Bontón – lekcia druhá: Zásnuby

V tomto období fašiangov býva zvykom organizovať nielen všelijaké veselice, plesy a oslavy, ale aj svadby. Traduje sa, že čím je „fašiang“ kratší, tým je menšia šanca, že sa vydajú aj škaredé dievky. :)
A práve svadbám zvyčajne predchádzajú zásnuby. Niektorí partneri si tú osudovú otázku odkladajú práve na Deň svätého Valentína. Nasledovným zoficiálnením vzťahu zaľúbencov je stretnutie oboch rodín.

Žiadosť o ruku

Dnes už neplatia striktné pravidlá a pre spôsob požiadania o ruku sa medze nekladú. Je to vec fantázie nádejného ženícha a môže sa to udiať kdekoľvek a kedykoľvek aj po niekoľkých rokoch spoločného života.

Zásnuby

Ak ste sa rozhodli pre zásnuby, treba myslieť na tri veci:

  1. Výber snubného prsteňa
  2. Dátum zásnubnej hostiny
  3. Oznámenia pre najbližších

Prsteň

Budúci snúbenci idú zvyčajne vybrať prsteň spolu. Česť tým pánom, ktorí to dokážu aj sami. Hovorí sa, že sa treba vyhnúť kameňom, ktoré majú zlú povesť. Napríklad, perly sú symbolom sĺz. Prsteň zostáva stále znakom lásky, aj keď je skromný. Podľa bontónu by ho mal mladý pán odovzdať svojej vyvolenej pred alebo počas zásnubnej hostiny.

Kvety

Tradične by mal partner ráno v deň zásnub poslať svojej láske kyticu bielych kvetov. No nič nepokazí, keď ju donesie priamo na oslavu. Aj hostia by mali doniesť kvety – biele, prípadne ružové. Malý darček môže a nemusí byť.

Oblečenie

Snúbenici v tento deň najviac svedčia svetlé šaty. Snúbenec a ostatní hostia sa oblečú podľa svojej chuti, ale nezabúdajú, že ide o slávnosť.

Hostina

Zásnubná hostina sa uskutoční v dome snúbenice v kruhu najbližších. Zvyčajne len s rodičmi. Pozvaní však môžu byť aj starí rodičia a súrodenci.

Oznámenia

Možno sa to dnes už nenosí, ale nič nepokazíte, ak si sami vyrobíte alebo dáte vyrobiť oznámenia pre blízkych príbuzných a priateľov s podobným textom:

Rodina Hrušková a rodina Slivková s radosťou oznamujú zásnuby svojich detí Zuzany a Andreja.“

Na záver sa pridávajú adresy oboch rodín.

Svadba

Niektorí zaľúbenci plánujú po zásnubách svoj zväzok spečatiť do roka a do dňa. Nie je to, samozrejme, povinnosť. Mnoho párov počas zásnub ešte nemá presnú predstavu kedy a ako svadba prebehne. (Samotnej svadbe sa budeme venovať v jednej z nasledujúcich lekcií z bontónu.)

Rozchod

Stáva sa aj to. Zásnuby ako aj svadba nie sú zárukou šťastného spolunažívania až do staroby. Exsnúbenica by mala v tomto prípade vrátiť prsteň svojmu exsnúbencovi (ten ho môže svojej bývalej nechať), takisto zásnubné darčeky sa vrátia hosťom a diskrétne sa zmena stavu oznámi svojmu okoliu bez zbytočného očierňovania. Veď život ide ďalej. ;)

Zdroj: Spoločenské správanie dnes, Pacoutová, N.
Foto: www.sxc.hu

Páči sa 5 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*