Čelenka na zimu

hotová čelenka s ozdobou Vianoce už máme síce za sebou, ale to neznamená, že sa končí aj zima. Práve naopak, ešte môže udrieť plnou silou. Šťastné to dievčatá a ženy, ktoré sú krásne aj v rôznych pokrývkach hlavy. Dnes sa dá vyberať z rozmanitých čiapok, šiltoviek, klobúkov… len ja som tú svoju pokrývku ešte nenašla. (Ešteže existuje kapucňa.) Ale nevzdávam sa a uši a čelo, ktoré v mrazivom vetre dostanú zabrať najviac, si chránim čelenkami. Mám ich niekoľko, aby ladili s farbami šálov a kabáta. A aby nepôsobili vždy iba tak „športovo“, uháčkovala som si k nim niekoľko kvietkov. Tak sa z obyčajnej čelenky stal pôvabný, výsostne ženský doplnok. :) Poďte si ju vyrobiť spolu s nami:

Potrebujeme:

ihlice, vlnu, háčik na háčkovanie, niť vo farbe vlny, ihlu, nožnice, zapínací špendlík

Postup:

1. V prípade, že nemáme hotovú vlnenú čelenku, musíme si ju upliesť. Nahodíme si 58 – 60 očiek, pletieme najlepšie pružným vzorom, napríklad dve očká hladké, dve obrátené alebo dve očká hladké, jedno obrátené, resp. “jedno hladko, jedno obratko”. :) Pletieme do výšky 5 – 6 centimetrov a čelenku naraz ukončíme.

štrikujeme čelenku

Konce čelenky spolu zošijeme.

čelenka

2. Ozdobu – kvietok – ružu si vytvoríme háčkovaním. Tenším háčikom si uháčkujeme retiazku dlhú cca 30 cm. Čím dlhšia, tým bude kvietok väčší a objemnejší. Začíname háčkovať prvý základný stĺpik. Riasenie získame tak, že do každého druhého očka vpichneme viackrát. Aj trikrát do jedného očka. Postupujeme po dĺžke celej retiazky. Pri druhom a treťom riadku postupujeme rovnako.  Prácu ukončíme.

háčkujeme ozdobu

Postupným stáčaním uháčkovaného nariaseného pásika, vznikne kvietok. Ihlou a niťou ho v strede zošijeme. Na zadnú stranu prišijeme zapínací špendlík. Takto nám vznikla krásna brošňa.
Tip: Ruže je lepšie vyrábať z tenšej vlny farebne ladiacej s čelenkou.

stočíme ozdobu

3. Ružičky si potom jednoducho pripíname na čelenku podľa chuti. :)

hotová čelenka s ozdobou

Tipy:

  • Vyrobte si kvietky v rôznych farbách, aby ste ich mohli všelijako kombinovať.
  • Pripnite si ich na kabát, čiapku, kabelku, sveter, prišite si ich na plastové čelenky či balerínky, plátenky.
  • Našite si na kvietky korálky, flitry, získajú tak slávnostnejší nádych.
ozdoba - ruža na kabáte

PS PS: Jeden kvietok nikdy nestačí, isto sa zapáči vašej sestre, kamarátke, mamke… dôvod na darovanie sa vždy nájde! ;)

Foto: Ivan Kostitras

Páči sa 10 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*