch s husacím krídlom či perom a vymetali izby. Tento zvyk sa inde praktizoval na svätú Luciu. Podobné nezhody či opakovania sa vyskytujú nielen v našich tradíciách, ale i v pranostikách. Aj o svätej Barbore ako o Ondrejovi sa vraví: Svätá Barbora ťahá sane do dvora. Iné povedačky predpovedajú počas tohto magického obdobia strídžich dní počasie na najbližšie obdobie:

Aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc.
Po svätej Baruši, daj pozor na uši.
Svätá Barbora vetry rozháňa.
Svätá Barbora vyháňa drevo zo dvora.

Na Považí mali trochu iný zvyk. Štyri Barborky s varechami v rukách bili mládencov, ktorí sa tajne dostali na priadky. Potom tancovali a varechami si klopkali do taktu. Do tanca sa občas pridali aj prezlečení mládenci. Sukne si vyrobili zo slamených snopov.

Nuž a viete, pre koho je svätá Barbora najdôležitejšia? Pre baníkov, ktorí ju uznávajú ako svoju patrónku.

Foto: Lusi

Zdroje: Calendar.zoznam.sk, Infovek.sk, Jankohrasko.sk

Prečítajte si aj:

Páči sa 10 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*