Bontón – lekcia štvrtá: komunikácia

V štvrtej lekcii bontónu sa pozrieme na pravidlá slušnej komunikácie. Ako si zapamätať meno nového známeho, ako ľudí oslovovať, kedy vykať a kedy tykať, poďakovanie, prosba a ospravedlnenie, to všetko sú témy dnešného dňa.

Oslovenie

Aj vy patríte k tým ľuďom, ktorí hneď po zoznámení zabudnú meno dotyčného? Aby sa vám táto nepríjemnosť už nestávala, skúste po zoznámení nového známeho párkrát osloviť jeho menom. Tak si ho lepšie zafixujete.

V spoločnosti aj bežne medzi ľuďmi je najbežnejším oslovením pán a pani v spojení s priezviskom. Bežne nie je nutné používať aj akademický titul. Ale priam urážkou je osloviť človeka iba jeho priezviskom. Rovnako nevhodné je cudzích ľudí nazývať babkou, dedkom, tetou či ujom.

Zvláštne oslovenia

Kráľ a kráľovná – Vaše Veličenstvo
Pápež – Svätý Otec
Kardinál – Vaša Eminencia
Biskup, arcibiskup, veľvyslanec – Vaša Excelencia
Univerzitný rektor – Vaša Magnificencia
Umelec (mimoriadnych kvalít) – Majstre

Vykanie verzus tykanie

Vykanie patrí v našich končinách k dobrým zvykom. Tykanie je znakom blízkosti a dôvernosti, a preto sa riadi pravidlom o prednosti. Navrhuje ho žena mužovi, starší mladšiemu, nadriadený podriadenému. Mladší môže staršieho požiadať, aby mu tykal. Rovnako tak môže o tykanie požiadať muž ženu. Bez toho, aby sme bontón porušili, máme právo návrh o potykanie si odmietnuť. K aktu potykania patrí podanie ruky, priateľský bozk a prípadne aj prípitok (nemusí byť vypitý do dna).

Vizitky

K predstavovaniu môžeme pripojiť aj vizitku. Mali by byť vytlačené bez zbytočných ozdôb na malom formáte. Uložené zvyknú byť v elegantný kovových, kožených či látkových púzdrach.
Vizitky poznáme pracovné, popri mene informujú aj o funkcii v zamestnaní.
Súkromné, na ktorých sa titul (hlavne v zahraničí) neudáva. Kombinované obsahujú v pravej časti súkromnú a v ľavej pracovnú adresu. Používajú sa aj osobné vizitky, na ktorých je uvedené len meno a priezvisko.
Vizitky odovzdávame osobne alebo v práci prostredníctvom asistentky.

Poďakovanie a prosba

S ďakovaním by sme nemali šetriť. Ďakujme s úsmevom kývnutím hlavy alebo ústne nahlas. Ďakujeme za pozvanie, pohostenie, dary, za prejav sústrasti, blahoželanie. Ďakujeme aj za ten najmenší prejav pomoci, za uvoľnené miesto v MHD… Aj slovíčko prosím je zadarmo. Preto by malo byť pevnou súčasťou v našom slovníku. Ako nás učili rodičia, čarovné slovíčka prosím a ďakujem sa zásadou prednosti NEriadia. Bez straty dôstojnosti môže poprosiť, poďakovať či sa ospravedlniť každý každému.

Ospravedlnenie

Ospravedlnenie doplnené úsmevom a osobným šarmom dokáže zázraky. Malo by byť úprimné a prirodzené. V spoločnosti sa ospravedlňujeme, keď niekoho nechtiac drgneme, prerušíme v rozhovore, meškáme alebo akokoľvek svojím správaním obmedzíme ostatných. V našom slovníku by nemali chýbať slová dovolíte, pardón, prepáčte, ospravedlňte ma, prosím.
Na ospravedlnenie sa známym môžeme použiť aj telefón, e-mail či sms. Záleží však na veľkosti nášho prehrešku. Tradičné kvety sa v tomto prípade isto uplatnia.
Na druhej strane. ospravedlnenie treba vedieť aj správne prijať. Ak to dokážete s úsmevom, ste skutočná dáma či gentleman. :)
Nezabúdajme na jedno, prosíme, ďakujeme a ospravedlňujeme sa aj doma. Naše domáce správanie sa najviac odrazí na našich deťoch a dá im základ spoločenskej výchovy do budúcnosti.

Zdroj: Bontón pre každého – Minimum slušného správania, Mladé letá

Foto: www.sxc.hu

Páči sa 3 ľuďom.


1 komentár k článku Bontón – lekcia štvrtá: komunikácia

  1. lily

    tiez patrim k tym,ktori hned po zoznameni zabudnu meno predstaveneho, dakujem za radu vyskusam ju :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*