Čardášová veselica

Názov a myšlienka

Už samotný názov a spôsob pravopisu nám naznačuje, že tento večer je určený na lámanie všetkých predsudkov a nepriateľstiev s našimi južnými susedmi. Rytmická hudba, svižný tanec, sýte jedlo a fajnučký tokaj sú prirodzenými pomocníkmi pri snahe o zmierenie a spriatelenie dvoch kultúr. Ak sa na podobnú žúrku pozrieme cez túto optiku, výsledkom bude určite príjemne strávený večer a zistenie, že naše kultúry predsa len nie sú také vzdialené, ako to niektorí tvrdia.

Cieľová skupina

Táto veselica je určená pre všetkých, ktorým národnostné škriepky našich politikov nie sú po chuti a chcú sa zabaviť trebárs aj v kruhu ľudí, ktorých úsmevné komolenie slovenčiny vždy prinesie pár veselých a vtipných chvíľok. Veď prečo by nás odlišnosti a nedostatky rozdeľovali, keď nás môžu aj spájať? ;-)

Výzdoba

Zelená a červená sú hlavné farby Maďarska. Ak budete ladiť výzdobu v týchto farbách, určite nič nepokazíte. Aby ste sa však odlíšili od oslavy v talianskom duchu, pridajte aj biele doplnky. Výzdobu oživíte typickými maďarskými ľudovými motívmi. Príklad vyšívaných motívov nájdete tu: http://magyarnepimotivumok.blogspot.com/2010_02_01_archive.html. Zohnať ich v obchodoch na Slovensku je trošku ťažšie. Ak však prechádzate cez Maďarsko a zíde vám na um, že podobná dekorácia sa vám raz môže na žúrku tolerancie a priateľstva zísť, určite si aspoň nejakú drobnosť kúpte. Hoci aj vo väčšej dedine, nájdete obchod s typickými ľudovými motívmi vyšívanými na obrusoch či vyrezávanými do dreva. Ak ste túto oslavu neplánovali spájať s cestou do zahraničia a máte aspoň základnú zručnosť kreslenia, stačí ak motívy z uvedenej web stránky prekreslíte na kartón či plachtu, ktoré použijete na dekorovanie.

Pri výzdobe na maďarský spôsob určite nesmie chýbať typický maďarský motív – tulipán. Určite sa vám tento kvet spája skôr s Holandskom. Ak si pozriete hore spomínanú stránku pozornejšie, podobu tulipánu a jeho variácie nájdete pomaly v každom obrázku. Typickým kusom nábytku je truhlička s vyrezávanými tulipánmi, tzv. Tulipánosláda (tulipánošláda). Maďarskí paraszti (sedliaci) si do nich ukladali cennosti, ako napríklad dedičstvo či veno pre mladú dievku. Podobné truhlice teda môžete použiť namiesto stoličiek a porozkladať ich okolo veľkého sedliackeho stola, na ktorom nesmie chýbať obrovská kytica červených tulipánov. Alternatívou, ktorá môže obohatiť kvetinovú výzdobu, je napríklad ľalia, tiež často používaná ako maďarský ľudový motív. Nesmieme zabudnúť ani na červené papričky navlečené na niť a povešané po stenách. Môžeme priniesť aj niekoľko domácich kompótov zo špajze a pravá gazdovská dekorácia je veľmi jednoducho na svete. Ak potrebujete viac inšpirácie, kliknite si na: http://www.folk-art-hungary.com/ alebo na: http://www.squidoo.com/ilovehungary.

Čo na seba

Oblečenie, podobne ako výzdobu

miestnosti, je zaujímavé tiež ladiť do ľudových odtieňov. Chlapci to budú mať (ako vždy) trošku ľahšie. Väčšina z nás, aj tí čo pochádzajú z Kysúc, si určite vedia predstaviť typického maďarského sedliaka s obrovitánskymi fúzmi. Také fúzy si bezpodmienečne treba zaobstarať, namaľovať, nalepiť umelé či dokonca nechať narásť, ak stíhate :-) ). K tomu čierne gumáky a bielu košeľu s čiernou vestou.

Ako príslušenstvo si môžeme zobrať vidly, keby náhodou bolo treba odhádzať seno alebo nastrašiť nevítaných hostí, ktorým sa štýl našej veselice neľúbi. Poriadny sedliak, ktorý si dá záležať na dokonalej premene, príde aj s maďarskou vizslou.

Dievky to majú trošku zložitejšie, keďže nádherné a typické kroje sú drahé a asi si ich zháňať nebudú. Preto príde vhod čokoľvek, čo nám pripomína vidiecky štýl. Ak máme vestu či tričko s tulipánom alebo iným kvetinovým ornamentom, trafili sme do čierneho. Ak nie, stačí vyhrabať z mamkinej či babkinej skrine dlhú červenú plisovanú sukňu a k tomu bielu plátenú blúzku s nafučanými rukávmi (tzv. vászon dudlos ing: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Házi_vászon_ing_dudlos.jpg). Ak sme hajadon (slobodná) dievka, vlasy si zapletieme do vrkočov spolu s červenými a zelenými stužkami. Ak sme menyecske (meňečke), teda žena v procese výdaja za šuhaja, dáme si na hlavu tzv. pártu, čiže dekorovanú čapicu (http://forum.sanomabp.hu/forumkep/24/231774/417/12502839/1.jpg). Ak sme poriadne gazdiné, tak si dáme na hlavu šatku podobne ako naše slovenské babky. Pravá gazdiná príde aj s valčekom na cesto, ako odpoveď vidliam maďarského sedliaka. No a nakoniec, cez plecia si prehodíme veľkú, podľa možností hačkovanú trojuholníkovú šatku so strapcami.

Recepty

Čo Slovákom príde na um, keď sa povie maďarská kuchyňa? Maďarský či segedínsky guláš, kurací paprikáš, halászlé, perkelt, langoš, krémeš, doboška. Ako vidno, menu bude bohaté. Mnoho receptov našťastie poznáme z domu aj bez toho, aby sme museli mať maďarské korene. Ak si chcete byť istí, že varíte naozaj podľa pôvodných postupov, online casino pozrite sa na článok Maďarské recepty, kde nájdete tie pravé, prekladané z maďarských originálov. So surovinami problém nebude, keďže sú naše kuchyne relatívne dosť podobné. Zadovážte si však určite dostatočné množstvo csípőspaprika, teda typickej maďarskej štipľavej papriky. Oproti našim hlavne mliečnym a múčnym jedlám je maďarská kuchyňa predsa len týmto troška odlišná. Je to akési stredoeurópske Mexiko v malom – čo štípe, to je to pravé orechové. (Či paprikové?) Okrem papriky použijeme ešte veľa čierneho korenia a soli. Kým slovenská kuchyňa je skôr mierna a nepreháňa to s dochucovadlami, maďarská to práve naopak sem-tam aj preženie. Odporúčam hľadať miernu strednú cestu. A keď už predsa dáme pankreasu našich hostí poriadne zabrať, musíme pálivý pocit, na ktorý nie sú zvyknutí, bezpečne upokojiť. Na stole určite nemôže chýbať biely maďarský chlieb, hebký ako vatička a krčah s vodou. Oboje totiž slúžia aj ako neodmysliteľná časť maďarského prestretého stola, ale hlavne aj ako prvá pomoc proti všetkému csípős, teda štipľavému. A keď si už dávame poriadnu nádielku ostrých chutí, ako dezert sa určite uchytia sladulinké Šomlojské galušky. Je to asi ten najsladší, najkalorickejší, najnezdravší dezert, aký kedy v strednej Európe ochutnáte. Určite neodoláte.

A čím spláchnuť všetky tieto kalorické dobroty? Dobré maďarské víno na stole taktiež nesmie chýbať. Typický Tokaj alebo Egri bikavér, teda Egerská býčia krv. Tvrdá maďarská hodovačka sa dá pretráviť aj niečím ostrejším. Vynálezca Unicum-u vymyslel pravdepodobne svoj výnimočný zázrak zo štyridsiatich bylín práve po podobnej veselici. Aj keď sa častejšie používa ako aperitív, nezaškodí pomôcť tráveniu ani po samotnom hodovaní. Ak sme nezohnali Unicum, pomôže nám aj pálinka. V Maďarsku sú veľmi rozšírené príchute barack (marhuľa), cseresznye (čerešňa) a szilva (slivka).

http://www.oslavuj.sk/madarske-recepty/321

Hudba

Ešteže ten čardáš má taký svižný rytmus, inak by nám tie maďarské kalórie poriadne uškodili. Oni vedia prečo si treba po takej večeri poriadne poskákať, podľa možnosti na dobrú muziku. Takže čardáš je už od začiatku jasný. Ale aký? Na internete toho nájdeme určite veľa. Najlepšia je tá čardášová hudba, ktorú hrajú magyar cigány zenekar, teda maďarský cigáni. Svetoznámymi sú dokonca 100-tagu cigányzenekar, čiže stočlenný cigánsky orchester. Možno ste už o nich počuli, mali niekoľko koncertov už aj na Slovensku. Čo sa týka sviežosti, zaujímavé by bolo striedať maďarský a slovenský čardáš, to tiež pekne zbližuje kultúry. Alternatívou k tradičnej hudbe je Nox, kapela ktorá sa snaží hrať ľudovú hudbu zmiešanú s modernými prvkami. V ich tvorbe nájdete veľa klasických maďarských piesní prepísaných do kontextov dnešných dní. Možno poznáte aj z Eurovízie.

Väčšina Európanov by však na slovné spojenie svetoznáma maďarská hudba asi bleskovo odpovedala Franz Liszt.

Žiadne eko. Tá hudba je čisztá. Liszt je tvoj, no tečie v ňom krv, romantika Liszta,“ napísal Kamil Peteraj, keď bol očarený Lisztovou hudbou. Čistá hudba romantického Liszta sa krásne hodí na úvod, počas vítania hostí, prípadne ako podfarbenie k prvým chodom večere. Aj keď sme sa v poslednej dobe akosi odcudzili od krás vážnej hudby, skúste aspoň na začiatok takýto experiment. A potom môžu prísť divoké čardášovské vykrúcačky.

Ak predsa len chcete dať prednosť modernej hudbe a novodobej zábave, ale od maďarskej tematiky sa nechcete odkloniť, stále máte k dispozícii kvantum interpretov zo súčasnosti. No skúste sa opýtať akéhokoľvek Maďara, určite vám odpovie, že najlepšia hudba je zo 60. – 80. rokov. Nie tá dnešná. Žeby to chcelo započúvať sa do maďarského bigbítu či hipisáckej rebelskej hudby? Môžeme menovať hudobníkov hoc aj na niekoľko strán. Ako inšpiráciu určite uvediem Illés, Metro, LGT, Kovács Kati, Mari Zsuzsi, Cini – Zalatnay Sarolta, Neoton Familia, Zorán, Beatrice, Edda, Apostol, Bergendy, Bikini, Balázs Fecó, Generál, Gemini, Ihász Gábor, Koncz Zsuzsa, Hungária, Komár Laci, Korál, Piramis, Republic, atď, atď, atď, atď… je toho veľmi veľa, všetci sa od seba čímsi líšia, takže po chvíľke hľadania si určite každý nájde to, čo ho zaujme. A nakoniec nám zostala ešte jedna kapela, ktorú treba spomenúť naozaj osobitne: Omega – legenda východoeurópskeho rocku. Ak sa opýtame našich otcov, určite im to meno bude nejaké povedomé. Je to naozaj známa kapela hrajúca kvalitnú hudbu, takže ak inklinujete k tomuto hudobnému štýlu, vrelo ju odporúčam. I keď bude trošku zvláštne tancovať na maďarskú rockovú hudbu s vidlami a valčekmi na cesto, ale zábava je aj o tom – netypicky miešať čokoľvek, čo nám prinesie dobrú náladu.

Hry

Určite si doneste rubikovu kocku. Je to typický maďarský hlavolam. Môžete si na nej lámať hlavu, ako dlho len chcete. Dnes už zoženiete aj v tvare ihlana a gule.

Ďalej odporúčam maďarské karty. Pri pohári vínka alebo štamperlíku barackovičky si môžete zahrať všetky staré známe hry. Najpopulárnejšou kartovou hrou v Maďarsku mohla byť hra Ulti, podobná ako náš Mariáš . Inou obľúbenou kartovou hrou je Schnapszli. A vedeli ste napríklad, že pomocou maďarských kariet sa dá aj veštiť? Pravidlá veštenia nájdete v anglickom jazyku na tejto stránke: http://www.hungariansoup.com/play/fortune.html.

No znova si môžete pri veštení vymyslieť vlastné významy pre každú kartu, tak ako som to odporúčala v článku o čajovom posedení.

Jeden čas bola v Maďarsku veľmi populárna hra Activity, takže táto hra sa udomácni aj pri tejto téme, rovnako ako asi všade. Pravidlá nájdete v rubrike Hry.

Pravidlá kartových hier: http://www.macrek.szm.com/marias.html,

http://cs.wikibooks.org/wiki/Pokladnice_her/Klasické_karetní_hry/Šnaps).

Originálne pôsobí táto jedlá kytička z cesnakovej hlávky a "čipeš" papričiek :)

PS PS:

Maďari, podobne ako väčšina stredo a východoeurópskych národov sú považovaní za pohostinných, preto by vaši hostia z veselice nemali odchádzať s prázdnymi rukami. Každý môže napríklad dostať jeden červený tulipán, aby mu ešte kým kvitne, doma na písacom stole pripomínal, že zábava na maďarský spôsob môže byť celkom fajn, a tí naši južní susedia majú vlastne celkom sympatickú kultúru. Ak chceme dať niečo trvalejšie, môžeme použiť niečo z dekorácie, napríklad reťaz z papričiek. Na venovanie pripíšeme citát z dielne maďarských autorov a máme hotový pekný suvenír. No a povedzme si pravdu, kto by sa nepotešil malej fľaštičke domáceho páleného… ;-)

Na záver by som znova zacitovala Kamila Peteraja z jeho textu o Lisztovi:

Čierne tuše duše, víry, chýry, diablov portrét Múzy na klavíry, nikde žiadny zhon, len vzruchy, akoby v tom lísztí dve Lisztove ruky, pod ktorými hudba šuští, kráča, hrmí, písali tie liszty lisztov, rukou šialenou a fantaszticky isztou.“

Priatelia, púšťajme sa podobným elánom do našej zábavy, ako sa Liszt púšťal do svojich skladieb a nech duše, víry a chýry zvesztujú všade, aká bola naša veszelica iszto iszte fantasztická. A hlavne to, že Maďari a Slováci vedia písať liszty lisztov szvojej budúcnoszti ruka v ruke a bok po boku aj takto veszelo :-) ).

Foto: Silvia Rhea, www.sxc.hu

Páči sa 7 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*